
Tamás Sándor háromszéki tanácselnök tavaly szeptemberben, a kormányhatározat kibocsátása után kitűzte a megyezászlót az önkormányzat épületére; háttal Antal Árpád polgármester
Fotó: Bíró Blanka
Beigazolódott Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester félelme, miszerint a háromszéki megyeszékhely zászlójáról szóló kormányhatározat áprilisi bírósági érvénytelenítése csupán az első eset, amely után sok más következik.
2022. június 16., 00:232022. június 16., 00:23
2022. június 16., 00:302022. június 16., 00:30
A brassói táblabíróság június 14-én, kedden kihirdetett alapfokú ítéletében semmisnek nyilvánította a bukaresti kormány tavaly szeptemberi, 989-es számú határozatát, amelyben a korábbi, Florin Cîțu vezette kabinet hivatalosította Kovászna megye zászlaját. A bírósági ítéletről Dan Tanasă, a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) parlamenti képviselője számolt be blogján szerdán, „bombahírként” tálalva a fejleményt.
majd beavatkozott a perbe a magyar jelképek és feliratok ellen perek százait indító, Tanasă vezette Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) is. Az igazságszolgáltatási fórum honlapján közzétett ítélet egyúttal 50-50 lejes perköltség kifizetésére kötelezte a román kormányt a románok fóruma, valamint az ADEC javára. Az ítélet 15 napon belül ugyancsak a brassói ítélőtáblán megfellebbezhető.
Kovászna megye zászlajának hivatalosítását Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, miniszterelnök-helyettes jelentette be tavaly szeptemberben, miután a bukaresti kabinet elfogadta a Cseke Attila vezette fejlesztési minisztérium által beterjesztett kormányhatározat-tervezetet. A zászló kék mezőben egy ezüstkardot tartó kart jelenít meg, a kard egy szívet szúr át. A címerben a térségre jellemző szimbólumok, a nap és félhold is láthatóak, a három csillag a megye három Székére utal – közölte annak idején az RMDSZ.
Az arany és kék sávos, közepén a település címerét ábrázoló lobogón a település címere pajzs alakú, rajta kék mezőben a vár és a templom, felette arany Nap és ezüst Hold. A vár előtt három zöld mező, rajta a település nevét adó lovas Szent György és a sárkány látható. Ezt a kormányhatározatot idén áprilisban kihirdetett ítéletében érvénytelenítette a brassói táblabíróság, Antal Árpád pedig a múlt héten bejelentette, hogy a polgármesteri hivatal megfellebbezte a verdiktet.

Érvénytelenítette a brassói táblabíróság a Sepsiszentgyörgy zászlajának elfogadásáról tavaly júniusban hozott kormányhatározatot. A szerdán közölt végzés nem jogerős.
A megyeszékhely RMDSZ-es elöljárója közölte, az ítélet indoklásában nem hivatkoznak eljárási hibákra, a bíró a zászló „reprezentativitása” ügyében ítélkezett, ez pedig szerinte meghaladja a bíróság hatáskörét. „Ha holnapután valaki azt mondja, hogy számára Románia zászlaja nem reprezentatív, akkor egy bíró és érvényteleníti az ország zászlóját?” – idézte a Háromszék napilap Antal Árpádot, aki úgy fogalmazott: számára az indoklás „a sci-fi kategóriába tartozik”. A polgármester korábban szürreálisnak és abszurdnak nevezte a szentgyörgyi lobogóval kapcsolatos ítéletet, és megjegyezte: tudomása szerint a kormányhatározatot megtámadó két szervezet a „románok jelenlétére” utaló jelképeket hiányolja és azt nehezményezi, hogy a városzászló a székely zászló (arany és kék) színeit tartalmazza.
A magyar és székely szimbólumokat üldöző Dan Tanasă eközben jubilál, és szerdai blogbejegyzésében azt nehezményezi, hogy a Kovászna megyei románok „nincsenek képviselve” a háromszéki megyezászlón, amely szerinte „kizárólag a megye magyar etnikumú lakosságát jeleníti meg”. Az AUR magyarellenes képviselője nem kevesebbet állít, mint hogy „Vlagyimir Putyin szövetségeseként Orbán Viktor magyar kormányfő revizionista offenzívát folytat az RMDSZ segítségével Erdély hivatalos helyi szimbólumainak magyarosítása érdekében”.
Egyébként Kelemen Hunor szövetségi elnök korábban az RMDSZ kormányzati munkája fontos feladatának nevezte az erdélyi települések zászlóinak és címereinek hivatalosítását”. A Cseke Attila által vezetett fejlesztési és közigazgatási minisztérium éves összegzése szerint tavaly több mint harminc erdélyi magyar település címerét, illetve zászlaját fogadtatta el a bukaresti kormánnyal a szövetség, „jogi garanciát szerezve a jelképek szabad használatára”. A most született bírósági ítéletek alapján azonban egyre inkább úgy tűnik, hogy még a kormányhatározatok alapján szentesített település- és megyezászlók használatát is nehéz lesz gyakorlatba ültetni.

A sepsiszentgyörgyi város- és a háromszéki megyezászló miatt pereli a kormányt a Kovászna, Hargita és Maros megyei románok civil fóruma. A zászlókat jóváhagyó kormányhatározatokat a Brassói Táblabíróságon támadták meg.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
2 hozzászólás