
Támogatás. Az erdélyi és partiumi megyék zömében Nicușor Dan győzött, a székelyföldi megyékben aratta a legnagyobb sikert
Fotó: állandó választási hatóság
Az erdélyi és a partiumi megyék többségében is Nicușor Danra szavazott a többség a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulójában, a Székelyföldi megyékben pedig kimagasló sikert aratott – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) adataiból.
2025. május 19., 07:492025. május 19., 07:49
2025. május 19., 09:542025. május 19., 09:54
A szavazóköri jegyzőkönyvek száz százalékának feldolgozása nyomán hétfőn reggel elérhető eredmény szerint
Külföldön fordított az arány: a külhoni románok körében Simion 55,86 arányban győzött (912 553 szavazat, míg Dan 44,14 százalékot szerzett (720 996 szavazat).
Erdélyben csupán két megyében – Beszterce-Naszód (50,36 százalék) és Hunyad (53,57 százalék) – tudott Simion győzni, emellett a bánsági Krassó-Szörényben (57,59 százalék) és a partiumi Arad megyében (52,56 százalék) végzett az első helyen.
Az abszolút csúcstartó Hargita megye, ahol Bukarest függetlenként induló főpolgármestere a leadott szavazatok 90,78 százalékát szerezte meg, míg Kovászna megyében 84,42 százalékos arányban győzött.
Kolozs megyében 70,16, Maros megyében 67,02, Bihar megyében 63,64, Szatmárban 63,51, Brassó megyében 62,69, Temes megyében 58,37, Szeben megyében 58,55, Fehér megyében 51,7, Máramaros megyében pedig 51,21 százalékos arányban győzött Dan.
Dan csak Iași (58,75 százalék), Ilfov (56,96), Prahova (52,24), Galac (51,96), Dolj (51,01) és Konstanca (50,47) megyében győzött, valamint nem utolsó sorban Bukarestben, ahol mind a hat kerületben ő végzett az első helyen.
Az, hogy a magyarlakta megyékben Dan végzett az élen, nem véletlen, hiszen
Simion magyargyűlölete közismert, hiszen ő áll az úzvölgyi temetőnél történt pogromkísérlet mögött, és az általa vezetett AUR fogadta be képviselőjévé azt a Dan Tanasát, aki évek óta folytat hadjáratot a magyar anyanyelvhasználat és a nemzeti jelképek ellen.
Mint arról beszámoltunk, a vasárnap esti urnazárást követően Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is kitért arra, hogy a magyarlakta erdélyi megyékben – főleg a Székelyföldön – mindenütt magas volt a részvétel.
„Mindez azt mutatja, hogy a magyarok felelősségteljesen viselkedtek, hallatni akarták a szavukat az államfőválasztáson. Ezért le a kalappal a magyar választópolgárok előtt! Meggyőződésem, a szavazatok döntő többsége Nicușor Danra ment” – szögezte le Kelemen Hunor, és
A politikus kiemelte, hogy a Székelyföldön Háromszéken, Csíkszéken, Gyergyó többségében magyarok lakta vidékein, Udvarhelyen, valamint Maros megyében a részvétel magasabb volt, mint a tavaly decemberi parlamenti választáson.
„Ez azt jelenti, hogy a magyarok érezték ennek a választásnak a súlyát, ugyanakkor a veszélyeit is” – értékelt Kelemen Hunor.
Az ukrán hadsereg által elveszített irányítású tengeri drónok okozták a pénteki incidenseket a Fekete-tengeren és a konstancai kikötő térségében.
Romániának továbbra is számolnia kell a biztonsági kockázatokkal, amíg az orosz–ukrán háború a határai közelében zajlik – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.
Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.
Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.
A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.
Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.
Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.
A kormánynak nem volt köze ahhoz, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) a Digi Communications-szel kötött 196 millió euró értékű szerződést az európai uniós haderő-fejlesztési program (SAFE) keretében” – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
szóljon hozzá!