
A juhhimlő kórokozója elsősorban az állatok közötti közvetlen érintkezéssel terjed
Fotó: Orbán Orsolya
Első ízben mutatták ki a juhhimlőt (variola ovină) Romániában, a hatóságok meghozták a fertőzés elterjedésének megelőzését célzó intézkedéseket – közölte a román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság (ANSVSA) szerdán.
2025. június 18., 22:102025. június 18., 22:10
2025. június 18., 22:172025. június 18., 22:17
A juh- és kecskeállományra veszélyes, roppant ragályos kór az ország déli részén, a Duna mentén található Teleorman megyében bukkant fel. Az állategészségügyi szakemberek két – 700 juhot és 30 kecskét – tartó gazdaság rutinellenőrzése során öt mintában mutatták ki a juhhimlőt okozó POX-vírust.
A hatályos törvények szerint a megyei válságstáb a teljes állatállomány azonnali elpusztításáról döntött, a tetemeket pedig a környezetvédelmi őrség és a vízügyi hatóságok által jóváhagyott területen elföldelték.
Az ANSVSA értesítette a kórokozó romániai megjelenéséről az Európai Bizottságot és az Állategészségügyi Világszervezetet (WOAH).
A hatóság közlése szerint a juhhimlő rendkívül fertőző, lázzal és az állatok bőrén megjelenő vörös kiütésekkel járó vírusos betegség, amely komoly gazdasági károkat okozhat.
A kórokozó elsősorban az állatok közötti közvetlen érintkezéssel, a himlőhólyagokból származó váladékkal terjed, de a környezet is hosszú ideig fertőzött marad, mert a vírus rendkívül ellenálló a szárazsággal szemben – figyelmeztetett a román állategészségügyi hatóság.

Új halálos vírus, a kis kérődzők pestise tartja rettegésben a romániai juh- és kecsketartó gazdákat. A fertőző betegség állatról állatra terjed, a megbetegített állományokat a hatóság elaltatja. Gazdákat és szakembereket kérdeztünk az új betegségről.
Tudorel Toader volt alkotmánybíró szerint Nicușor Dan államfőnek konzultálnia kellett volna a parlamenti pártokkal, mielőtt Adrian Veșteát nevesítette miniszterelnök-jelöltnek.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetősége vasárnap 19 órakor kezdődő ülésén dönti el, hogy támogatja-e Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt – tájékoztatott a párt sajtószóvivője, Cristian Seidler.
Adrian Veștea szerint miniszterelnök-jelölése nem fenyegetést, hanem felelősséget jelent a Nemzeti Liberális Párt (PNL) számára. Ezzel szemben Gheorghe Falcă PNL-s európai parlamenti képviselő vasárnap Veștea kizárását kérte a pártból.
Az RMDSZ vezetősége vasárnap 18 órakor kezdődő ülésén dönti el, hogy támogatja-e Adrian Veștea kijelölt kormányfőt – nyilatkozta Csoma Botond a Digi 24 televíziónak.
A Brassó Megyei Tanács elnökéből lett miniszterelnök-jelölt, Adrian Veștea több mint három évtizede tagja a PNL-nek, önkormányzati vezetőként és miniszterként is jelentős politikai tapasztalatot szerzett.
Valóságos kommentcunamit indított el Nicușor Dan államfő vasárnapi döntése, amellyel Eugen Tomac helyett Adrian Veșteát jelölte miniszterelnöknek. A Facebookon megjelent hozzászólások alapján a felháborodás elsősorban a jobboldali szavazók körében erős.
Miután Eugen Tomac visszaadta kormányalakítási megbízatását, Nicușor Dan államfő Adrian Veșteát, Brassó Megye Tanácsának elnökét és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnökét kérte fel kormányalakításra.
Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség.
Az Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök által javasolt kormányprogram szerint a területi-közigazgatási reform a kormány ,,nulladik számú prioritása”, és előfeltétele annak, hogy a program többi fejezetében felvázoltak működjenek.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
szóljon hozzá!