
Kilencezer lejre bírságolt Szilágyszegen az állatvédelmi rendőrség
Fotó: Szilágy megyei rendőr-főkapitányság
Egyre több razziát tart Szilágy megyében az állatvédelmi rendőrség. Az egyenruhások rendszerint bejelentésre érkeznek, de az ellenőrzés során szúrópróbaszerűen benéznek több portára is, és keményen büntetik az állatvédelmi szabályok áthágását.
2025. február 10., 18:362025. február 10., 18:36
Állatvédelmi razziát tartott a rendőrség több Szilágy megyei faluban. Elsősorban bejelentésre mennek egy-egy településre, és ilyenkor a falu több gazdaságát is átfésülik. Ahogyan ez legutóbb történt a többségében magyar lakosságú Szilágyszeg községben, ahol számos portán ellenőrizték az állatjóléti szabályok betartását.
Szilágyszeg alpolgármestere, Lakatos András az előzményekről a Krónikának azt nyilatkozta, hogy
és tönkretették a környékbeli gazdák őszi vetését.
,,Az emberek régóta kérik a gazdát, hogy fogja be a teheneit, de a panaszuk süket fülekre talált, ezért a rendőrséghez fordultak, amelyik jókora bírságot szabott ki a vétkes menyői gazdára” – fogalmazott portálunknak az RMDSZ-es elöljáró.
A Désháza, Menyő, Nagyszeg, Nyírfalva és Szilágyszeg falvakból álló községben az ellenőrzés alkalmával több olyan ebtartó gazda is büntetést fizetett, aki kutyáját szabadon engedte az utcára. Az alpolgármester szerint többen is panaszt tettek a polgármesteri hivatalban, hogy Désházán a kisgyerekes anyukák félnek kimenni az utcára gyerekkocsival, mert egy-egy szabadon engedett eb rátámad az emberekre. A felelőtlen ebtartók közül is többet megbüntetett a rendőrség, arra kötelezve őket, hogy a házőrzőiket tartsák bezárva.
Az állatorvos nem vállalja az elaltatásukat, mert egy korábbi eset miatt már meggyűlt a baja a zilahi hatóságokkal, akik számonkérték a beavatkozásért. Egyetlen megoldás marad, hogy a szilágyszegi polgármesteri hivatal a zilahi sintéreket hívja ki a kóbor eb befogására, az viszont tetemes összegbe kerül, amit a helyi önkormányzatnak kellene kifizetnie. A panaszok így rendre az állatvédő rendőrség határkörébe kerülnek. Ilyenkor a tüzetes ellenőrzések egy csomó bírsággal végződnek, mint az legutóbb Szilágyszegen is történt: 14 állattartó gazdát összesen 9000 lejre bírságoltak.
A rendőrök kiemelt figyelmet szánnak a házőrző ebeknek
Fotó: Szilágy megyei rendőr-főkapitányság
A Szilágy megyei rendőr-főkapitányság szóvivője, Betrice Isabela Florentina Milonean a Krónika megkeresésére elmondta, hogy
A jogszabály szerint az ebtartók megfelelő kutyaóllal kell rendelkezzenek, amiben az állat kényelmesen elfér. Az állatot nem szabad éheztetni, megfelelő mennyiségű élelmet és ivóvizet kell kapjon, legyen kellő mozgáslehetősége, a gazda figyeljen az állategészségügyi ellátására, az állaton látszódjék, hogy gondozzák. Az állatjóléti szabályokat minden háziállat esetében ellenőrizik.

Az állatvédelmi rendőrség tájékoztatója szerint országosan ellenőrzik a kutyák mikrocsipezését, illetve a nem fajtatiszta egyedek ivartalanítását. Amelyik ebtartó ez elmulasztja, 3 000 lejjel kezdődő büntetéssel számolhat.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
szóljon hozzá!