
Călin Georgescu
Fotó: Călin Georgescu YouTube-csatornája
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
2024. november 25., 19:562024. november 25., 19:56
2024. november 25., 20:122024. november 25., 20:12
„Szélsőségességgel vádolnak – ez hamis, teljességgel hamis, én csak elkötelezett vagyok, teljes szívemmel, életemmel” – fogalmazott a romániai elnökválasztás második fordulójába bejutott jelölt a Youtube-csatornáján.
Az ország irányultságát tekintve leszögezte: nem fontos Kelet és Nyugat, „csakis Románia” és a román nép békéje. „Gazdasági és társadalmi stabilitásunk a feltétlenül szükséges semlegességből fakad. Ezért van szükségünk ma társadalmi békére. Nem kell választanunk, hogy kinek az oldalán állunk. Mindenekelőtt magunk és saját szükségleteink oldalán kell állnunk. Továbbra is elkötelezettek vagyunk az európai értékek mellett, de mindenekelőtt magunk és családunk, gyermekeink, őseink iránt kell elkötelezettnek lennünk” – fogalmazott Georgescu.
Ami pedig a romániai életszínvonalat illeti, Georgescu szerint „a szenvedés forrása nem Brüsszel, hanem a lelkünk”. Kifejtette továbbá, hogy a jelenlegi politikai osztály 35 éven át csalódást okozott a választópolgároknak, és az első fordulóban elért sikerét az 1989-es forradalom eseményeihez hasonlította.
Köszönetet mondott a 2 120 404 választópolgárnak, aki rá szavazott, hozzátéve, hogy szerte a világon „hallották” most a belföldön és külföldön élő románok hangját, a román nép ugyanis 1989-es decemberéhez hasonlóan, amikor visszaszerezte a méltóságát, most újra kiállt magáért, és döntött, hogy mi a jó neki, nem hagyta, hogy másokat döntsenek helyette.
A független államfőjelölt szerint a politikusok „az egyedüliek, akik nem értették meg, mi történt”. Első fordulóbeli ellenfeleinek üzenve kijelentette, hogy a kampányban végig sértegették egymást, de ami a legsúlyosabb, hogy 35 éven keresztül sértegették „a román népet”, és ezt folytatták az urnazárást követően is, amikor kijelentették, „nem értik, hogyan történt, ami történt“.
– fogalmazott Georgescu. Üzent az USR elnökjelöltjének Elena Lasconinak is, aki ellenfele lesz a második fordulóban. Kijelentette, hogy Lasconinak nincs oka örülni, mert ő is részese volt annak, amit a politikai osztály az elmúlt években művelt, katasztrófahelyzetbe juttatva a román népet.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint a szavazóhelyiségekből beérkezett 20 059 jegyzőkönyv összesítése (100 százalékos feldolgozottság) alapján a vasárnapi elnökválasztás első fordulójában az első helyen Călin Georgescu független jelölt végzett 2 120 404 szavazattal (a voksok 22,94%-a) – emlékeztet az Agerpres. Ellenfele Elena Lasconi lesz a két hét múlva rendezendő második fordulóban, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje 1 772 503 szavazatot kapott (19,18%).

A választók egy része belefáradt a szuper választási évbe, másrészt sokak – köztük a fiatalok – szimpatizálnak az autokratikus társadalmi berendezkedéssel – többek között ezzel magyarázta a Krónikának Pászkán Zsolt elemző Călin Georgescu győzelmét.

Călin Georgescu, aki óriási meglepetésre az első helyen végzett a romániai elnökválasztás első fordulójában, függetlenként indult az államfőválasztáson.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) craiovai polgármestere, Lia Olguța Vasilescu szerint elegendő parlamenti támogatás állhat össze egy Sorin Grindeanu által vezetett, egyszínű PSD- kormány mögött – akár az RMDSZ szavazataival is.
Kellemetlen, de szerencsésen végződő találkozása volt szombaton két turistának – egy apának és lányának – a Csukás-hegységben.
Figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat a kánikula miatt. Vasárnap reggeltől 16 megyében vörös riasztást lép életbe, hétfőtől szerdáig pedig az ország területének háromnegyed részére rendeltek el harmadfokú riasztást.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
szóljon hozzá!