Hirdetés

A holland termékek bojkottjára buzdít a bihari Alsólugas RMDSZ-es polgármestere, mivel elege lett a határon való várakozásból

Képünk illusztráció •  Fotó: Facebook/Román Határrendőrség

Képünk illusztráció

Fotó: Facebook/Román Határrendőrség

A holland termékek bojkottjára szólított a közösségi hálón Sorbán Levente, a Bihar megyei Alsólugas polgármestere. Az RMDSZ-es elöljáró így bírná rá Hollandiát arra, hogy támogassa Románia schengeni csatlakozását.

Pap Melinda

2022. november 08., 08:092022. november 08., 08:09

2022. december 13., 12:092022. december 13., 12:09

A holland termékek bojkottjával venné rá Hollandiát arra, hogy támogassa Románia schengeni csatlakozását a Bihar megyei Alsólugas polgármestere, Sorbán Levente. Az RMDSZ-es elöljáró Facebook-oldalán szólította fel ismerőseit, hogy ne vásároljanak többet hollandiai eredetű termékeket, így bírná rá a nyugat-európai államot Románia schengeni csatlakozásával kapcsolatos álláspontja megváltoztatására.

Idézet
Hollandia szisztematikusan megtagadja csatlakozásunkat a schengeni övezethez anélkül, hogy erre egyértelmű okot adna. (…) Azt javaslom, hogy kezdeményezzünk közösen bojkottakciót minden romániai tevékenységet folytató holland cég ellen. Ne fogyasszuk termékeiket!”

– írta posztjában Sorbán Levente.

Hirdetés
•  Fotó: Facebook/Sorbán Levente Galéria

Fotó: Facebook/Sorbán Levente

A bejegyzésben – melyre a Bihoreanul hetilap hívta fel a figyelmet – a polgármester meg is nevezte, hogy szerinte mely termékeket nem kellene fogyasztani a romániai lakosoknak válaszként a hollandok elutasító álláspontjára.

„A Heineken (termékei: Ciuc, Silva, Golden Brau, Neumarkt, Bucegi, Gösser, Schlossgold, Gambrinus, Hargita és Haţegana), Philips, ING, Mega Image, AkzoNobel csak néhány példa azokra a cégekre, amelyek Hollandiából származnak, és évente több milliárd eurót visznek ki Romániából.

Idézet
Ennek az igazságtalanságnak nem lehetünk a végtelenségig tanúi. Mi csak fogyasztók vagyunk számukra. Az Európai Unió összes többi tagállamának meg kell értenie, hogy ez az igazságtalanság nem folytatódhat”

– zárta román és magyar nyelvű bejegyzését az elöljáró.

Sorbán Levente a Krónika érdeklődésére hétfőn telefonon elmondta: nem érti Hollandia álláspontját, hiszen a schengeni csatlakozás tudomása szerint „technikai” kérdés, nem pedig politikai, és úgy tudja, hogy erre már 2011-ben is adottak voltak a feltételek. „Elég sűrűn járok Magyarországra, van, amikor hetente kétszer is, mert van ott testvértelepülésünk, és több, határon átívelő projektünk, és zavar, hogy órákat kell állnom a határon. Időt vesztünk, nem érünk oda a megbeszélt időpontra, mert a határon gubanc van évek óta” – indokolta döntése okát az elöljáró.

Elmondása szerint a holland vétó kapcsán zavarja, hogy „Románia ezt lenyeli, nem tesz senki semmit”, holott véleménye szerint gazdasági alapon nyomást lehetne gyakorolni a hollandokra.

„Egy csomó terméket fogyasztunk tőlük. Nekem is magánnyugdíjam van az ING-nél (jelenleg NN – szerk. megj.), azt el fogom vinni” – mesélte a polgármester. Az Élesdtől mindössze öt kilométerre, az E60-as főút mentén fekvő község elöljárója elismerte, hogy nem sok követője akadt tervének, szerinte az akciónak akkor lenne értelme, ha országos szintűre nőne. „Ha elterjedne az országban, lenne értelme, de egy ilyen kis közösség, mint a miénk, nem befolyásolja ezt a döntést” – ismerte el.

Sorbán Levente polgármester kifogásolja, hogy Bukarest „lenyeli” a holland vétót •  Fotó: Sorbán Levente/Facebook Galéria

Sorbán Levente polgármester kifogásolja, hogy Bukarest „lenyeli” a holland vétót

Fotó: Sorbán Levente/Facebook

Rámutatott, szerinte országos szintű bojkottal hatni lehetne a hollandokra, hiszen tudomása szerint az ő álláspontjuknak is anyagi háttere van, nem szeretnék, ha a jóval kisebb árakkal dolgozó konstancai kikötő a rotterdamival vetekedne.

Az elöljáró elismerte, nem az ő dolga lenne, hogy egy ilyen kérdésben lépjen, de elmondása szerint nem érti, miért nem tesz senki semmit. Felvetésünkre, miszerint Nicolae Ciucă kormányfő arra intette a román EP-képviselőket és politikusokat, hogy ne támadják Hollandiát az álláspontja miatt, elmondta: erről utólag értesült, de szerinte a román kormányfő álláspontja „nem releváns”, nincs átütő ereje.

A polgármester a Bihoreanul azon „vádjára” is reagált, miszerint elöljáróként inkább a szennyvíztisztító telep beüzemelésével kellene foglalkoznia. Lapunknak elmondta, ez már két éve készen van, az késlelteti az üzembe helyezést, hogy az Electrica villanyáram-szolgáltató késik rákötni a magasfeszültségre. Mint mondta, tucatnyi beadványt írtak már a cégnek, legutóbb pedig Bukaresthez fordultak, hogy rendezze a helyzetet.

korábban írtuk

A holland parlament nem támogatja Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
A holland parlament nem támogatja Románia és Bulgária schengeni csatlakozását

A holland parlament egy olyan állásfoglalást fogadott el, mely szerint Hollandiának nem kellene megszavaznia Románia és Bulgária schengeni csatlakozását.

Mint arról beszámoltunk, a holland vétó hetek óta foglalkoztatja a román politika szereplőit: Bogdan Aurescu külügyminiszter a napokban a sajtónak úgy nyilatkozott, hogy nemrég Nicolae Ciucă miniszterelnök arra kérte Románia európai parlamenti képviselőit és politikusait, ne támadják Hollandiát ebben az időszakban. „Okosan, érvelve, diplomatikusan kell dolgozni, a frusztrációk és a követelőző retorika nem vezet eredményre. Ezek csak arra jók, hogy növeljék a vita politikai tétjét, vagy ellenérzéseket keltsenek, amelyekre most nincs szükség” – mondta. A bukaresti vezetők egyébként pár hete maguk is értetlenül, méltatlankodva reagáltak arra, hogy Hollandia – a korrupcióval és szervezett bűnözéssel kapcsolatos aggályait hangoztatva – továbbra is hátráltatja Románia és Bulgária felvételét a határellenőrzés nélküli schengeni övezetbe.

korábban írtuk

Feszültséget gerjeszt a romániai belpolitikában Hollandia tétovázása Schengen-ügyben
Feszültséget gerjeszt a romániai belpolitikában Hollandia tétovázása Schengen-ügyben

Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője nem lát elutasítást a holland kormanyfő álláspontjában, ami Románia schengeni tagságát illeti, sőt, véleménye szerint több továbblépési lehetőség is van.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés