Hirdetés

Mindössze 10 fiók generálja Románia legnépszerűbb közösségi platformján a dezinformációs tartalmak zömét

dezinformáció

Románia legnépszerűbb közösségi platformján a megjelenő dezinformációs tartalmak 76%-át mindössze 10 fiók generálja

Fotó: Tuchiluș Alex

Riasztó adatok derültek ki arról, hogyan működik a manipuláció Románia legnépszerűbb közösségi platformján, a TikTokon. Szerdán a Cotroceni-palotában Nicușor Dan elnök jelenlétében mutatták be az erre vonatkozó elemzést.

Krónika

2026. május 27., 20:032026. május 27., 20:03

2026. május 27., 20:042026. május 27., 20:04

A szerdán bemutatott adatok szerint a platformon megjelenő félrevezető információk 76%-át mindössze 10 fiók generálja. Az eseményen bemutatott jelentésből kitűnik, hogy az online manipuláció jelensége kis számú forrásra és fiókra koncentrálódik, amelyek azonban szinte teljes mértékben uralják az online teret, így:

  • a TikTokon megjelenő összes dezinformációs narratíva interakciójának 76%-át mindössze 10 fiók generálja;
  • az influenszerek 1/6-a és a hivatalos források vagy a média 1/8-a ismételten terjeszt dezinformációt;
  • a legnépszerűbb bejegyzések 20%-a összehangolt támadást jelent;
  • sőt, a 2026-ban azonosított összes manipulációs kampányt hat nagy narratív kategóriába sorolták, amelyek közül a legdominánsabb az „anti-nyugati” propaganda volt.

Az elemzés készítői közölték, hogy jelenleg a TikTokot használó romániai felhasználók gyakran találkoznak manipulatív tartalommal.

Hirdetés

„Ha egy román felhasználó ma megnyitja a TikTokot, az első 50 bejegyzés között 9 dezinformációs bejegyzést fog látni, és egyetlenegyet sem hivatalos forrásból” – áll az elemzésben, amelyet a Digi24.ro hírportál idézett.

A jelentés szerint a közintézmények és a médiaszervezetek nagyobb hatást gyakorolnak a felhasználókra, amikor információkat tesznek közzé, de mégsem sikerül eléggé eljutniuk a közönséghez.

„Azok a személyek, akik elegendő mértékben voltak kitéve az immunizációs mechanizmusoknak, kétszer kevesebb manipuláló tartalmat nézték meg, és akár négyszer kevesebb dezinformációs tartalmat osztottak meg ugyanazon a témában” – nyilatkozta George Leca, a România Imună (Immunis Románia) elnevezésű kezdeményezés elnöke.

A közlemény szerint a tájékoztató kampányok által elért személyek közül csupán 20% lépett később kapcsolatba ugyanazon témával kapcsolatos félrevezető tartalommal.

A szervezet bejelentette továbbá olyan prediktív modellek kidolgozását is, amelyek előre jelezhetik a propagandisztikus narratívák terjedését a következő hónapokban. A projekt kezdeményezői szerint a Cotroceni-i csúcstalálkozó célja az volt, hogy kapcsolatot teremtsenek a civil társadalom és az intézmények között az információs manipuláció és a hibrid fenyegetések elleni küzdelmi mechanizmusok kidolgozása érdekében.

„A dezinformáció nem csupán a demokrácia kérdése, nem csupán etikai kérdés, hanem a jólét kérdése is.
Mert összefüggés van a társadalmon belüli bizalom és az adott társadalom jóléte között. A dezinformáció pontosan ott támad, a társadalmon belüli kölcsönös bizalom szintjén” – jelentette ki Nicuşor Dan. Kifejtette, hogy

a dezinformációra adott válasznak összehangoltnak kell lennie.

„A mai dezinformáció már nem az, amit ismerünk, nem ad hoc műveletek sorozata, hanem többszintű és technológián alapul. Ezért a válasznak is ugyanolyan összehangoltnak kell lennie. És nem csak a szűk értelemben vett politikáról van szó. Van dezinformáció az orvosi területen is, és ez költségekkel jár, erőforrásokat emészt fel, sőt életeket is követel. Van dezinformáció a gazdasági területen is. Téves információk terjednek például a nők biztonságával kapcsolatban is: a bántalmazás áldozatai közül néhányan megtagadják az elektronikus karkötő viselését, mert különböző spekulációk jutottak el hozzájuk” – nyilatkozta Románia elnöke.

