Hirdetés

Átvette az államfői mandátumot Nicușor Dan az alkotmánybíróságon

Nicușor Dan

Ünnepélyes ceremónia. Nicușor Dan az alkotmánybíróság elnökétől vette át mandátumát, az eseményen Ilie Bolojan ügyvivő államfő is részt vett

Fotó: Alkotmánybíróság

Átvette mandátumát a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójában államfővé választott Nicușor Dan csütörtökön az alkotmánybíróságon.

Krónika

2025. május 22., 12:212025. május 22., 12:21

2025. május 22., 13:102025. május 22., 13:10

A ceremónia kezdetén Marian Enache, a taláros testület elnöke felolvasta a testület egyhangú döntését, amellyel hitelesítette a választás eredményét, majd átadta a határozat egy példányát a megválasztott államfőnek.

A ceremónián Ilie Bolojan ügyvivő államfő is részt vett.

Hirdetés

Dan a mandátuma átvétele után kijelentette: a román társadalom bölcsességről tett tanúbizonyságot.

Idézet
„Köszönöm a románoknak, akik nagy számban elmentek szavazni, és ezzel legitimálták az új elnököt.

Biztosítani szeretném a román állampolgárokat, hogy tisztában vagyok az általuk rám bízott megbízatás felelősségével. Sok kihívás vár ránk, és remélem, hogy mindegyikkel meg fogunk felelni. A román társadalom bölcsességről tett tanúbizonyságot, és meggyőződésem, hogy az elkövetkező időszakban nyomást fog gyakorolni a Romániában szükséges pozitív változásokra” – jelentette ki a megválasztott elnök.

Rövid felszólalást tartott az ügyvivő államfői tisztségből leköszönő Ilie Bolojan is.

Idézet
Örülök, hogy demokratikusan lezárunk egy olyan választási ciklust, amelyet már tavaly le kellett volna zárnunk. Ez egy új kezdet – a bizalomé és a reményé”

– fogalmazott.

A megválasztott elnök a ceremóniát követően röviden nyilatkozott a sajtónak is.

Beszélt arról, hogy továbbra is Ilie Bolojant szeretné felkérni miniszterelnöknek, illetve arról, hogy egyeztetett a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnökével, Sorin Grindeanuról a párt esetleges kormányzati szerepvállalásáról.

Idézet
„Néhány perces találkozóm volt Grindeanu úrral, nem tárgyaltam vele. Örülök a párt nyitottságának, bár tudják, hogy nem hozta még meg a hivatalos döntést, de örülök, hogy nem zárja ki a kormányba való belépést, és így lesznek megbeszélések... Technikai megbeszélések fogunk tartani” – mondta.

Ilie Bolojan továbbra is az első számú miniszterelnöki opció marad. Ez része azoknak a technikai megbeszéléseknek, amelyeket folytatni fogunk”

– tette hozzá.

„A PSD kormányra kerülése nagyobb hitelességet adna egy parlamenti többséggel rendelkező kormánynak, és ez meg fog látszani a kamatok szintjén is” – mutatott rá.

Dan várhatóan hétfőn, a parlament előtt teszi le az államfői esküt.

Mint arról beszámoltunk, az alkotmánybíróság a nap folyamán korábban elutasította a választáson alulmaradt George Simion óvását, aki

arra hivatkozva kérte az eredmény megsemmisítését, hogy külföldi beavatkozás történt a választások menetébe francia és moldovai részről is.

Mint arról beszámoltunk, Bukarest független jelöltként induló főpolgármestere, Nicușor Dan több mint 6,1 millió szavazattal végzett az első helyen, míg a szélsőjobboldali George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke több mint 5,3 millió szavazattal a második lett.

