Trollfarm-botrány. A digitalizációért felelős miniszter szerint számos rendellenességre bukkantak
Fotó: Kutatási minisztérium
Szervezett hálózatok több tucatnyi fiókját fedezték fel, amelyek egy adott jelölt népszerűsítése érdekében törvénytelen eszközöket használtak – jelentette be csütörtökön Bogdan Ivan kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter.
2024. november 07., 12:282024. november 07., 12:28
2024. november 07., 13:532024. november 07., 13:53
Hozzátette: ezeket a fiókokat mind letiltották.
„Ma Romániában több tucat olyan fiókot azonosítottak, amelyek több olyan szervezett hálózatot képviselnek, amelyek törvénytelen eszközöket használtak egy adott jelölt népszerűsítése érdekében az elnök- és parlamenti választásokon. Mindezeket a fiókokat letiltották, ezeket a hálózatokat azonosították és teljes egészében letiltották” – mondta a miniszter.
A kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter szerint
A kormánypalotában tartott sajtótájékoztatón a tárcavezető elmondta, az elmúlt napokban több ízben is egyeztettek a témában az illetékes szervek, nevezetesen az országos távközlési hatóság (ANCOM) és az Állandó Választási Hatóság (AEP) képviselőivel, illetve továbbították a Meta és a TikTok platformoknak az ügyben beérkezett panaszokat. Mindezek nyomán készült egy jelentés.
A miniszter ugyanakkor
A tárcavezető azt is elmondta, a nap folyamán kérni fogja az illetékes intézményektől, hogy lépjenek közbe, kérjék ki az érintett IP-címeket, azonosítsák a hálózatok kezelőit, és számolják fel ezeket a szervezeteket. Bogdan Ivan szerint a Meta által azonosított rendellenességek között olyanok is vannak, amelyek kivizsgálása ügyészségi hatáskörbe tartozik.
A román hatóságok a Meta és a TikTok nagyvállalatokhoz intézett kérése azután érkezett, hogy a nyilvánosság előtt olyan botfarmokról szóltak a pletykák, amelyek állítólag megpróbálták befolyásolni a romániai választásokat.

Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Mint arról beszámoltunk, elsősorban az elnökválasztáson független jelöltként Mircea Geoană volt helyettes NATO-főtitkárt gyanúsították meg azzal, hogy trollfarmok segítik törvénytelen eszközökkel a kampányát.
Geoanát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és államfőjelöltje vádolta meg azzal, hogy
„Miért találkozott nemrég Tal Hanannal, más néven Jorgeval? Azok számára, akik nem tudják, ki az a Tal Hanan: ő egy olyan személy, aki egy nagyon nagy hackercsapatot, trollfarmokat, dezinformációs farmokat koordinál, egy olyan személy, aki a világ több mint 30 országában manipulálta a választásokat” – hangoztatta Lasconi egy múlt keddi televíziós vitán.
Később az USR vezetője a Facebook-oldalán pontosított, nyilvánosságra hozva néhány fényképet az állítólagos találkozóról.
A Digi 24-nek nyilatkozva leszögezte: nem áll kapcsolatban az ellentmondásos izraeli tanácsadóval, és nincs trollfarmja vagy szerződése ilyen szolgáltatásokra. Azt mondta, hogy a kampányának pénzt adományozó üzletemberek megfélemlítésnek és ellenőrzésnek vannak kitéve az állami intézmények részéről. Azzal vádolta Sebastian Ghiță PSD-közeli, korrupcióval vádolt üzletembert és Marcel Ciolacu PSD-elnököt, hogy lejárató kampányt folytatnak ellene azzal a céllal, hogy George Simion, az AUR elnöke jusson be az elnökválasztás második fordulójába.
ezért felszólította az Állandó Választási Hatóságot (APE) az ügy kivizsgálására.
Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a szenátus elnöke szerdán Kolozsváron kijelentette, hogy bizottság létrehozását fogja indítványozni a botfarmok és trollfarmok létére vonatkozó információk kivizsgálására.
Ciucă azt mondta,
a troll- és botfarmok nem tartoznak a demokrácia eszköztárához, és ha bebizonyosodik, hogy ilyen eszközökkel éltek, akkor „Mircea Geoanának sok mindent kell tisztáznia”.

A világ több pontján választási manipuláció gyanújával keveredett izraeli üzletemberrel találkozott Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO korábbi helyettes főtitkára – jelentette be Elena Lasconi, az USR elnöke és államfőjelöltje.
Kifejtette, az ilyen módszerek az autokratikus rendszerekre jellemzők, és az emberek látásmódját oly módon ferdítik el, hogy az megváltoztatja a demokratikus folyamatok menetét.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) igazgatója, Dan Cîmpean múlt héten még úgy nyilatkozott: az általa vezetett intézmény nem tud arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne.
Tudorel Toader volt alkotmánybíró szerint Nicușor Dan államfőnek konzultálnia kellett volna a parlamenti pártokkal, mielőtt Adrian Veșteát nevesítette miniszterelnök-jelöltnek.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetősége vasárnap 19 órakor kezdődő ülésén dönti el, hogy támogatja-e Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt – tájékoztatott a párt sajtószóvivője, Cristian Seidler.
Adrian Veștea szerint miniszterelnök-jelölése nem fenyegetést, hanem felelősséget jelent a Nemzeti Liberális Párt (PNL) számára. Ezzel szemben Gheorghe Falcă PNL-s európai parlamenti képviselő vasárnap Veștea kizárását kérte a pártból.
Az RMDSZ vezetősége vasárnap 18 órakor kezdődő ülésén dönti el, hogy támogatja-e Adrian Veștea kijelölt kormányfőt – nyilatkozta Csoma Botond a Digi 24 televíziónak.
A Brassó Megyei Tanács elnökéből lett miniszterelnök-jelölt, Adrian Veștea több mint három évtizede tagja a PNL-nek, önkormányzati vezetőként és miniszterként is jelentős politikai tapasztalatot szerzett.
Valóságos kommentcunamit indított el Nicușor Dan államfő vasárnapi döntése, amellyel Eugen Tomac helyett Adrian Veșteát jelölte miniszterelnöknek. A Facebookon megjelent hozzászólások alapján a felháborodás elsősorban a jobboldali szavazók körében erős.
Miután Eugen Tomac visszaadta kormányalakítási megbízatását, Nicușor Dan államfő Adrian Veșteát, Brassó Megye Tanácsának elnökét és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnökét kérte fel kormányalakításra.
Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség.
Az Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök által javasolt kormányprogram szerint a területi-közigazgatási reform a kormány ,,nulladik számú prioritása”, és előfeltétele annak, hogy a program többi fejezetében felvázoltak működjenek.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
szóljon hozzá!