Hirdetés

Átvette az államfői mandátumot Nicușor Dan az alkotmánybíróságon

Nicușor Dan

Ünnepélyes ceremónia. Nicușor Dan az alkotmánybíróság elnökétől vette át mandátumát, az eseményen Ilie Bolojan ügyvivő államfő is részt vett

Fotó: Alkotmánybíróság

Átvette mandátumát a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójában államfővé választott Nicușor Dan csütörtökön az alkotmánybíróságon.

Krónika

2025. május 22., 12:212025. május 22., 12:21

2025. május 22., 13:102025. május 22., 13:10

A ceremónia kezdetén Marian Enache, a taláros testület elnöke felolvasta a testület egyhangú döntését, amellyel hitelesítette a választás eredményét, majd átadta a határozat egy példányát a megválasztott államfőnek.

A ceremónián Ilie Bolojan ügyvivő államfő is részt vett.

Hirdetés

Dan a mandátuma átvétele után kijelentette: a román társadalom bölcsességről tett tanúbizonyságot.

Idézet
„Köszönöm a románoknak, akik nagy számban elmentek szavazni, és ezzel legitimálták az új elnököt.

Biztosítani szeretném a román állampolgárokat, hogy tisztában vagyok az általuk rám bízott megbízatás felelősségével. Sok kihívás vár ránk, és remélem, hogy mindegyikkel meg fogunk felelni. A román társadalom bölcsességről tett tanúbizonyságot, és meggyőződésem, hogy az elkövetkező időszakban nyomást fog gyakorolni a Romániában szükséges pozitív változásokra” – jelentette ki a megválasztott elnök.

Rövid felszólalást tartott az ügyvivő államfői tisztségből leköszönő Ilie Bolojan is.

Idézet
Örülök, hogy demokratikusan lezárunk egy olyan választási ciklust, amelyet már tavaly le kellett volna zárnunk. Ez egy új kezdet – a bizalomé és a reményé”

– fogalmazott.

A megválasztott elnök a ceremóniát követően röviden nyilatkozott a sajtónak is.

Beszélt arról, hogy továbbra is Ilie Bolojant szeretné felkérni miniszterelnöknek, illetve arról, hogy egyeztetett a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnökével, Sorin Grindeanuról a párt esetleges kormányzati szerepvállalásáról.

Idézet
„Néhány perces találkozóm volt Grindeanu úrral, nem tárgyaltam vele. Örülök a párt nyitottságának, bár tudják, hogy nem hozta még meg a hivatalos döntést, de örülök, hogy nem zárja ki a kormányba való belépést, és így lesznek megbeszélések... Technikai megbeszélések fogunk tartani” – mondta.

Ilie Bolojan továbbra is az első számú miniszterelnöki opció marad. Ez része azoknak a technikai megbeszéléseknek, amelyeket folytatni fogunk”

– tette hozzá.

„A PSD kormányra kerülése nagyobb hitelességet adna egy parlamenti többséggel rendelkező kormánynak, és ez meg fog látszani a kamatok szintjén is” – mutatott rá.

Dan várhatóan hétfőn, a parlament előtt teszi le az államfői esküt.

Mint arról beszámoltunk, az alkotmánybíróság a nap folyamán korábban elutasította a választáson alulmaradt George Simion óvását, aki

arra hivatkozva kérte az eredmény megsemmisítését, hogy külföldi beavatkozás történt a választások menetébe francia és moldovai részről is.

Mint arról beszámoltunk, Bukarest független jelöltként induló főpolgármestere, Nicușor Dan több mint 6,1 millió szavazattal végzett az első helyen, míg a szélsőjobboldali George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke több mint 5,3 millió szavazattal a második lett.

