
Fotó: Orbán Viktor/Facebook
Nem maradt visszhang nélkül román körökben, hogy Orbán Viktor miniszterelnök egy Nagy-Magyarországot is feltüntető földgömbről készült fénykép kíséretében kívánt sok sikert az anyaországi érettségizőknek.
2020. május 07., 09:002020. május 07., 09:00
2020. május 07., 14:512020. május 07., 14:51
A kormányfő a közösségi oldalán posztolt bejegyzésében üzent a szerdán történelemből érettségizőknek, a következő szöveg kíséretében: „56. Az érettségizők történelmet írnak. Hajrá // 56. A historic exam. Good luck!” (A szám a koronavírus-járvány 56. napjára vonatkozik). Orbán Viktor a poszthoz egy olyan fotót csatolt, amin egy földgömb látható, amelyen egy Nagy-Magyarország-térkép körvonalai is kirajzolódnak.
A bejegyzés, mindenekelőtt a Nagy-Magyarországot ábrázoló felvétel heves indulatokat váltott ki román oldalról. Orbán Viktor Facebook-oldalára több ezer hozzászólás érkezett, ezek közül a magyar hozzászólók többsége üdvözölte a posztolást. „Végre 1 normális miniszterelnök. Remélem fogok még Magyarországnak adót fizetni. Üdv Galántáról, Felvidékről” – üzente a kormányfőnek egy hozzászóló. A románok részéről azonban bírálatözön érkezett, ezek közül a „legenyhébbek” azt állítják, hogy Nagy-Magyarország soha nem létezett, Erdély pedig mindig is román föld volt.
A bukaresti sajtó élénken foglalkozott a magyar miniszterelnök bejegyzésével. A legtöbben Klaus Iohannis román elnök múlt heti, nagy visszhangot kiváltott magyarellenes nyilatkozatával hozták összefüggésbe, amelynek során az államfő azzal vádolta meg az ellenzéki Szociáldemokrata Pártot (PSD), hogy oda akarják adni Erdélyt a magyaroknak. Szólást parafrazálva reagált a magyar kormányfő posztjára Ludovic Orban. „Éhes disznó makkal álmodik (szó szerinti fordításban: a veréb kukoricaliszttel álmodik – szerk. megj.)” – válaszolta a román miniszterelnök szerdai sajtótájékoztatóján arra az újságírói kérdésre, miként kommentálja, hogy Orbán Viktor egy Erdélyt is magában foglaló Nagy-Magyarország-képet tett közzé közösségi oldalán.
Csütörtökön újfent megkérdezték Orbant, vajon előző napi kijelentése mennyire erős, méltó egy miniszterelnökhöz. „Nem vagyok kritikus, hogy irodalmi szempontból kielemezzem. Olyan reakció volt, amit egy adott kontextusban feltett kérdés alapján tettem” – jelentette ki a román kormányfő, hozzátéve: véleménye szerint Erdély „érinthetetlen”. Mint ismeretes, Orban apja – a Székelyudvarhelyen született Orbán Imre, a Securitate egykori tisztje – révén magyar származású.
Tavaly néhány utódállamban az váltott ki tiltakozást, hogy az ugyancsak az Orbán Viktor Facebook-oldalára felkerült, a Fidesz elnökségének decemberi üléséről készült fényképen Nagy-Magyarország térképe látható az iroda falán. Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök minderre úgy reagált: a zágrábi külügyminisztérium beszélni fog a fotóról a magyar külügyi tárcával, szerinte ugyanis nem az volt az első alkalom, hogy a térkép ott volt egy Fidesz-tanácskozáson. A magyar kormánypárt a történtekkel kapcsolatban közölte: a Fidesz az elnökségi üléseit a Lendvay utcai székházában tartja, amely egy történelmi épület. „Ebben az eredeti térkép látható. A magyar történelmet nem fogjuk megtagadni” – közölte akkor a Fidesz.
Tudorel Toader volt alkotmánybíró szerint Nicușor Dan államfőnek konzultálnia kellett volna a parlamenti pártokkal, mielőtt Adrian Veșteát nevesítette miniszterelnök-jelöltnek.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetősége vasárnap 19 órakor kezdődő ülésén dönti el, hogy támogatja-e Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt – tájékoztatott a párt sajtószóvivője, Cristian Seidler.
Adrian Veștea szerint miniszterelnök-jelölése nem fenyegetést, hanem felelősséget jelent a Nemzeti Liberális Párt (PNL) számára. Ezzel szemben Gheorghe Falcă PNL-s európai parlamenti képviselő vasárnap Veștea kizárását kérte a pártból.
Az RMDSZ vezetősége vasárnap 18 órakor kezdődő ülésén dönti el, hogy támogatja-e Adrian Veștea kijelölt kormányfőt – nyilatkozta Csoma Botond a Digi 24 televíziónak.
A Brassó Megyei Tanács elnökéből lett miniszterelnök-jelölt, Adrian Veștea több mint három évtizede tagja a PNL-nek, önkormányzati vezetőként és miniszterként is jelentős politikai tapasztalatot szerzett.
Valóságos kommentcunamit indított el Nicușor Dan államfő vasárnapi döntése, amellyel Eugen Tomac helyett Adrian Veșteát jelölte miniszterelnöknek. A Facebookon megjelent hozzászólások alapján a felháborodás elsősorban a jobboldali szavazók körében erős.
Miután Eugen Tomac visszaadta kormányalakítási megbízatását, Nicușor Dan államfő Adrian Veșteát, Brassó Megye Tanácsának elnökét és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnökét kérte fel kormányalakításra.
Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség.
Az Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök által javasolt kormányprogram szerint a területi-közigazgatási reform a kormány ,,nulladik számú prioritása”, és előfeltétele annak, hogy a program többi fejezetében felvázoltak működjenek.
Nicușor Dan államfő koszorút helyezett el szombat reggel az 1990. június 13. és 15. közötti bányászjárás áldozatainak bukaresti emlékművénél.
4 hozzászólás