
Ünnepélyes ceremónia. Nicușor Dan az alkotmánybíróság elnökétől vette át mandátumát, az eseményen Ilie Bolojan ügyvivő államfő is részt vett
Fotó: Alkotmánybíróság
Átvette mandátumát a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójában államfővé választott Nicușor Dan csütörtökön az alkotmánybíróságon.
2025. május 22., 12:212025. május 22., 12:21
2025. május 22., 13:102025. május 22., 13:10
A ceremónia kezdetén Marian Enache, a taláros testület elnöke felolvasta a testület egyhangú döntését, amellyel hitelesítette a választás eredményét, majd átadta a határozat egy példányát a megválasztott államfőnek.
A ceremónián Ilie Bolojan ügyvivő államfő is részt vett.
Dan a mandátuma átvétele után kijelentette: a román társadalom bölcsességről tett tanúbizonyságot.
Biztosítani szeretném a román állampolgárokat, hogy tisztában vagyok az általuk rám bízott megbízatás felelősségével. Sok kihívás vár ránk, és remélem, hogy mindegyikkel meg fogunk felelni. A román társadalom bölcsességről tett tanúbizonyságot, és meggyőződésem, hogy az elkövetkező időszakban nyomást fog gyakorolni a Romániában szükséges pozitív változásokra” – jelentette ki a megválasztott elnök.
Rövid felszólalást tartott az ügyvivő államfői tisztségből leköszönő Ilie Bolojan is.
– fogalmazott.
A megválasztott elnök a ceremóniát követően röviden nyilatkozott a sajtónak is.
Beszélt arról, hogy továbbra is Ilie Bolojant szeretné felkérni miniszterelnöknek, illetve arról, hogy egyeztetett a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnökével, Sorin Grindeanuról a párt esetleges kormányzati szerepvállalásáról.
Ilie Bolojan továbbra is az első számú miniszterelnöki opció marad. Ez része azoknak a technikai megbeszéléseknek, amelyeket folytatni fogunk”
– tette hozzá.
„A PSD kormányra kerülése nagyobb hitelességet adna egy parlamenti többséggel rendelkező kormánynak, és ez meg fog látszani a kamatok szintjén is” – mutatott rá.
Mint arról beszámoltunk, az alkotmánybíróság a nap folyamán korábban elutasította a választáson alulmaradt George Simion óvását, aki
Mint arról beszámoltunk, Bukarest független jelöltként induló főpolgármestere, Nicușor Dan több mint 6,1 millió szavazattal végzett az első helyen, míg a szélsőjobboldali George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke több mint 5,3 millió szavazattal a második lett.
Dan: Szeretném, hogy Románia belsőleg megerősödjön, és váljon aktívabbá az EU-ban és a NATO-ban
Nicușor Dan megválasztott elnök csütörtökön kijelentette, szeretné, ha Románia belsőleg megerősödne, és aktívabbá válna az Európai Unióban és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetében.
Nicușor Dan részt vett a kilencedik Fekete-tengeri és Balkáni Biztonsági Fórumon, amelyen arról kérdezték, hogyan viszonyul Románia az Európai Unióhoz és a NATO-hoz.
A megválasztott államfő azt felelte, Románia mindenképpen megtartja nyugatbarát irányultságát, NATO- és EU-tagságát, az Amerikai Egyesült Államokkal való partnerséget. Úgy vélte, mindeddig az ország nem volt elég aktív ezek egyikében sem.
„Ahhoz, hogy aktív legyél, hitelesnek kell lenned, és manapság sok szó esik a deficitről, illetve arról, hogy Románia többször megígérte már, hogy csökkenti a deficitet. Tehát én azt szeretném, hogy Románia belsőleg erősödjön meg, és váljon aktívabbá mindkét szervezetben” – mondta Nicușor Dan.
Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az Amerikai Egyesült Államokkal fenntartott stratégiai partnerség fennmarad és kibővül. Hozzátette, hisz benne, hogy ez az amerikai fél óhaja is, és hogy a novemberi elnökválasztás érvénytelenítése miatti „kétkedéseket” legitim tárgyalások váltják fel, amelyeket egy legitim elnök folytat majd az amerikai adminisztrációval.
„Sokkal jobban tisztáznunk kell a tavaly novemberi választások törlését. De amerikai részről nyitottságot érzékeltünk, és meg vagyok győződve, hogy a partnerség folytatódik és javulni fog” – mondta Nicușor Dan.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) craiovai polgármestere, Lia Olguța Vasilescu szerint elegendő parlamenti támogatás állhat össze egy Sorin Grindeanu által vezetett, egyszínű PSD- kormány mögött – akár az RMDSZ szavazataival is.
Kellemetlen, de szerencsésen végződő találkozása volt szombaton két turistának – egy apának és lányának – a Csukás-hegységben.
Figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat a kánikula miatt. Vasárnap reggeltől 16 megyében vörös riasztást lép életbe, hétfőtől szerdáig pedig az ország területének háromnegyed részére rendeltek el harmadfokú riasztást.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
szóljon hozzá!