
Képünk illusztráció
Fotó: Facebook/Román Határrendőrség
A holland termékek bojkottjára szólított a közösségi hálón Sorbán Levente, a Bihar megyei Alsólugas polgármestere. Az RMDSZ-es elöljáró így bírná rá Hollandiát arra, hogy támogassa Románia schengeni csatlakozását.
2022. november 08., 08:092022. november 08., 08:09
2022. december 13., 12:092022. december 13., 12:09
A holland termékek bojkottjával venné rá Hollandiát arra, hogy támogassa Románia schengeni csatlakozását a Bihar megyei Alsólugas polgármestere, Sorbán Levente. Az RMDSZ-es elöljáró Facebook-oldalán szólította fel ismerőseit, hogy ne vásároljanak többet hollandiai eredetű termékeket, így bírná rá a nyugat-európai államot Románia schengeni csatlakozásával kapcsolatos álláspontja megváltoztatására.
– írta posztjában Sorbán Levente.
Fotó: Facebook/Sorbán Levente
A bejegyzésben – melyre a Bihoreanul hetilap hívta fel a figyelmet – a polgármester meg is nevezte, hogy szerinte mely termékeket nem kellene fogyasztani a romániai lakosoknak válaszként a hollandok elutasító álláspontjára.
„A Heineken (termékei: Ciuc, Silva, Golden Brau, Neumarkt, Bucegi, Gösser, Schlossgold, Gambrinus, Hargita és Haţegana), Philips, ING, Mega Image, AkzoNobel csak néhány példa azokra a cégekre, amelyek Hollandiából származnak, és évente több milliárd eurót visznek ki Romániából.
– zárta román és magyar nyelvű bejegyzését az elöljáró.
Sorbán Levente a Krónika érdeklődésére hétfőn telefonon elmondta: nem érti Hollandia álláspontját, hiszen a schengeni csatlakozás tudomása szerint „technikai” kérdés, nem pedig politikai, és úgy tudja, hogy erre már 2011-ben is adottak voltak a feltételek. „Elég sűrűn járok Magyarországra, van, amikor hetente kétszer is, mert van ott testvértelepülésünk, és több, határon átívelő projektünk, és zavar, hogy órákat kell állnom a határon. Időt vesztünk, nem érünk oda a megbeszélt időpontra, mert a határon gubanc van évek óta” – indokolta döntése okát az elöljáró.
„Egy csomó terméket fogyasztunk tőlük. Nekem is magánnyugdíjam van az ING-nél (jelenleg NN – szerk. megj.), azt el fogom vinni” – mesélte a polgármester. Az Élesdtől mindössze öt kilométerre, az E60-as főút mentén fekvő község elöljárója elismerte, hogy nem sok követője akadt tervének, szerinte az akciónak akkor lenne értelme, ha országos szintűre nőne. „Ha elterjedne az országban, lenne értelme, de egy ilyen kis közösség, mint a miénk, nem befolyásolja ezt a döntést” – ismerte el.
Sorbán Levente polgármester kifogásolja, hogy Bukarest „lenyeli” a holland vétót
Fotó: Sorbán Levente/Facebook
Az elöljáró elismerte, nem az ő dolga lenne, hogy egy ilyen kérdésben lépjen, de elmondása szerint nem érti, miért nem tesz senki semmit. Felvetésünkre, miszerint Nicolae Ciucă kormányfő arra intette a román EP-képviselőket és politikusokat, hogy ne támadják Hollandiát az álláspontja miatt, elmondta: erről utólag értesült, de szerinte a román kormányfő álláspontja „nem releváns”, nincs átütő ereje.
A polgármester a Bihoreanul azon „vádjára” is reagált, miszerint elöljáróként inkább a szennyvíztisztító telep beüzemelésével kellene foglalkoznia. Lapunknak elmondta, ez már két éve készen van, az késlelteti az üzembe helyezést, hogy az Electrica villanyáram-szolgáltató késik rákötni a magasfeszültségre. Mint mondta, tucatnyi beadványt írtak már a cégnek, legutóbb pedig Bukaresthez fordultak, hogy rendezze a helyzetet.

A holland parlament egy olyan állásfoglalást fogadott el, mely szerint Hollandiának nem kellene megszavaznia Románia és Bulgária schengeni csatlakozását.
Mint arról beszámoltunk, a holland vétó hetek óta foglalkoztatja a román politika szereplőit: Bogdan Aurescu külügyminiszter a napokban a sajtónak úgy nyilatkozott, hogy nemrég Nicolae Ciucă miniszterelnök arra kérte Románia európai parlamenti képviselőit és politikusait, ne támadják Hollandiát ebben az időszakban. „Okosan, érvelve, diplomatikusan kell dolgozni, a frusztrációk és a követelőző retorika nem vezet eredményre. Ezek csak arra jók, hogy növeljék a vita politikai tétjét, vagy ellenérzéseket keltsenek, amelyekre most nincs szükség” – mondta. A bukaresti vezetők egyébként pár hete maguk is értetlenül, méltatlankodva reagáltak arra, hogy Hollandia – a korrupcióval és szervezett bűnözéssel kapcsolatos aggályait hangoztatva – továbbra is hátráltatja Románia és Bulgária felvételét a határellenőrzés nélküli schengeni övezetbe.

Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője nem lát elutasítást a holland kormanyfő álláspontjában, ami Románia schengeni tagságát illeti, sőt, véleménye szerint több továbblépési lehetőség is van.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!