Dan: Szeretném, hogy Románia belsőleg megerősödjön, és váljon aktívabbá az EU-ban és a NATO-ban
Nicușor Dan megválasztott elnök csütörtökön kijelentette, szeretné, ha Románia belsőleg megerősödne, és aktívabbá válna az Európai Unióban és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetében.
Nicușor Dan részt vett a kilencedik Fekete-tengeri és Balkáni Biztonsági Fórumon, amelyen arról kérdezték, hogyan viszonyul Románia az Európai Unióhoz és a NATO-hoz.
A megválasztott államfő azt felelte, Románia mindenképpen megtartja nyugatbarát irányultságát, NATO- és EU-tagságát, az Amerikai Egyesült Államokkal való partnerséget. Úgy vélte, mindeddig az ország nem volt elég aktív ezek egyikében sem.
„Ahhoz, hogy aktív legyél, hitelesnek kell lenned, és manapság sok szó esik a deficitről, illetve arról, hogy Románia többször megígérte már, hogy csökkenti a deficitet. Tehát én azt szeretném, hogy Románia belsőleg erősödjön meg, és váljon aktívabbá mindkét szervezetben” – mondta Nicușor Dan.
Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az Amerikai Egyesült Államokkal fenntartott stratégiai partnerség fennmarad és kibővül. Hozzátette, hisz benne, hogy ez az amerikai fél óhaja is, és hogy a novemberi elnökválasztás érvénytelenítése miatti „kétkedéseket” legitim tárgyalások váltják fel, amelyeket egy legitim elnök folytat majd az amerikai adminisztrációval.
„Sokkal jobban tisztáznunk kell a tavaly novemberi választások törlését. De amerikai részről nyitottságot érzékeltünk, és meg vagyok győződve, hogy a partnerség folytatódik és javulni fog” – mondta Nicușor Dan.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Fájdalmas gyógyulás: Bolojan szerint hatásos volt az államnak a „kezelés”

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Fájdalmas gyógyulás: Bolojan szerint hatásos volt az államnak a „kezelés”
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Kormányalakítás: RMDSZ-es szavazatokra támaszkodna a PSD magyarellenes craiovai polgármestere

A Szociáldemokrata Párt (PSD) craiovai polgármestere, Lia Olguța Vasilescu szerint elegendő parlamenti támogatás állhat össze egy Sorin Grindeanu által vezetett, egyszínű PSD- kormány mögött – akár az RMDSZ szavazataival is.

Kormányalakítás: RMDSZ-es szavazatokra támaszkodna a PSD magyarellenes craiovai polgármestere
2026. június 27., szombat

Medvecsaláddal találkozott egy apa és lánya a Csukás-hegységben

Kellemetlen, de szerencsésen végződő találkozása volt szombaton két turistának – egy apának és lányának – a Csukás-hegységben.

Medvecsaláddal találkozott egy apa és lánya a Csukás-hegységben
2026. június 27., szombat

Trópusi kánikula jön a jövő héten

Figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat a kánikula miatt. Vasárnap reggeltől 16 megyében vörös riasztást lép életbe, hétfőtől szerdáig pedig az ország területének háromnegyed részére rendeltek el harmadfokú riasztást.

Trópusi kánikula jön a jövő héten
Trópusi kánikula jön a jövő héten
2026. június 27., szombat

Trópusi kánikula jön a jövő héten

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Német titkosügynök? Magyarbérenc? Román politikusok célkeresztjében a jobbközép kormányfőjelölt

Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.

Német titkosügynök? Magyarbérenc? Román politikusok célkeresztjében a jobbközép kormányfőjelölt
2026. június 26., péntek

Azt hitte, de közben mégsem: Nicușor Dan a PNL-re mutogat

Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.

Azt hitte, de közben mégsem: Nicușor Dan a PNL-re mutogat
2026. június 26., péntek

Német mintára készülhet a digitális pénztárcánk

Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.

Német mintára készülhet a digitális pénztárcánk
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Nyugdíjkorhatár: júliustól újabb egy hónappal emelkedik a nők esetében

2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.

Nyugdíjkorhatár: júliustól újabb egy hónappal emelkedik a nők esetében
2026. június 26., péntek

Szabotázst kiált a PSD: ez nem tárgyalás, ez rosszhiszeműség

A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.

Szabotázst kiált a PSD: ez nem tárgyalás, ez rosszhiszeműség
Hirdetés
Hirdetés