
A Bihar megyei állatvédelem 80 , veszélyben lévő háziállatot mentett meg
Fotó: Facebook/Sirius Animal Rescue
Látványos eredményeket ért el 2025-ben a Bihar megyei rendőrség állatvédelmi irodája: nőtt a feltárt bűncselekmények száma, több mint nyolcvan, veszélyben lévő állatot mentettek meg, és számos hatósági intézkedést hoztak állatkínzás és jogsértések miatt. A rendőrség szerint a határozott fellépés az állatvédelem területén 2026-ban is folytatódik.
2026. január 29., 16:322026. január 29., 16:32
2026. január 29., 16:382026. január 29., 16:38
A Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya közleményben ismertette az állatvédelem területén elért 2025-ös eredményeket. A 2021-ben önálló, operatív szervezeti egységgé vált állatvédelmi rendőrségi struktúra – amelynek munkáját hivatásos állatorvosok is segítik – feladatai közé tartozik az állatokkal kapcsolatos szabálysértések és bűncselekmények megelőzése és visszaszorítása, az állatok védelme, a veszélyes vagy agresszív kutyák tartásának ellenőrzése, a gazdátlan ebek kezelésének felügyelete, valamint az azonnali beavatkozás a veszélyben lévő állatok érdekében.
Emellett 291 ellenőrzést és vizsgálatot végeztek természetes és jogi személyeknél, közmenhelyeken és civil szervezeteknél a gazdátlan kutyák kezelésével összefüggésben. Az ellenőrzések nyomán összesen 341 szabálysértési bírságot szabtak ki természetes és jogi személyekre, 353 650 lej összértékben (2024-ben 363 szankciót alkalmaztak).
2025-ben az állatvédelmi irodánál 50 büntetőeljárást regisztráltak (2024-ben 38-at), ami egyértelműen növekvő tendenciát jelez. Ezek során összesen 73 bűncselekményt dokumentáltak, az alábbi megoszlásban:
36 esetben állatok szándékos, jogellenes megölése,
1 esetben állatviadalok szervezése vagy állatokkal való viadal,
2 esetben állatok szándékos megsebesítése,
6 esetben állatkínzás,
1 esetben nem gyógyító célú sebészeti beavatkozások (fül- és farokcsonkítás),
27 esetben egyéb, az állatvédelem körébe tartozó bűncselekmények, a Büntető Törvénykönyv előírásai alapján.
Az év során 39 büntetőügyet zártak le (2024-ben 48-at), ezek közül 9 esetben vádemelésre került sor, ugyanannyiban, mint az előző évben.

Kérésre vadászfegyverrel lőtte agyon falubelije idős kutyáját egy Bihar megyei férfi. A rendőrség az eb tulajdonosát és a vadászt is őrizetbe vette.
2025-ben 11 személyt vettek őrizetbe (2024-ben 9-et) állatvédelemmel kapcsolatos bűncselekmények miatt. Ennek következtében a bíróságok négy személy esetében bírósági felügyeletet rendeltek el, míg egy másik gyanúsítottat 30 napos előzetes letartóztatásba helyeztek, amelyet később a bíróság döntéséig meghosszabbítottak.
Ugyancsak tavaly 86 menhelyre helyezési határozatot adtak ki (2024-ben 40-et), amelyek révén 86 veszélyeztetett állatot – köztük szarvasmarhákat, macskákat és kutyákat – mentettek meg.
A folyamatban lévő büntetőügyek vizsgálata során az iroda munkatársai két informatikai házkutatást, valamint egy hagyományos házkutatást hajtottak végre.
A rendőrség tájékoztatása szerint 2026-ban a Bihar megyei állatvédelmi iroda folytatja a fellépést a mikrochip hiánya, valamint az állatok nem megfelelő elhelyezése, etetése, gondozása, szaporítása, hasznosítása és jóléte elleni jogsértésekkel szemben, és soron kívül kivizsgál minden, az állatvédelem körébe tartozó szabálysértési és büntetőfeljelentést.

Egyre több razziát tart Szilágy megyében az állatvédelmi rendőrség. Az egyenruhások rendszerint bejelentésre érkeznek, de az ellenőrzés során szúrópróbaszerűen benéznek több portára is, és keményen büntetik az állatvédelmi szabályok áthágását.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!