
Fotó: Orbán Viktor/Facebook
Nem maradt visszhang nélkül román körökben, hogy Orbán Viktor miniszterelnök egy Nagy-Magyarországot is feltüntető földgömbről készült fénykép kíséretében kívánt sok sikert az anyaországi érettségizőknek.
2020. május 07., 09:002020. május 07., 09:00
2020. május 07., 14:512020. május 07., 14:51
A kormányfő a közösségi oldalán posztolt bejegyzésében üzent a szerdán történelemből érettségizőknek, a következő szöveg kíséretében: „56. Az érettségizők történelmet írnak. Hajrá // 56. A historic exam. Good luck!” (A szám a koronavírus-járvány 56. napjára vonatkozik). Orbán Viktor a poszthoz egy olyan fotót csatolt, amin egy földgömb látható, amelyen egy Nagy-Magyarország-térkép körvonalai is kirajzolódnak.
A bejegyzés, mindenekelőtt a Nagy-Magyarországot ábrázoló felvétel heves indulatokat váltott ki román oldalról. Orbán Viktor Facebook-oldalára több ezer hozzászólás érkezett, ezek közül a magyar hozzászólók többsége üdvözölte a posztolást. „Végre 1 normális miniszterelnök. Remélem fogok még Magyarországnak adót fizetni. Üdv Galántáról, Felvidékről” – üzente a kormányfőnek egy hozzászóló. A románok részéről azonban bírálatözön érkezett, ezek közül a „legenyhébbek” azt állítják, hogy Nagy-Magyarország soha nem létezett, Erdély pedig mindig is román föld volt.
A bukaresti sajtó élénken foglalkozott a magyar miniszterelnök bejegyzésével. A legtöbben Klaus Iohannis román elnök múlt heti, nagy visszhangot kiváltott magyarellenes nyilatkozatával hozták összefüggésbe, amelynek során az államfő azzal vádolta meg az ellenzéki Szociáldemokrata Pártot (PSD), hogy oda akarják adni Erdélyt a magyaroknak. Szólást parafrazálva reagált a magyar kormányfő posztjára Ludovic Orban. „Éhes disznó makkal álmodik (szó szerinti fordításban: a veréb kukoricaliszttel álmodik – szerk. megj.)” – válaszolta a román miniszterelnök szerdai sajtótájékoztatóján arra az újságírói kérdésre, miként kommentálja, hogy Orbán Viktor egy Erdélyt is magában foglaló Nagy-Magyarország-képet tett közzé közösségi oldalán.
Csütörtökön újfent megkérdezték Orbant, vajon előző napi kijelentése mennyire erős, méltó egy miniszterelnökhöz. „Nem vagyok kritikus, hogy irodalmi szempontból kielemezzem. Olyan reakció volt, amit egy adott kontextusban feltett kérdés alapján tettem” – jelentette ki a román kormányfő, hozzátéve: véleménye szerint Erdély „érinthetetlen”. Mint ismeretes, Orban apja – a Székelyudvarhelyen született Orbán Imre, a Securitate egykori tisztje – révén magyar származású.
Tavaly néhány utódállamban az váltott ki tiltakozást, hogy az ugyancsak az Orbán Viktor Facebook-oldalára felkerült, a Fidesz elnökségének decemberi üléséről készült fényképen Nagy-Magyarország térképe látható az iroda falán. Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök minderre úgy reagált: a zágrábi külügyminisztérium beszélni fog a fotóról a magyar külügyi tárcával, szerinte ugyanis nem az volt az első alkalom, hogy a térkép ott volt egy Fidesz-tanácskozáson. A magyar kormánypárt a történtekkel kapcsolatban közölte: a Fidesz az elnökségi üléseit a Lendvay utcai székházában tartja, amely egy történelmi épület. „Ebben az eredeti térkép látható. A magyar történelmet nem fogjuk megtagadni” – közölte akkor a Fidesz.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
4 hozzászólás