
Kihallgatták. A DNA ez értesülések szerint egy, a hadsereggel kapcsolatos korrupciós ügy kapcsán idézték be Gheorghiță Vlad tábornokot
Fotó: Román védelmi minisztérium
Kihallgatásra beidézte kedden az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) Gheorghiță Vlad tábornokot, a román hadsereg vezérkari főnökét. A DNA hivatali visszaélésben való bűnrészességgel gyanúsítja a hadsereg parancsnokát, amiért a védelmi minisztériumot megkárosítva jóváhagyta a testnevelési egyetem katonák számára fenntartott ingyenes helyeinek bővítését.
2026. június 02., 10:022026. június 02., 10:02
2026. június 02., 13:142026. június 02., 13:14
A nyomozó hatóság szerint
Igazságügyi források szerint az ügy hivatali visszaéléssel és befolyással üzérkedéssel kapcsolatos.
A DNA megerősítette: hivatali visszaélés a gyanú
A DNA a közel két órán át tartó kihallgatást követően közleményt adott ki, amely szerint Gheorghiță Vlad tábornok ellen hivatali visszaélésben való bűnrészesség gyanúja miatt indult büntetőeljárás. A DNA tájékoztatása értelmében az ügyészek a vezérkari főnök tudomására hozták, hogy gyanúsított az ügyben. Az ügyészek szerint 2025 júliusában Vlad tábornok közbenjárására egyik helyettese, Iulian Berdilă altábornagy aláírt egy igénylést, amelyben a bukaresti testnevelési és sportegyetem által meghirdetett tandíjmentes helyek számának növelését kérték az oktatási minisztériumtól. A DNA szerint a vezérkari főnök ezzel túllépte a hatáskörét, a törvény értelmében ugyanis ilyen kérelmet kizárólag a védelmi minisztérium alárendeltségében működő humánerőforrás-gazdálkodási főigazgatóság fogalmazhat meg.
A vádhatóság szerint a kérelem nyomán a tandíjmentes helyek száma hússzal nőtt, így az eredetileg tandíjas helyekre felvett jelentkezők is átkerültek államilag finanszírozott helyekre. Ezzel sérültek a védelmi minisztérium érdekei, és jogtalan előnyre tett szert a 20 felvételiző, akik közül hárman később tiszti beosztáshoz jutottak a védelmi tárcánál – áll a DNA közleményében.
Az érintett kolléga Mihai Şomordolea, a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) titkára. Egy másik ügyben szintén egy tábornok lányáról van szó, aki az államfői hivatalban kapott katonai orvosi tisztséget. A G4Media értesülései szerint Vlad a védelmi miniszter helyett írta alá a dokumentumokat, és a törvényes lépéseket kihagyva küldte tovább a felvételi kérelmeket.
Az ügyben 2025 szeptemberében indult nyomozás, és jelenleg annak kiterjesztéséről van szó, amelynek hátterében bizonyos vallomások és számítástechnikai eszközök átvizsgálása állnak.
A tábornok a DNA-székházba való belépése előtt azt mondta, nem tudja, miről szól az ügy. Gheorghiță Vlad civil ruhában jelent meg a kihallgatáson, ahonnan két óra elteltével távozott anélkül, hogy válaszolt volna az újságírók kérdéseire.
A vezérkari parancsnokság közölte: nem kívánják kommentálni az ügyet, ugyanakkor teljes mértékben együttműködnek a nyomozó hatóságokkal.
Korábban helyettes vezérkari főnök volt, 2020 és 2022 között pedig ugyanebben az intézményben a műveleti és kiképzési helyettesi tisztséget töltötte be.
Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.
A barnamedve európai uniós védettségének rugalmasabbá tételét kezdeményezi az Európai Bizottságnál Tánczos Barna megbízott mezőgazdasági miniszter annak érdekében, hogy Románia hatékonyabban tudjon fellépni az emberélet és a mezőgazdaság védelmében.
Rövid, kétperces sajtónyilatkozatban szólította felelősségteljes magatartásra a parlamenti pártokat szerdán Nicușor Dan államfő.
Jelentős szervezeti átalakításra készül az Országos Adóhatóság (ANAF), amelynek célja az adóelkerülés hatékonyabb felderítése, az adóbeszedés javítása és a kockázatosnak minősített adózók célzott ellenőrzése.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Az államreformmal, illetve a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos kérdések is felmerültek a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac és Zakariás Zoltán parlamenti képviselő kedd esti egyeztetésén.
Nicușor Dan államfő ismét a korábbi kormánykoalíció pártjaiból álló kormányt szeretne egy technokrata miniszterelnök irányításával, ha az Eugen Tomac alakította kormány nem kap bizalmat a parlamentben – közölte több bukaresti sajtóorgánum.
Egy szakértői kormány „a parlamenti demokrácia háttérbe szorítását jelenti, ami nem helyes” – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
Cáfolta Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök azt az értesülést, miszerint kormányalakítási megbízásának visszaadására készülne.
A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.
szóljon hozzá!