Trükkök a kiskerti veteményezéshez

Trükkök a kiskerti veteményezéshez

Fotó: Krónika

Gyakori, hogy egyazon napon végzik el az ásást és a magok elvetését. Ebből ugyan lehet jó kelés, de biztosabb a siker, ha időben előkészítjük a magágyat. A jó magágy aprómorzsás szerkezetű, kellően laza, de egyenletesen ülepedett a vetési mélységben.

Gazda Árpád

2008. március 19., 00:002008. március 19., 00:00

Korai, késõbbi vetés

Ha nagyon korán (február vége–március közepe) akarunk vetni, akkor már az õszi ásás után el kell készíteni a magágyat. Így nem kell küszködni a kora tavasszal még nagyon nedves talajjal, ami a talaj szerkezetét is rontja, nemcsak a gazda kedvét. Télen jól leülepedik a talaj, és a fagyok munkája nyomán nagyon jó morzsás szerkezetû lesz. Ez ajánlott a mák, a sárgarépa, a petrezselyem, a saláta, a retek, a borsó, a hagyma vetéséhez. Ha késõbb (március vége–május vége) akarunk vetni, akkor ráérünk tavasszal készíteni a magágyat. Általában a kukorica, az uborka, a paradicsom, a tökfélék, a bab vetését végezzük ilyenkor. Ha nem tudunk a vetés elõtt 2 héttel magágyat készíteni, akkor a természetes ülepedést hengerezéssel pótolhatjuk. Az apró magvak vetése elõtt mindenképpen ajánlatos, vetés után azonban kötelezõ hengerezni, akármilyen nagyságú a mag.

A vetõmag hígítása

A vetés könnyû és pontos elvégzéséhez lehet kis gépeket vásárolni, de akinek nincs ilyen gépe, annak segíthetnek a kis trükkök. A kiskertekben általában több magot vetnek el, mint amennyi az adott területre kell, inkább majd ritkítják, kiegyelik a fölösleget. Ez biztonságos megoldás, azonban sok és kényelmetlen munkával jár, ráadásul a megmaradó növények fejlõdését is megállíthatja kis idõre. Ez elsõsorban a petrezselyemre és a sárgarépára érvényes. A nagyon apró magvakat, mint a mák, petrezselyem, sárgarépa, gondos munkával is nehéz megfelelõ sûrûséggel vetni. Már régóta javasolják ezek hígítását fahamuval, fûrészporral, de ezeknek más a fajsúlya, így könnyen különválnak a magoktól. A legtökéletesebb megoldás a csírázásra képtelen magokkal való hígítás. Legjobb a régi, már gyanús magokból annyit felhevíteni a sütõben, amennyit el szoktunk vetni, és jól elkeverni a vetésre szánt magokkal. Így legalább feleannyit kell egyelni, mint eddig.

Papírszalagos vetés

Ráérõ idõnkben vágjunk könnyû selyempapírból 0,5 cm széles csíkokat, és a tervezett tõtávolságnak megfelelõen kis ragasztócseppeket tegyünk rá, melyet liszt és víz összekeverésével készítsünk el. Ez a ragasztó környezetbarát, és gyorsan elbomlik a nedves talajban. A magokat rászórjuk, vagy a szalagot nyomjuk gyengéden a kiterített magokra. A ragasztócseppek akkorák legyenek, hogy csak egy magot fogjanak meg. Szárítás után a vetésig tároljuk. Ha eljön az idõ, akkor az elõre elkészített vetõbarázdába fektetjük, magokkal fölfelé, majd betakarjuk földdel.

Vetõmag-adagoló orvosságos üvegbõl

Csak apró magvak vetéséhez használhatjuk ezt a megoldást. Az adagoló természetesen készülhet másból is, az a lényeg, hogy jól záró, de könnyen levehetõ fedele legyen. Minden növényhez külön fedél kell, mert ebbe fúrjuk a mag nagyságához méretezett lyukat. A furat akkora legyen, hogy a mag kényelmesen kiférjen rajta, és ne a fedél közepén, hanem a perem közelében legyen. Elõször inkább szûk legyen a lyuk, rázogatási próbák után bõvítsük annyira, hogy egy mozdulatra 2-4 db mag is kipottyanjon. A tartályt csak félig szabad megtölteni, mert csak így jönnek ki könnyen a magok. Az adagolót vízszintes helyzetben úgy fordítjuk, hogy a furat oldalirányban legyen. Így kell elõre-hátra rázogatni a vetõbarázda fölött, a haladás irányában. Ekkor a kirepülõ néhány mag nem egy helyre esik, hanem egyenletesen eloszlik. Ahogyan fogy a mag, a furatot egyre lejjebb fordítjuk.

Vetõmag-adagoló hajlított papírlapból

Az elõbbinél egyszerûbb, de nehezebb vele dolgozni. A papírlap egyik végét felhajlítgatjuk, hogy a magokat fölfogja, a lap másik végére pedig egy csõrszerû csúszdát hajtogatunk. A betöltött magvakat a vetõbarázda fölött óvatos rázogatással engedjük egyenletesen kipotyogni.

Ejtõcsõ fájós derekúaknak

Könnyû, vékony mûanyag csõ (legjobb a villanyszerelõk által használt Bergmann-csõ), melynek egyik végére tölcsért erõsítünk. A csõ olyan hosszú legyen, hogy ferdén tartva a földtõl a derekunk magasságáig érjen. Ha csak akkora, hogy függõlegesen kell tartani ahhoz, hogy ily módon a vetõbarázdába érjen, akkor külön gondot okoz, hogy mindig a megfelelõ hely fölött legyen. A ferde csövet viszont belehelyezzük a barázdába, azután csak vonszolni kell.

Gyors kelés elõsegítése lassan csírázó magvaknál

Fõként a petrezselyem, sárgarépa esetében fordulhat elõ, hogy elõcsíráztatásra van szükség. Lapos tálcára fektetett újságpapírra vékony rétegben kiterítjük a magokat, letakarjuk egy másik lappal, és megnedvesítjük, majd szobahõmérsékleten tartjuk. A nedvességet gyakran kell ellenõrizni. Ha a magvak egyik végén kis sárga pontocskát látunk, akkor gyorsan, de kíméletesen megszárítjuk a magokat, és hamar el is vetjük. Ha hosszabb a csíra, akkor könnyen letörik. Más növényeknél is szokás az elõcsíráztatás, így a kukoricánál, dinnyénél, paradicsomnál, uborkánál.

Sorjelzõ növények vetése

Ha valamilyen okból elhúzódik a kelés, akkor nem tudunk kapálni, mert nem tudjuk hol a sor, pedig a gyomok már kikeltek. Érdemes a lassan csírázó magok közé néhány saláta, vagy retekmagot keverni, amelyek gyorsan kikelnek, és megmutatják, hol nem szabad kapálni.

Forrás: www.edenkert.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)