
Óv és fenyeget. Simion szerint csak azért ismerte el a vereségét, hogy elkerülje a vérfürdőt
Fotó: Robert Ghement/Agerpres
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybíróságon. FRISSÍTÉS: A taláros testület csütörtökön tárgyalja az ügyet, ha megkapja az óvás eredeti példányát is, nem csak szkennelt formátumban.
2025. május 21., 12:192025. május 21., 12:19
2025. május 21., 20:532025. május 21., 20:53
Mint arról beszámoltunk, a függetlenként indult Nicușor Dannal szemben alulmaradt Simion kedden este jelentette be, hogy megóvja az eredményt.
Többek között arra hivatkozott, hogy Moldovában és Franciaorzságban beavatkoztak a választás menetébe. Erre érvként a Telegram alapítója, Pavel Durov kijelentését hozta fel, miszerint Franciaországban a hatóságok megpróbálták rákényszeríteni, hogy hallgattassa el a Simion-párti hangokat a közösségi oldalon.
Ugyanakkor a politikai ellenfelek kemény bírálatokkal illették Simiont, amiért az óvás kedd esti bejelentésekor gyakorlatilag megfenyegette Dan szavazóit, sőt olyan politikus is van, aki a hatóságok közbelépését követeli Simionnal szemben.

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke kedd este bejelentette, hogy megtámadják az alkotmánybíróságon az elnökválasztás második fordulójának eredményét.
Simion többek között azt mondta: „Mindazok, akik tudatosan, rosszindulatból, pénzért vagy más okokból az ellenem induló jelölt oldalára álltak, meg fogják bánni”.
„Ők a rendszer, és mi egyedül ellenük harcoltunk a hazánkért. És a végén, amikor ez a harc véget ér, mi leszünk a győztesek. (...) Megóvjuk Nicușor Dan megválasztását az alkotmánybíróságon, pontosan ugyanazon okok miatt, amiért érvénytelenítették a decemberi választásokat” – tette hozzá Simion.
Ezt követően megmagyarázta, miért ismerte el a vereségét a vasárnapi második forduló után.
Csak azért, mert május 18-án, vasárnap elkerültem a vérontást, csak azért, mert úgy döntöttem, hogy helyesen értelmezem az urnákba leadott szavazatok számát, és nem akarom, hogy Románia mint állam eltűnjön, nem jelenti azt, hogy hülyének nézhetnek bennünket” – hangoztatta Simion.
„George Simion teljesen felelőtlenül azt állítja, hogy vasárnap elkerülte a vérfürdőt, és hogy a kígyóodúkban is meg fogja keresni azokat, akik nem rá szavaztak. Az ilyen állítások, amelyek egy elnökjelölt, pártelnök és hivatalban lévő képviselő részéről hangzanak el, kivételes súlyúak, és az állami intézményeknek ekként kell kezelniük őket” - hangsúlyozta Fifor.
Szerinte ezek a kijelentések
„A nemmel szavazók listáinak létezésével való nyílt fenyegetőzés és a velük szembeni megtorlásra vonatkozó javaslatok nem egyszerű nyelvbotlás – ezek fasiszta és légionárius gyakorlatok, amelyek összeegyeztethetetlenek minden demokratikus normával. (...) Az ilyen gyakorlatoknak, még a politikai diskurzus szintjén is, véget kell vetni! Románia nem tűrheti ezt a fajta viselkedést" – tette hozzá Fifor.
Elítélte Simion kijelentéseit Dominic Fritz, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) ügyvivő elnöke, Temesvár polgármestere is.
A Németországban született politikus szerint Simion nyilatkozata veszélyes, és az AUR elnöke átlépett egy vörös vonalat, amikor mindenféle bizonyíték bemutatása nélkül megkérdőjelezte a demokráciát és annak romániai működését.
– tette hozzá Fritz, rámutatva, hogy ez „veszélyes narratíva”.
Megjegyezte, hogy ez is „marketingfogás”, de „mélyen románellenes, antidemokratikus és hazafias”.
George Becali parlamenti képviselő, aki az AUR színeiben szerzett mandátumot, de kilépett a frakcióból, szintén bírálta korábbi pártbeli főnökét.
„Rendben, megóvja a választás eredményét (...) Na, de hogy most már »elkerülöm a vérfürdőt« ... Milyen vérfürdőt? Hogy lehet ezekkel a szavakkal játszani ebben az országban? Nem lehet a vérfürdővel játszani, mit képzelsz magadról, haver, mit képzelsz magadról, hogy ilyen szavakkal játszhatsz? Vérfürdő...” – mondta a képviselő.
Mint ismeretes, a vasárnapi választási eredmények szerint Nicușor Dan több mint 6,1 millió szavazattal végzett az első helyen, míg George Simion több mint 5,3 millió szavazattal a második lett.
Az alkotmánybíróság szerdán bejelentette, hogy csütörtökön tárgyalja George Simion beadványát az elnökválasztás érvénytelenítéséről. A testület közölte, hogy megkapta az AUR elnöke által aláírt dokumentum szkennelt másolatát, de a megvitatásához a beadvány eredeti példányára van szükség – ezt az alkotmánybíróság szervezeti és működési szabályzata írja elő, és szerda reggel felhívták rá a politikus figyelmét is. Ha megkapja a beadvány eredeti példányát, az alkotmánybíróság csütörtök 10 órától fogja megvitatni – olvasható a közleményben.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
szóljon hozzá!