Dan: Szeretném, hogy Románia belsőleg megerősödjön, és váljon aktívabbá az EU-ban és a NATO-ban
Nicușor Dan megválasztott elnök csütörtökön kijelentette, szeretné, ha Románia belsőleg megerősödne, és aktívabbá válna az Európai Unióban és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetében.
Nicușor Dan részt vett a kilencedik Fekete-tengeri és Balkáni Biztonsági Fórumon, amelyen arról kérdezték, hogyan viszonyul Románia az Európai Unióhoz és a NATO-hoz.
A megválasztott államfő azt felelte, Románia mindenképpen megtartja nyugatbarát irányultságát, NATO- és EU-tagságát, az Amerikai Egyesült Államokkal való partnerséget. Úgy vélte, mindeddig az ország nem volt elég aktív ezek egyikében sem.
„Ahhoz, hogy aktív legyél, hitelesnek kell lenned, és manapság sok szó esik a deficitről, illetve arról, hogy Románia többször megígérte már, hogy csökkenti a deficitet. Tehát én azt szeretném, hogy Románia belsőleg erősödjön meg, és váljon aktívabbá mindkét szervezetben” – mondta Nicușor Dan.
Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az Amerikai Egyesült Államokkal fenntartott stratégiai partnerség fennmarad és kibővül. Hozzátette, hisz benne, hogy ez az amerikai fél óhaja is, és hogy a novemberi elnökválasztás érvénytelenítése miatti „kétkedéseket” legitim tárgyalások váltják fel, amelyeket egy legitim elnök folytat majd az amerikai adminisztrációval.
„Sokkal jobban tisztáznunk kell a tavaly novemberi választások törlését. De amerikai részről nyitottságot érzékeltünk, és meg vagyok győződve, hogy a partnerség folytatódik és javulni fog” – mondta Nicușor Dan.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 07., vasárnap

A hűvös időjárás miatt csak később kerülhet a piacokra a román görögdinnye

Az elmúlt hetek szokatlanul hűvös és csapadékos időjárása jelentős késést okozott a romániai görögdinnye-termesztésben, ezért a vásárlóknak az idén tovább kell várniuk a hazai termés megjelenésére.

A hűvös időjárás miatt csak később kerülhet a piacokra a román görögdinnye
Hirdetés
2026. június 06., szombat

Nicușor Dan: ukrán eredetű volt a konstancai kikötőben felrobbant drón, de Oroszország viseli a felelősséget

Az ukrán hadsereg által elveszített irányítású tengeri drónok okozták a pénteki incidenseket a Fekete-tengeren és a konstancai kikötő térségében.

Nicușor Dan: ukrán eredetű volt a konstancai kikötőben felrobbant drón, de Oroszország viseli a felelősséget
2026. június 06., szombat

Bolojan: amíg tart a háború, Románia sincs biztonságban

Romániának továbbra is számolnia kell a biztonsági kockázatokkal, amíg az orosz–ukrán háború a határai közelében zajlik – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.

Bolojan: amíg tart a háború, Románia sincs biztonságban
2026. június 06., szombat

Zivatarok várhatók szombaton az ország túlnyomó részén

Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Zivatarok várhatók szombaton az ország túlnyomó részén
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Késve szóltak az ukránok a románoknak a harci drónról, beszédes a görög példa

A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.

Késve szóltak az ukránok a románoknak a harci drónról, beszédes a görög példa
2026. június 05., péntek

„Kerékbe törnék” a KRESZ-t: a 14 éven aluliak közúti biciklizését tenné lehetővé az RMDSZ

Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.

„Kerékbe törnék” a KRESZ-t: a 14 éven aluliak közúti biciklizését tenné lehetővé az RMDSZ
2026. június 05., péntek

Ukrán a Konstancán felrobbant drón, és még több is sodródhat a környéken

Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.

Ukrán a Konstancán felrobbant drón, és még több is sodródhat a környéken
Hirdetés
2026. június 05., péntek

Nicușor Dan rendkívül súlyos incidensnek nevezte a konstancai drónrobbanást

A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.

Nicușor Dan rendkívül súlyos incidensnek nevezte a konstancai drónrobbanást
2026. június 05., péntek

Megszólalt a galaci nő, akinek drón csapódott az otthonába: „az előszoba lángokban állt, elkezdtem kiabálni a gyerek után”

Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.

Megszólalt a galaci nő, akinek drón csapódott az otthonába: „az előszoba lángokban állt, elkezdtem kiabálni a gyerek után”
2026. június 05., péntek

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőben

Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.

Tengeri drón robbant fel a konstancai kikötőben
Hirdetés
Hirdetés