
Megtartotta első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány
Fotó: Gov.ro
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
2025. május 08., 14:192025. május 08., 14:19
Az ügyvivő kormány első ülését követő sajtótájékoztatón Mihai Constantin, a kabinet szóvivője hangsúlyozta: a kormány folytatja a munkáját az alkotmány szabta keretek között, biztosítja a közigazgatási apparátus működését és a gazdasági körforgás egyensúlyát, illetve a továbbiakban is azon lesz, hogy „kifogástalanul” megszervezze az elnökválasztás május 18-ai második fordulóját.
Emellett továbbviszik a kormányzati tevékenységhez kapcsolódó határidős projekteket – mondta a szóvivő.

Cătălin Predoiu miniszterelnök-helyettest, belügyminisztert, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnökét nevezte ki ügyvivő miniszterelnökké kedden Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Radu Marinescut az igazságüggyel kapcsolatos elnökjelölti nyilatkozatokra próbálták reagáltatni az újságírók, az igazságügyi miniszter azonban kitért a válasz elől, kijelentve, hogy az igazságügynek kívül kell maradnia a „politikai számításokon” és a választási kampányokon.
„Az igazságügynek csak a törvényre, a jogállamiságra és az európai mintájú demokráciánk fenntartására szabad támaszkodnia” – idézte a tárcavezető szavait az Agerpres hírügynökség.
Marinescu hozzátette, az új kormány megalakulásáig az a kabinet felelőssége, hogy „bölcsen és kiegyensúlyozottan” lássa el feladatát,
Marcel Ciolacu volt miniszterelnök lemondásáról pedig azt mondta, erről a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége döntött, mivel a koalíciónak nem sikerült megvalósítania célkitűzéseit.
Miközben az elmúlt napokban lejtmenetnek indult a román deviza, a bankközi kamatláb – amely a lakossági hitelek törlesztőrészletét is befolyásolja – pedig szárnyalni kezdett, Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter nem aggódik.
„Románia továbbra is stabil ország, amely nyitott a külföldi befektetésekre, és amelyben 'komoly, felelősségteljes és nagyon biztonságos üzleteket lehet kötni” – nyilatkozta a kormányülés előtt, amikor arról faggatták az újságírók, hogy mennyire érinti negatívan a gazdaságot az országban fennálló politikai instabilitás. A miniszter azt felelte, négy alkalommal nőttek a román gazdaság kedvezőtlen állapotát jelző mutatók, többek között a hitelkamatlábak: a Covid-19 járvány első napjaiban, 2022 februárjában, amikor kitört az ukrajnai háború, tavaly novemberben, és az elmúlt napokban. Bogdan Ivan ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a május 18-i második elnökválasztási forduló után az országnak „stabil kormánya” lesz, és stabilizálódik a gazdaság is.
A politikus nyugalomra intett az uniós pénzek elvesztéséről szóló híresztelésekkel kapcsolatban, és kijelentette, a kormány és a parlament is mindent megtesz, hogy gyakorlatba ültessék az országos helyreállítási tervet (PNRR). Kijelentette, gazdasági miniszterként azt üzeni a hazai vállalkozóknak és külföldi befektetőknek egyaránt, hogy Románia továbbra is stabil ország, amely „nyitott a külföldi befektetésekre, és amelyben komoly, felelősségteljes és nagyon biztonságos üzleteket lehet kötni”.
Arra a kérdésre, hogy elképzelhetőnek tart-e egy PSD–AUR-kormánykoalíciót, Bogdan Ivan azt felelte: „ezt én nem tudom megmondani, mert ebben nem én döntök”.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) craiovai polgármestere, Lia Olguța Vasilescu szerint elegendő parlamenti támogatás állhat össze egy Sorin Grindeanu által vezetett, egyszínű PSD- kormány mögött – akár az RMDSZ szavazataival is.
Kellemetlen, de szerencsésen végződő találkozása volt szombaton két turistának – egy apának és lányának – a Csukás-hegységben.
Figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat a kánikula miatt. Vasárnap reggeltől 16 megyében vörös riasztást lép életbe, hétfőtől szerdáig pedig az ország területének háromnegyed részére rendeltek el harmadfokú riasztást.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
szóljon hozzá!