
Hektáronként háromezer eurós támogatást igényelhetnek a fokhagymatermesztők
Fotó: Orbán Orsolya
A fokhagyma- és a burgonyatermesztési támogatást is újraindítaná idén a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium (MADR). Tavaly a minisztérium szűkös költségvetési forrásai miatt a fokhagyma-támogatás elmaradt.
2026. április 24., 16:512026. április 24., 16:51
A minisztérium sajtóosztályának tájékoztatása szerint a fokhagymatermesztők hektáronként 3000 eurós támogatásra pályázhatnak. A de minimis típusú román állami támogatást termelői igazolvánnyal rendelkező gazdák, egyéni és családi vállalkozások, valamint – szervezeti formától függetlenül – valamennyi jogi személyiségű mezőgazdasági vállalkozás igényelheti.
amelyről írásbeli értesítést kell benyújtani a megyei mezőgazdasági igazgatósághoz a terület és a mezőgazdasági kultúra azonosítása érdekében. A feltételek között szerepel a növényvédelmi kezelési napló vezetése és jóváhagyása, valamint az is, hogy a bevizsgálás során a termés növényvédőszer-maradék szintje nem haladhatja meg a megengedett értéket. Fontos kitétel továbbá, hogy csak azok a gazdák pályázhatnak, akiknél az elmúlt három évben a de minimis támogatások összege nem haladta meg az 50 000 eurót vállalkozásonként.
A jogszabály szerint a betakarítás és az értékesítés csak az ellenőrzések után történhet meg, legkésőbb 2026. november 23-ig. A termelés igazolására különböző dokumentumok szolgálnak (értékesítési füzet, pénztárgép-jelentések, elektronikus számlák stb.). A gazdák értékesíthetik a termést szövetkezeteken keresztül, közvetlenül piacokon, vagy a kiskereskedelem és a feldolgozóipar felé.
A mezőgazdasági minisztérium másik, a napokban közvitára bocsátott jogszabálytervezete a fogyasztási burgonya termesztését támogatja. A támogatás összege 200 euró/hektár, amelyet egy összegben fizetnek ki 2026. december 22-ig. Ebben az esetben is termelői igazolvánnyal rendelkező kistermelők és agrárvállalkozók egyaránt pályázhatnak.
A megyei mezőgazdasági igazgatóságokon keresztül igényelhető de minimis támogatás feltétele, hogy a gazda legalább 0,3 hektár burgonyaterülettel rendelkezzen, és hektáronként legalább 6 tonnás termésátlagot érjen el. A támogatást igénylő burgonyatermesztőkre is vonatkozik az uniós előírás, amely szerint
A betakarítás és az értékesítés csak ellenőrzés után történhet meg, legkésőbb 2026. november 18-ig. Az igazoló dokumentumok hasonlóak a fokhagymaprogramhoz. A termelők többféle értékesítési csatornát használhatnak.

Támogatást nyújtanak a zöldség- és burgonyatermesztőknek, a 150 millió eurós pályázati programot a mezőgazdasági államtitkár jelentette be. A támogatásra jogi személyiséggel rendelkező gazdálkodók pályázhatnak, magánszemélyek nem.
Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.
A barnamedve európai uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi az Európai Bizottságnál Tánczos Barna megbízott mezőgazdasági miniszter annak érdekében, hogy Románia hatékonyabban tudjon fellépni az emberélet és a mezőgazdaság védelmében.
Rövid, kétperces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.
Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.
Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.
Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.
szóljon hozzá!