
Figyelmeztetés. A katasztrófavédelem mobiltelefonos üzenetben riasztotta a lakosságot az orosz drónok miatt
Fotó: Román katasztrófavédelem
Két, azonosítatlan repülő eszközt – minden bizonnyal az orosz hadsereg által Ukrajna ellen indított harci drónt – is észlelt szerdán este a román hadsereg az Ukrajnával határos Duna menti régióban, a lakosságot is riasztották.
2024. október 24., 08:572024. október 24., 08:57
A hadsereg közleménye szerint
Az incidens miatt riasztották a borceai légitámaszpontot, ahonnan két F-16-is vadászgép szállt fel, hogy figyelemmel kövesse a fejleményeket.
A hadsereg folyamatosan nyomon követte a radarok segítségével a célpontot, amely Tulcea irányba haladt, majd kilenc órakor eltűnt a radarról – ekkor Tulceától 12 kilométerre északra repült.
A hadsereg szerint ez egy másik repülő eszköz volt, amely a Konstanca megyei Mihai Viteazu település felé haladt, majd a Tulcea megyei Jurilovca irányba repült tovább, és kilenc óra 40 perckor a településtől kilenc kilométerre északnyugatra eltűnt a radarról.
A riasztást este negyed 11-kor fújták le, a vadászgépek pedig leszálltak.
A katasztrófavédelem az ilyenkor szokásos eljárást alkalmazva mobiltelefonos RO-Alert üzenetben riasztotta a térségben élőket. Az üzenetben a magasból lehulló tárgyak veszélyére figyelmeztettek, és arra szólították a címzetteket, hogy maradjanak otthon, vagy vonuljanak fedezékbe.

Szombatra virradóra is orosz drón hatolt be Románia légterébe, miután előző nap már riasztani kellett a légierőt egy hasonló incidens miatt.
Mint arról beszámoltunk, miután Oroszország tavaly kilépett az ukrán gabona exportját lehetővé tevő fekete-tengeri gabonamegállapodásból, műveletet indított az ukrán gabona külföldre szállítását lehetővé tevő infrastruktúra megsemmisítésére.
Ennek részeként sorozatos dróntámadásokat intéz a dunai ukrán kikötővárosok ellen, ennek nyomán legalább négy alkalommal zuhantak le lelőtt drónok román területen.
Emiatt Tulcea megye határ menti övezetében repülési tilalmat rendeltek el, és ideiglenes tábori óvóhelyeket építettek.
Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.
Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.
Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.
Nem mindegyik önkormányzat alkalmazza azt a jogszabályt, amely – a többlépcsős procedúrát egyszerűsítve – lehetővé teszi a településekre bejáró veszélyes medvék azonnali kilövését – jelentette ki kedden Diana Buzoianu ügyvivő környezetvédelmi miniszter.
Călin Georgescu kedden felszólította a parlament „hazaszerető tagjait”, hogy kezdeményezzék Nicușor Dan államfő hivatalából való felfüggesztését, aki szerinte „önkényesen és kihívóan” bízta meg Eugen Tomacot kormányalakítással.
Japánsztrájkba kezdtek kedden az egészségügyi alkalmazottakat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség tagjai – elégedetlenségük oka a készülő bértörvény.
szóljon hozzá!