
Fotó: Haáz Sándor
Románia eurómilliárdokat veszít, ha mégsem jön össze a csatlakozás Petrișor Peiu bukaresti gazdasági-politikai elemző szerint. A korábbi államtitkár-helyettes ugyanakkor úgy véli, mindez egy „közönség előtt zajló diplomáciai tréning” csupán az OECD-hez való csatlakozás előtt.
2022. december 06., 19:282022. december 06., 19:28
2022. december 13., 12:012022. december 13., 12:01
Mintegy harminc milliárd eurót, éves külkereskedelme ötödét veszítheti el Románia, ha a schengeni övezeten kívül marad – állítja Petrișor Peiu bukaresti elemző, korábbi államtitkár-helyettes.
„Hogyan vész el ez a pénz? A lehető legprózaibb módon: a vámnál kígyózó soroknál, ahol a kivitelre szánt vagy behozandó termékekkel megrakott TIR teherautók állnak. Sorok, amelyek egy nappal meghosszabbítják az Európai Unió legkisebb autópálya-hálózatával rendelkező ország átkelésére kényszerített fuvarozók kálváriáját. Amíg a teherautók vámnál állnak, az általuk szállított áru egy nappal hosszabb logisztikai láncon megy keresztül, mint általában. Egyszerű, de fájdalmas” – magyarázta Facebook-bejegyzésében a gazdasági elemző. Hozzátette: az autós szállítócégek kicsik, negyvenezer ilyen romániai cég működik, 144 ezer alkalmazottal.
„Nincsenek óriások, akiket meg lehetne hallgatni a Victoria-palotában, vagy akik lobbizhatnak Brüsszelben. Ezen a területen az első húsz cég 2019-ben alig haladta meg az egymilliárd eurós kumulált forgalmat. Melyiküknek lehet elég erős hangja ahhoz, hogy meghallják a Victoria-palotában vagy Brüsszelben?” – tette fel a kérdést Peiu. A szakértő emlékeztetett: az autós teherszállító cégek tulajdonosai románok.
„Ki képviselhetné őket? Az ország elnöke túlságosan elfoglalt a miami és a Sarm-el-sejk-i vakációja közötti időszakban, a kormányfő az egész kabinettel együtt az osztrák OMV védelmével foglalkozik éppen, a parlamenti képviselők pedig saját különnyugdíjuk megmentésén ügyködnek” – fogalmaz a gazdasági elemző.
„Ez egy hasznos gyakorlat, amely néhány kérdésben tesztel: próbára teszi Bukarest erejét a közepesen nehéz célok elérésében, jelzi az államunk teljes európaiságának elfogadását a tőlünk távol álló európai kormányok által, az amerikaiak erejét arra, hogy közeli szövetségeseket (Hollandia) más közeli szövetségesek elfogadására rávegyenek, az északi kormányoknak a készségét azoknak a brüsszeli technikai feltételeknek a helyes elsajátítására, amelyeket ők maguk ajánlottak. A leglényegesebb ugyanakkor annak az elvnek az elfogadása, hogy nem lehet egy arányosságon, kohézión alapuló Európát építeni a mindenki számára azonos mérce érvényesítése nélkül” – állítja a szakértő.
Mint ismeretes, Románia, valamint Bulgária és Horvátország schengeni csatlakozásáról várhatóan csütörtökön dönt az uniós belügyminiszterek tanácsa. Jelen állás szerint csak Ausztria ellenzi a román tagságot.

Egyre kedvezőtlenebbek az előjelek az EU-s belügyminiszterek holnapi tanácskozása előtt, amelyen Románia, Bulgária és Horvátország schengeni csatlakozásáról kellene dönteni. Karl Nehammer osztrák kancellár tegnap megismételte:.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
szóljon hozzá!