Hirdetés

Alternatíva a Halloweenra: templomok éjszakája címmel indult új kezdeményezés

A Templomok éjszakája kezdeményezés keretében nagyváradi diákok látogatták meg a Nagyvárad-Újvárosi Református templomot •  Fotó: Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE)/Facebook

A Templomok éjszakája kezdeményezés keretében nagyváradi diákok látogatták meg a Nagyvárad-Újvárosi Református templomot

Fotó: Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE)/Facebook

Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.

Krónika

2024. október 26., 11:262024. október 26., 11:26

2024. október 26., 11:342024. október 26., 11:34

A templomok éjszakája rendezvénysorozat célja bevonzani azokat az embereket Isten házába, akik eddig érdeklődés hiánya miatt nem éreztek késztetést a templom meglátogatására – olvasható a KRE által közölt leírásban.

Sok érdekességet tudtak meg a diákok a 170 éves műemléktemplom múltjáról és jelenéről, a toronyóra-szerkezetről, a Váradi Bibliáról •  Fotó: Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE)/Facebook Galéria

Sok érdekességet tudtak meg a diákok a 170 éves műemléktemplom múltjáról és jelenéről, a toronyóra-szerkezetről, a Váradi Bibliáról

Fotó: Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE)/Facebook

Az egyházkerület által meghirdetett programhoz csatlakozott már a nagyváradi Ady Endre Elméleti Líceum közel 100 diákja, Módi Kinga vallástanár kíséretében.

Hirdetés

Az első tanítási egység lezárásaként a nagyváradi Szent László tér templomait, valamint a Nagyvárad-Újvárosi Református templomot látogatták meg. Módi József házigazda lelkipásztor fogadta a templomlátogatókat. Sok érdekességet mesélt a 170 éves műemléktemplom múltjáról és jelenéről, az orgonáról, a toronyóra szerkezetről, a harangokról, a Váradi Bibliáról, a karzaton berendezett egyházzene-történeti múzeumról.

A diákok nagy érdeklődéssel hallgatták a bemutatót, kíváncsian járták be a templomot, bátran kérdeztek.

Az alkalmat közös imádsággal zárták, hálát adva Istennek az Élő Ige megtartó erejéért – szerepel a KRE Facebook-oldalán.

A kezdeményezők közleményükben azt írták, az eseménysorozatnak az is célja, hogy

„a Halloween rossz beidegződése helyébe egy olyan programot szervezni, amely alternatíva lehet a keresők számára”.

A múzeumok éjszakája mindenki számára ismerős. A cél az volt, hogy a múzeumokat nem látogatók (érdeklődés hiánya vagy anyagi megfontolás) kapjanak egy olyan lehetőséget, ahol díjmentesen meglátogathatják a múzeumokat, s mindemellett a céltudatos, behatóbb tárlatvezetéssel kedvet csináljanak a kultúra megismerésére.

„Tény az, ha ezeket az embereket „kötetlenebb” formában szólíthatjuk be a templomba, nagyobb esély van arra, hogy kíváncsiságuk révén be is jönnek majd” – szerepel a közleményben.

Amint a kezdeményezők (Ghitea-Szabó József Levente a missziói ügyosztálytól és Kánya Zsolt-Attila lelkészi jegyző) által aláírt felhívásban szerepel, írják, íme néhány ajánlott irányvonal a cél eléréséhez:

1. A városi, urbánus gyülekezetekben, sok olyan kereső van, aki még nem határozta el magát a hitben járásra, de nem is zárkózott el előle. Őket kötetlenebb módon kell megszólítanunk. A templomok éjszakája pont egy ilyen alkalom lehetne számukra. A kitűzött napra lehet egy idegenvezetőt megkérni arra, hogy a délután-esti időszakban várja az előre megbeszélt találkahelyen az érdeklődőket, és sétálva megtekintsék református és nemcsak református templomokat. A templomokban lelkipásztor vagy presbiter várja az érdeklődőket, és bemutatja a templom rövid történetét (szóban,vagy vetített anyagban), megkínálják a vendégeket, és szórólapokat osztanak ki a vendégek között. Ez az éjszakába menően folytatódik, mindaddig, amíg minden kijelölt templomot meglátogattak.

Természetesen, ezt az egyházközségek egymaguk is megszervezhetik, különböző programokkal nyújtva betekintést a gyülekezet életének keresztmetszetébe.

•  Fotó: Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE)/Facebook Galéria

Fotó: Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE)/Facebook


2. A másik lehetőség a vidéki közösségeket szólítaná meg, ahol a szervezőcsapat (lelkipásztor, kórus, ifi, presbiterek) egy esti alkalomra hívná be a szélesebb közönséget (akár vallástól függetlenül)

és a templom arra kijelölt, vagy több helységre tagolt helyszínein különféle aktivitások folynának (templomtörténet vetítése, kórus szolgálata, ifjúság szolgálata, kézimunka, irodalmi sarok, bibliaolvasó sarok, imasarok, stb). Itt nyilvánvaló módon a misszió kapna nagyobb teret, hiszen itt betekintést adhatunk a látogatónak az egyházi életünk sajátosságaiba.

Természetesen itt két, vagy akár több kisebb település ifijei, nőszövetségei, bibliaórásai is egybekapcsolódhatnak, egymást meglátogatva, ha meg tudják szervezni a rövid távon való utaztatását a csoportnak.

3. A műemléktemplomaink szépségét és értékét kihasználva gondolkodhatunk azon is, hogy az egy régióban levő műemlék templomainkat mutassuk be.

Itt természetesen a régió vezetőségére van szükség, aki mind az utaztatást, mind a szakszerű tárlatvezetést is megoldja, és annak anyagi kiadásait is magára vállalja, vagy megpályázza.

A műemléktemplomok természetesen saját maguk is külön-külön megszervezhetik az eseményt.

Javasoljuk, hogy minden egyházmegyében legyen egy lelkipásztor, aki megbízott koordinátori minőségében segít, egyeztet, vagy adott esetben koordinálja a több helyszínen folyó eseményeket.

Szeretnénk kiemelni, hogy ezzel a lehetőséggel nem terhelni akarjuk, az amúgy is megterhelt lelkipásztorokat, csak teret és lehetőséget szeretnénk nyitni a modern világban azoknak, akik még egyházi életünkbe valamiképpen bevonhatók. A gyülekezet szolgáló közösségei (ifjúság, nőszövetség, presbitérium) pedig tovább erősödhetnek a szolgálat által.

A felkínált lehetőség egyedi, azaz új erővel és lehetőségekkel ruházhat fel bennünket. Egyelőre csak Debrecen városában próbálkoztak vele, (félig civil kezdeményezés) és úgy néz ki, hogy egyre szélesebb tábort vonz ez a program.

korábban írtuk

„Akár a lángnyelv”. Változó gyülekezet, élénk közösségi élet a kettős évfordulót ünneplő bukaresti reformátusoknál
„Akár a lángnyelv”. Változó gyülekezet, élénk közösségi élet a kettős évfordulót ünneplő bukaresti reformátusoknál

Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés