
A képviselőkön a sor. Az ellenzéki pártok szerint a választópolgárok voksukkal már „megszavazták” a bizalmatlansági indítványt.
Bizalmatlansági indítványt nyújtott be szerdán az ellenzék a kormány ellen. Arra hivatkoznak, hogy a május 26-i európai parlamenti választáson a nagy többségben az ellenzékre szavazó polgárok voksukkal már „megszavazták” a bizalmatlansági indítványt.
2019. június 12., 17:372019. június 12., 17:37
2019. június 12., 17:422019. június 12., 17:42
Karcsúbb, jövőképpel rendelkező, és a valóban fontos ügyekkel foglalkozó kormányt akar az ellenzék a szerdán a kormány ellen a parlamentben benyújtott bizalmatlansági indítványban, amelyet a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kezdeményezett, de a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Népi Mozgalom Párt, a Pro Románia és az RMDSZ is támogatja.
mondván: az elsöprő ellenzéki győzelem azt jelzi, hogy a polgárok is meg akarnak szabadulni a PSD–ALDE-kabinettől, amikor a „normális” Romániára szavaztak, és nemet mondtak a PSD „Európa- és igazságügy-ellenes” akcióira.
A 173 képviselő és szenátor által aláírt, a parlamentben szerdán felolvasott indítvány szerzői szerint a koalíció két és fél év alatt megosztotta az egész országot, megnyirbálta az alapvető intézmények szerepköreit, fontos törvényeket „csonkítottak meg”, és folyamatos támadást intéztek a demokrácia és a jogállamiság ellen.
Ludovic Orban PNL-elnök kijelentette: készen állnak a kormányzásra. Raluca Turcan, a PNL alelnöke szerdán elismerte: jelen állás szerint nincs elég voks a kormány megbuktatásához, de folytatják az alkut a kormányoldal honatyáival is, akik elégedetlenek a kormánypátok vezetőinek tevékenységével.
A kormányoldalnak elvileg nincs oka az aggodalomra, ugyanis az indítvány megszavazásához 233 voks szükséges, míg a PNL, az USR, a Népi Mozgalom Párt (PMP) és a Pro Románia elvileg összesen mintegy 170 képviselővel és szenátorral rendelkezik a PSD–ALDE eddigi 329-éhez képest. Az RMDSZ-nek 30 képviselője és szenátora, a kisebbségeknek 17 képviselője van, és 9 független is ül a parlamenti padsorokban.
Csakhogy a koalíció ellen egyre többen szövetkeznek, még a saját oldalukról is. A PSD szerdán újabb emberveszteséget könyvelhetett el: Mihai Mohaci és Mihai Valentin Popa képviselők csatlakoztak a Victor Ponta volt szociáldemokrata miniszterelnök vezette Pro Románia frakciójához, miután tavaly decemberben egyszer már ugyanígy tettek, ám egy hét múlva visszaléptek a PSD-be.
Mint ismeretes, a Pro Románia pártot azon volt PSD-s politikusok alkotják, akik szembe kerültek a két és fél hete elítélt és bebörtönzött volt PSD-elnökkel, Liviu Dragneával.
Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán elmondta: a szövetség várhatóan megszavazza a kormánybuktató kezdeményezést, válaszul arra, ahogyan a kabinet az úzvölgyi katonatemető ügyében eljárt.
Mint elmondta, még kedden találkozott az ellenzéki politikusokkal, az indítvány szövegét is elolvasta, és támogathatónak tartja. Megjegyezte: arról, hogyan szavaznak majd, az RMDSZ parlamenti frakcióinak ülésén döntenek, ő azonban azt javasolja, szavazzanak igennel, amennyiben nem változik a kormány hozzáállása.
– mondta Kelemen.
Hozzátette, az RMDSZ is hozzájárul az indítvány szövegéhez, egyrészt az úzvölgyi ügyet említik meg benne, másrészt azért is bírálják a kormányt, mert az sürgősségi rendelettel módosította a megyei közgyűlések elnökei megválasztásának menetét, visszaállítva az elöljárók közvetlen megválasztását.
Az RMDSZ mellett a függetlenként számon tartott honatyákkal rendelkező Pro Románia is jelezte, hogy megszavazza az indítványt. Így jelen állás szerint legalább 209 voks van meg a szükséges 233-ból, sőt egyes számítások szerint már 213.
A PSD már jelezte, hogy honatyái jelen lesznek a keddi bizalmi szavazáson, de nem voksolnak.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
A barna medve szigorú uniós védettségének lazítását sürgeti Románia több tagállammal közösen, mert Tánczos Barna ügyvivő miniszter szerint a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé a túlszaporodott állomány hatékony kezelését.
Az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Sorin Grindeanut tartják a legesélyesebbnek a miniszterelnöki tisztségre a Polymarket előrejelzési platformon, amelyet a román hatóságok hivatalosan letiltottak.
Siegfried Mureșan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) európai parlamenti képviselője, az Európai Néppárt (EPP) alelnöke lehet a PNL, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje sajtóértesülések szerint.
szóljon hozzá!