
Fotó: Antal Endre
Elfogadta a bukaresti szenátus hétfőn az RMDSZ által kezdeményezett törvénytervezetet, amely a medvevadászatot újraengedélyezve megelőzési és beavatkozási kvótákat ír elő a romániai állományra – közölte az alakulat sajtószolgálata. A tervezetet még a képviselőháznak is jóvá kell hagynia.
2023. november 06., 22:002023. november 06., 22:00
2023. november 07., 00:512023. november 07., 00:51
A Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter által benyújtott, 103 kormánypárti és ellenzéki honatya által támogatott jogszabálytervezet ismét lehetővé tenné a vadászatot: 426 medve kilövését megelőzési, 55-ét beavatkozási céllal engedélyezi – írja közleményében az érdekvédelmi szervezet. A tervezet szaktanulmányra hivatkozva megállapítja, hogy Romániában folyamatos a medvepopuláció túlszaporodása, a nagyvadak természetes élőhelyüket elhagyva
„Az emberi életek védelmében hatékony és határozott beavatkozásra van szükség a medvepopuláció kezelésében. (.) Az azonnali beavatkozás mellett hosszútávon csak a megelőzés biztosíthatja az ember-medve konfliktusok visszaszorítását. Ezért szaktanulmányra alapozva vezetjük vissza a vadászatot, betartva a faj védelméről szóló előírásokat” – idézi a közlemény a jogszabálytervezetet kidolgozó Tánczos Barna szenátort.

Szaktanulmányokra alapozva dolgozta ki Tánczos Barna, az RMDSZ Hargita megyei szenátora azt a törvénytervezetet, amely törvényben rögzítené a barnamedve-vadászatra vonatkozó megelőzési és beavatkozási kvótákat.
A Hargita megyei honatya szerint a román kormánynak folytatnia kell a minisztersége idején a környezetvédelmi tárca élén kezdeményezett intézkedéscsomag gyakorlatba ültését. Azonnali beavatkozás szükséges a veszélyes medvékkel szemben, folytatni kell a villanypásztor beszerzését támogató programot, kifizetni a medvék okozta károk utáni kártérítést. A bukaresti kabinetnek emellett az állománybecslést is rendszeresen el kell végeztetnie a politikus szerint. Tánczos Barna reményét fejezte ki, hogy a jogszabálytervezet a fő döntéshozónak minősülő képviselőház támogatását is megkapja.
Az RMDSZ tervezete az azonnali beavatkozásról szóló sürgősségi kormányrendeletet és a vadászati törvényt egészíti ki. Előírja, hogy medvék kilövésekor a vadásztársulatoknak genetikai mintát kell venni, és tiltja a kapitális hímek és a bocsos anyamedvék kilövését.
Romániában 2016-ben tiltották be a medvevadászatot, jelenleg csak beavatkozási céllal lehet kilőni a védett ragadozót, akkor, ha emberéletet veszélyeztet. A szaktárca által korábban ismertetett felmérés szerint az országban 7500 és 8100 között lehet a vadon élő barnamedvék száma. A vadásztársaságok jelentései szerint az állatok egyre gyakrabban tűnnek fel olyan térségekben is, amelyek nem számítanak optimális élőhelyüknek. Mint arról beszámoltunk, az elmúlt időszakban több kalotaszegi településen, többek között a Kolozsvár közeli Tordaszentlászló község településeinek környékén, illetve hétfő este Méra utcáin is láttak medvét.

Újabb régiókat vesz birtokba a túlszaporodott medveállomány Erdélyben, kalotaszegi falvak környékén is láttak már ragadozót. Magyarfenes egyik állattartó gazdája a Krónikának elmondta, a környezetvédelmi hatóság nem hajlandó megtéríteni a vadkárt.
Az elmúlt hetek szokatlanul hűvös és csapadékos időjárása jelentős késést okozott a romániai görögdinnye-termesztésben, ezért a vásárlóknak az idén tovább kell várniuk a hazai termés megjelenésére.
Az ukrán hadsereg által elveszített irányítású tengeri drónok okozták a pénteki incidenseket a Fekete-tengeren és a konstancai kikötő térségében.
Romániának továbbra is számolnia kell a biztonsági kockázatokkal, amíg az orosz–ukrán háború a határai közelében zajlik – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.
Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.
Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.
A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.
Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.
Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.
2 hozzászólás