
Fotó: Haáz Vince
Klasszikus elnökjelölti programbeszédet tartott csütörtökön Mircea Geoană. A NATO főtitkár-helyettesét sokan Klaus Iohannis esélyes utódaként emlegetik. Elemzők szerint az egykori szociáldemokrata politikus „az amerikaiak jelöltje.”
2022. október 28., 18:112022. október 28., 18:11
Mircea Geoană a bukaresti Gazdaságtudományi Akadémia (ASE) által szervezett konferencián jelentkezett be egy brüsszeli videóüzenettel, amelyben egyfajta politikai programot vázolt fel. Románia egyik nagy problémájának nevezte, hogy „hiányzik a bátorsága” a számára fontos megoldások kikényszerítéséhez a nyugati partnereknél. „Nemzeti katasztrófának” nevezte azt, hogy a fejlett Nyugat részévé vált az ország, de kudarcot vall perifériaként.
„Ma a GDP négyszerese az 1989-es állapothoz képest. Mégis demográfiai kataklizmának vagyunk tanúi, a lakosság lélekszáma a 60-as évek szintjén van. Egy Nagy-Britannia méretű területen Európa legalacsonyabb népsűrűségű országa leszünk” – mondta Geoană, aki korábban a Szociáldemokrata Párt elnöke is volt. Arról is beszélt, hogy Románia a második leggyorsabb gazdasági növekedéssel rendelkezik Európában, de ez nem eredményezte a szegénység csökkentését.
Mircea Geoană – a NATO-logóval és a román zászlóval a háta mögött – „pozitív radikalizmusra” szólított fel. Úgy vélte, Romániának olyan országgá kell válnia, amely felhagy a modellek másolásával, legyenek azok akár nyugatiak is. Szerinte a Nyugatról átvett „oltványok” közül nagyon kevés volt sikeres a romániai valóságban.
„Az ország lakosságának mintegy 45 százaléka vidéken él, ahol a szegénység 20 százalékponttal magasabb, mint a városi környezetben. Ez az erős kettősség ma már az Európai Unió egyik országában sem fordul elő” – hangsúlyozta egyebek mellett a NATO főtitkár-helyettese.
Elemzők szerint a politikus előadásának néhány üzenete egybecsengett azzal, amit a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) főnöke, Eduard Hellvig mondott Kolozsváron, október 4-én. A SRI-vezér azt állította, hogy politikusaink hozzászoktak az „útbaigazításhoz”. Míg Geoană „pozitív és egészséges radikalizmusra” szólított, addig Hellvig azt mondta: a nemzeti eszme népszerűsítése minden generáció, mindannyiunk kötelessége. A SRI-főnök „Nyugatbarát patriotizmusról” is beszélt.
Egy friss felmérés egyébként azt jelzi, a romániaiak többsége inkább szuverenista politikát várna a bukaresti vezetéstől. Az Avangarde közvélemény-kutató intézet frissen közölt felmérése szerint a megkérdezettek hatvanegy százaléka támogatná ezt a fajta irányvonalat a globalista politikával szemben. Ezzel párhuzamosan továbbra is magas az uniós tagság támogatottsága. Geoană mostani, és Hellvig korábbi beszéde némileg alkalmazkodik ehhez az elváráshoz.
2009-ben Mircea Geoană az elnökválasztás második fordulójában, rendkívül szoros versenyben maradt alul Traian Băsescuval szemben.
Alfred Bulai elemző korábban azt nyilatkozta, már régóta tudni lehet, hogy a NATO jelenlegi főtitkár-helyettese indulna az államfői posztért. A politológus hozzátette szerint korai még biztosra kijelenteni Geoană jelöltségét. „Ő az amerikaiak jelöltje” – tette hozzá Bulai.

Harcba szállhat az államfői tisztségért Mircea Geoană, a NATO főtitkár-helyettese, volt szociáldemokrata pártelnök egyes értesülések szerint. Hamarosan létre is jön egy támogatói csoport, amely a választási kampányának témáit állítja majd össze.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a nyugatbarát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja, hogy kisebbségi kormányt alakítson, és Sorin Grindeanu pártelnököt jelöli a miniszterelnöki tisztségbe.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
szóljon hozzá!