
PSD-s előny. A szociáldemokraták kapták a legtöbb voksot az önkormányzati választáson
Fotó: Gergely Imre
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte meg a vasárnap megrendezett önkormányzati választást, közel tíz százalékot verve koalíciós partnerére, a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) – derül ki a Központi Választási Iroda (BEC) által hétfőn késő este közzétett hivatalos részeredményekből.
2024. június 11., 08:012024. június 11., 08:01
Eszerint az önkormányzati képviselőtestületekben a PSD 38,55 százalékkal rendelkezik, míg a PNL-re 30,19 százaléknyian voksoltak.
A harmadik a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), a szélsőséges párt a szavazatok 8,91 százalékát kapta.
míg a három párt összeállása nyomán létrejött Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU) mindössze 2,77 százalékot kapott.
A részvételi arány54,68 százalékos volt, a leadott révényes szavazatok száma 5 145 165.
A választópolgárok összesen 33 722 képviselőtestületi hely betöltéséről döntöttek.
A polgármesteri tisztségekért folyó versenyt is a PSD nyerte a voksok 41,45 százalékával.
Az érvényes szavazatok száma 5 185 491, a szavazópolgárok összesen 2 759 polgármesteri tisztségről döntöttek.
Mint ismeretes, a PSD és a PNL az európai parlamenti választáson jözös listával indult, az önkormányzati választáson azonban önállóan méretkezett meg.
A PSD 25 megyei közgyűlés elnöki tisztségét szerezte meg a 2020-as 20-hosz képest, a PNL a négy évvel ezelőtti 17 helyett 12, az RMDSZ négy megyében adhatja a megyei önkormányzat elnökét.
A liberálisok többek között Temes, Suceava és Prahova megyét is elvesztették a koalíciós partner javára.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.
Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.
Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.
Nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely – a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve – lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését – jelentette ki kedden Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter.
Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető tagjait”, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen és kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.
Japánsztrájkba kezdtek kedden az egészségügyi alkalmazottakat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség tagjai – elégedetlenségük oka a készülő bértörvény.
Az RMDSZ nem ígérheti, hogy bizalmat szavaz az Eugen Tomac által tető alá hozott kormánynak a parlamentben – jelentette ki kedden Kelemen Hunor szövetségi elnök.
szóljon hozzá!