Megemlítette, hogy az államnak koherensen és stratégiailag összehangoltan kell kommunikálnia, és ha lehet, emberségesen, nem pedig propagandisztikusan, ahogyan sajnos a tanácsadók által bátorított politikusok gyakran teszik, Arról is beszélt, hogy az állami intézményeknek objektíven kell kommunikálniuk.

korábban írtuk

Ceaușescu diktatúrája rózsaszín fényben – Történelemtanár a fiatalokat elérő TikTok-tartalmakról
Ceaușescu diktatúrája rózsaszín fényben – Történelemtanár a fiatalokat elérő TikTok-tartalmakról

A fiatal generáció nagy mértékben ki van szolgáltatva a közösségi oldalakon terjedő, a Ceaușescu diktatúrája, a totalitárius rendszerek iránti nosztalgiát és szélsőséges eszméket terjesztő tartalmaknak – derült ki nemrég egy elemzésből.

korábban írtuk

Elnökválasztás: mesterséges intelligenciával generált félretájékoztató anyagok jelentek meg a TikTokon
Elnökválasztás: mesterséges intelligenciával generált félretájékoztató anyagok jelentek meg a TikTokon

A mesterséges intelligencia segítségével generált félretájékoztató videóanyagokat terjesztő TikTok-fiókokra hívta fel a figyelmet vasárnap a bukaresti belügyminisztérium.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 05., péntek

Késve szóltak az ukránok a románoknak a harci drónról, beszédes a görög példa

A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.

Késve szóltak az ukránok a románoknak a harci drónról, beszédes a görög példa
Hirdetés
2026. június 05., péntek

„Kerékbe törnék” a KRESZ-t: a 14 éven aluliak közúti biciklizését tenné lehetővé az RMDSZ

Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.

„Kerékbe törnék” a KRESZ-t: a 14 éven aluliak közúti biciklizését tenné lehetővé az RMDSZ
2026. június 05., péntek

Ukrán a Konstancán felrobbant drón, és még több is sodródhat a környéken

Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.

Ukrán a Konstancán felrobbant drón, és még több is sodródhat a környéken
2026. június 05., péntek

Nicușor Dan rendkívül súlyos incidensnek nevezte a konstancai drónrobbanást

A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.

Nicușor Dan rendkívül súlyos incidensnek nevezte a konstancai drónrobbanást
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Megszólalt a galaci nő, akinek drón csapódott az otthonába: „az előszoba lángokban állt, elkezdtem kiabálni a gyerek után”

Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.

Megszólalt a galaci nő, akinek drón csapódott az otthonába: „az előszoba lángokban állt, elkezdtem kiabálni a gyerek után”
2026. június 05., péntek

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőben

Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőben
2026. június 05., péntek

Bolojan: a kormánynak nincs köze ahhoz, hogy a SRI egy magyar vállalkozó cégével kötött közel 200 millió eurós szerződést

A kormánynak nem volt köze ahhoz, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) a Digi Communications-szel kötött 196 millió euró értékű szerződést az európai uniós haderő-fejlesztési program (SAFE) keretében” – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.

Bolojan: a kormánynak nincs köze ahhoz, hogy a SRI egy magyar vállalkozó cégével kötött közel 200 millió eurós szerződést
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Az ügyvivő miniszterelnök nem bízik a Tomac-kormány sikerében

Kételyének adott hangot Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök annak, hogy egy szakértői kormány képes lenne megbirkózni a rá váró nehézségekkel.

Az ügyvivő miniszterelnök nem bízik a Tomac-kormány sikerében
2026. június 04., csütörtök

Magyar vezetője lett az országos restitúciós hatóságnak

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kinevezte Lőrincz Helgát az RMDSZ javaslatára az Országos Tulajdon-visszaszolgáltatási Hatóság (ANRP) elnökévé.

Magyar vezetője lett az országos restitúciós hatóságnak
2026. június 04., csütörtök

Kelemen Hunor a miniszterelnök-jelöltről: várjuk a kormányprogramot, utána döntünk

Az RMDSZ a kormányprogram és a miniszterek listájának ismeretében dönti el, hogy megszavazza-e parlamentben az Eugen Tomac vezette kormányt – nyilatkozta csütörtökön Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor a miniszterelnök-jelöltről: várjuk a kormányprogramot, utána döntünk
Hirdetés
Hirdetés