
Ünnepélyes ceremónia. Nicușor Dan az alkotmánybíróság elnökétől vette át mandátumát, az eseményen Ilie Bolojan ügyvivő államfő is részt vett
Fotó: Alkotmánybíróság
Átvette mandátumát a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójában államfővé választott Nicușor Dan csütörtökön az alkotmánybíróságon.
2025. május 22., 12:212025. május 22., 12:21
2025. május 22., 13:102025. május 22., 13:10
A ceremónia kezdetén Marian Enache, a taláros testület elnöke felolvasta a testület egyhangú döntését, amellyel hitelesítette a választás eredményét, majd átadta a határozat egy példányát a megválasztott államfőnek.
A ceremónián Ilie Bolojan ügyvivő államfő is részt vett.
Dan a mandátuma átvétele után kijelentette: a román társadalom bölcsességről tett tanúbizonyságot.
Biztosítani szeretném a román állampolgárokat, hogy tisztában vagyok az általuk rám bízott megbízatás felelősségével. Sok kihívás vár ránk, és remélem, hogy mindegyikkel meg fogunk felelni. A román társadalom bölcsességről tett tanúbizonyságot, és meggyőződésem, hogy az elkövetkező időszakban nyomást fog gyakorolni a Romániában szükséges pozitív változásokra” – jelentette ki a megválasztott elnök.
Rövid felszólalást tartott az ügyvivő államfői tisztségből leköszönő Ilie Bolojan is.
– fogalmazott.
A megválasztott elnök a ceremóniát követően röviden nyilatkozott a sajtónak is.
Beszélt arról, hogy továbbra is Ilie Bolojant szeretné felkérni miniszterelnöknek, illetve arról, hogy egyeztetett a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnökével, Sorin Grindeanuról a párt esetleges kormányzati szerepvállalásáról.
Ilie Bolojan továbbra is az első számú miniszterelnöki opció marad. Ez része azoknak a technikai megbeszéléseknek, amelyeket folytatni fogunk”
– tette hozzá.
„A PSD kormányra kerülése nagyobb hitelességet adna egy parlamenti többséggel rendelkező kormánynak, és ez meg fog látszani a kamatok szintjén is” – mutatott rá.
Mint arról beszámoltunk, az alkotmánybíróság a nap folyamán korábban elutasította a választáson alulmaradt George Simion óvását, aki
Mint arról beszámoltunk, Bukarest független jelöltként induló főpolgármestere, Nicușor Dan több mint 6,1 millió szavazattal végzett az első helyen, míg a szélsőjobboldali George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke több mint 5,3 millió szavazattal a második lett.
Dan: Szeretném, hogy Románia belsőleg megerősödjön, és váljon aktívabbá az EU-ban és a NATO-ban
Nicușor Dan megválasztott elnök csütörtökön kijelentette, szeretné, ha Románia belsőleg megerősödne, és aktívabbá válna az Európai Unióban és az Észak-atlanti Szerződés Szervezetében.
Nicușor Dan részt vett a kilencedik Fekete-tengeri és Balkáni Biztonsági Fórumon, amelyen arról kérdezték, hogyan viszonyul Románia az Európai Unióhoz és a NATO-hoz.
A megválasztott államfő azt felelte, Románia mindenképpen megtartja nyugatbarát irányultságát, NATO- és EU-tagságát, az Amerikai Egyesült Államokkal való partnerséget. Úgy vélte, mindeddig az ország nem volt elég aktív ezek egyikében sem.
„Ahhoz, hogy aktív legyél, hitelesnek kell lenned, és manapság sok szó esik a deficitről, illetve arról, hogy Románia többször megígérte már, hogy csökkenti a deficitet. Tehát én azt szeretném, hogy Románia belsőleg erősödjön meg, és váljon aktívabbá mindkét szervezetben” – mondta Nicușor Dan.
Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az Amerikai Egyesült Államokkal fenntartott stratégiai partnerség fennmarad és kibővül. Hozzátette, hisz benne, hogy ez az amerikai fél óhaja is, és hogy a novemberi elnökválasztás érvénytelenítése miatti „kétkedéseket” legitim tárgyalások váltják fel, amelyeket egy legitim elnök folytat majd az amerikai adminisztrációval.
„Sokkal jobban tisztáznunk kell a tavaly novemberi választások törlését. De amerikai részről nyitottságot érzékeltünk, és meg vagyok győződve, hogy a partnerség folytatódik és javulni fog” – mondta Nicușor Dan.
Az elmúlt hetek szokatlanul hűvös és csapadékos időjárása jelentős késést okozott a romániai görögdinnye-termesztésben, ezért a vásárlóknak az idén tovább kell várniuk a hazai termés megjelenésére.
Az ukrán hadsereg által elveszített irányítású tengeri drónok okozták a pénteki incidenseket a Fekete-tengeren és a konstancai kikötő térségében.
Romániának továbbra is számolnia kell a biztonsági kockázatokkal, amíg az orosz–ukrán háború a határai közelében zajlik – jelentette ki szombaton Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A román fél arra kérte az ukrán hatóságokat, hogy azonal értesítsék őket a Románia számára kockázatot jelentő helyzetekről – közölte pénteken a bukaresti belügyminisztérium.
Szabó Ödön parlamenti képviselő a Krónikának elmondta: a jogszabály szigorának enyhítése hozzájárulhat a biciklihasználat szélesebb körben való elterjedéséhez, az egészséges életmódra neveléshez és a közlekedési kultúra növeléséhez.
Ukrán lehetett a konstancai kikötőben pénteken délelőtt felrobbant tengeri drón, és több hasonló eszköz is lehet még a közelben – jelentette ki Adrian-Teodor Picoiu, Konstanca megye prefektusa.
A montenegrói EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra tartó román államfő a repülőn értesült arról, hogy felrobbant egy tengeri akna a konstancai kikötőben – erről a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben számolt be Nicușor Dan.
Hogyan élte át a drónbecsapódást? Min ment keresztül 14 éves fiával? – a Digi24 hírtelevíziónak mesélt a még mindig kórházban lábadozó galaci nő, akinek május 29-ére virradóra orosz drón csapódott be 10. emeleti lakásába.
Felrobbant pénteken délelőtt egy tengeri drón a konstancai kikötőben. Az újabb súlyos incidens pontosan egy héttel a galaci drónbecsapódás után történt.
szóljon hozzá!