
Fotó: Schengenvisainfo.com
Egyre kedvezőtlenebbek az előjelek az uniós belügyminiszterek csütörtöki tanácskozása előtt, amelyen Románia, Bulgária és Horvátország schengeni csatlakozásáról kellene dönteni. Karl Nehammer osztrák kancellár kedden megismételte: a migráns- és a határőrizeti problémák miatt ellenzi a román és a bolgár csatlakozást.
2022. december 06., 17:222022. december 06., 17:22
2022. december 13., 12:012022. december 13., 12:01
Bár Klaus Iohannis román államfő arról beszélt: továbbra is zajlanak a tárgyalások Románia schengeni csatlakozásáról, amelyek az utolsó pillanatig tartanak majd, az esélyek egyre csökkennek. Karl Nehammer osztrák kancellár ugyanis kedden megerősítette: országa nem támogatja Románia és Bulgária csatlakozását a belső határellenőrzés nélküli uniós övezethez.
„A belügyminiszter egyértelmű volt: nincs jóváhagyás Ausztria részéről a Bulgáriával és Romániával történő bővítésre. Több időre van szükség. Ausztriában 75 ezer regisztrálatlan illegális migráns tartózkodik. Ez azt jelenti, hogy átugrottak az EU külső határán, és eljutottak egy belső tagállamba, vagyis Ausztriába. Előbb ezekre a biztonsági kérdésekre kell választ találnunk” – szögezte le Karl Nehammer. A kancellár mindössze egy nappal azután lebegtette meg ismét a vétót, hogy Lucian Bode román belügyminiszter ismét Bécsbe utazott, hogy megpróbálja álláspontja megváltoztatására bírni az osztrák felet.
A nap folyamán korábban Gerhard Karner belügyminiszter is kijelentette: Bécs fenntartja a jogot, hogy megvétózza a román és a bolgár csatlakozást, nem enged a nyomásnak, és továbbra is elutasítja a két ország felvételét. A Kleine Zeitung című napilap belügyminisztériumi forrásokra hivatkozva arról írt, hogy a feltételes támogatás sem jöhet szóba, vagyis az, hogy a két ország 2023 nyarán csatlakozhasson, ha teljesít bizonyos feltételeket.
Emlékeztetett, a téma az uniós belügyminiszterek tanácskozásán, az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa csütörtöki ülésén kerül napirendre, addig folyamatosan zajlanak az egyeztetések a határozat szövegéről. Arról a lehetőségről, hogy az EU Tanácsa ne csomagban, hanem külön-külön döntsön Románia és Bulgária felvételéről a belső határellenőrzések nélküli térségbe, Iohannis kijelentette: szerinte megoldás található egy olyan döntés meghozatalára, amely mindkét országnak megfelel.

Annak ellenére, hogy Svédország parlamentje pénteken zöld jelzést adott Románia schengeni csatlakozásának, amelyet immár Hollandia is támogat, Ausztria továbbra is ellenzi, hogy az országot felvegyék a határellenőrzés nélküli övezetbe.
Lucian Bode belügyminiszter közösségi oldalán az osztrák bejelentésekre úgy reagált: Ausztria migrációs problémái nem róhatók fel Romániának, a migránsok nem Románián keresztül haladnak, ezért nem érdemli meg a minden valós alapot nélkülöző büntetést. A miniszter elismételte: Románia a schengeni csatlakozás valamennyi technikai feltételét teljesítette, és ezt két szakértői bizottság állapította meg, amelyek jelentéseit olyan munkacsoportokban vitatták meg, és fogadták el, amelyekben Ausztria képviselői is jelen voltak.
Mint arról beszámoltunk, az osztrák kancellár és belügyminisztere az általuk kelet-balkáninak nevezett útvonalon, Bulgárián, Románián és Magyarországon keresztül Ausztriába érkező illegális migránsokra hivatkozva ellenzi a két ország schengeni csatlakozását. Az osztrák politikusok szerint az Ausztriába idén belépő mintegy százezer illegális migráns közül mintegy 75 ezret egyetlen olyan EU-tagállamban sem vettek nyilvántartásba, amelyen áthaladt. Az osztrák hatóságok vizsgálatai az érintettek mobiltelefonjai alapján azt az eredményt hozták, hogy többségük Bulgárián és Románián, vagyis a kelet-balkáni útvonalon haladt át.
Az EU határellenőrzési szerve, a Frontex adatai ugyanakkor azt mutatják, hogy míg a nyugat-balkáni útvonalon az idei év első kilenc hónapjában 170 százalékkal nőtt a migránsok száma, ugyanebben az időszakban 43 százalékkal csökkent a Romániába illegálisan belépők száma. A tagállamok belügyminiszterei csütörtökön ülnek össze, hogy megvitassák Románia, Bulgária és Horvátország felvételét a schengeni övezetbe. A döntés csakis abban az esetben érvényes, ha egyhangúlag szavazzák meg.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
1 hozzászólás