
Felültetve. Bármilyen európai siker itthon visszaüt a Román Kupa meglepetésgyőztese, a Vajdahunyadi Corvinul számára
Fotó: Facebook/Primăria Hunedoara
Tovább bonyolódik a Román Kupát megnyerő másodosztályos erdélyi labdarúgócsapat helyzete: a román élvonalbeli szerepléstől idén eltiltott Vajdahunyadi Corvinulnak úgy kell büszkén képviselnie az országot a nemzetközi porondon, hogy ha sikert ér el, jövőre is le kell mondania a hazai Szuperligáról. A kupagyőztes Sepsiszentgyörgy helyett Nagyszebenben játszik majd az Európa-ligában.
2024. június 05., 19:242024. június 05., 19:24
Az igazi román fociparadoxon számos meglepő vagy különleges történés, részletkérdés balszerencsés együttállása nyomán alakult ki. Mint ismeretes, a címerében Mátyás király hollójával büszkélkedő dél-erdélyi együttes nagy meglepetést okozott azzal, hogy a Román Kupában – többek között a címvédő Sepsi OSK-t és a Kolozsvári CFR-t is legyőzve – a döntőig menetelt, ahol a rendes játékidő 2-2-es állása után 11-esekkel felülmúlta az élvonalbeli idényt újoncként 8. helyen záró Galaci Oțelult.

A pályán mindent megtett a romániai fociszezon meglepetéscsapata, így már csak az UEFA „jóindulatán” múlik, hogy a kupagyőztes Corvinul elindulhat-e a második legrangosabb európai sorozatban. A vezetőedző a Real Madridhoz hasonlította csapatát.
A pazar sportsiker önmagában sem mindennapos, ám a helyzet pikantériája, hogy a Liga 2-ben is nagyon jó teljesítményt záró Corvinul – bár ezüstérmesként egyenes ágon feljuthatott volna a Szuperligába – licencproblémák miatt egész évben azzal a tudattal játszott, hogy bármilyen helyen végez, el van tiltva az élvonalbeli szerepléstől. Ugyanis a klub alapításának 100. évfordulóján, 2021-ben a helyi önkormányzat szárnyai alatt „feltámasztott”, tavaly még a harmadosztályban futballozó vajdahunyadi alakulat köztulajdonban van, a romániai labdarúgás szabályai pedig nem engedik az ilyen jellegű szervezeti forma megjelenését az első osztályban.
Azonban mivel a nemzeti rendelkezések nem érvényesek automatikusan nemzetközi szinten is, az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) kupagyőztesként rajtengedélyt adott a Corvinulnak az Európa-liga első selejtezőkörében.
Fotó: Facebook/Primăria Hunedoara
A klubvezetők ugyanis ígéretet tettek szurkolóiknak, hogy a nyáron a román előírásoknak eleget téve átszervezik működési formájukat, így a következő szezonban már a feljutást célozzák meg. Ám azzal nem számoltak, hogy a hamarosan rajtoló európai kupaidénynek még a jelenlegi felállásban kell nekivágniuk, hiszen így kaptak rajtengedélyt, és csak azután tudnak változtatni szervezeti formájukon, hogy kiesnek – viszont ennek a romániai Liga 2-es bajnoki idény kezdete, augusztus 3. előtt meg kell történnie.
„Ha a Vajdahunyadi Corvinul ezen a nyáron szeretne változtatni szervezeti formáján, könnyen megteheti mind a klub, mind a szövetség. Ha összeegyeztetik az európai szereplés dátumait ezzel a belső eljárással, amely gyorsan lezajlik, és figyelembe veszik a Liga 2 kezdetének időpontját is, látni fogják, hogy lehetséges” – jelentette ki kedden az ügy kapcsán Răzvan Burleanu, aki ezzel közvetett módon megerősítette: hamar ki kell esnie Európából a dél-erdélyi csapatnak a Szuperliga-licenc megszerzése érdekében.
A Román labdarúgó-szövetség (FRF) elnöke hozzátette, a 2000/69-es számú sporttörvény tiltja a köztulajdonban lévő futballklubok szereplését a Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) által szervezett pontvadászatban, azaz az élvonalban, viszont az FRF által szervezett megmérettetésekre, azaz az alsóbb osztályokra és a kupaküzdelmekre ez nem érvényes, sőt Európában sem akadály.
Burleanu szerint óriási a köz- és a magántulajdonban lévő egyesületek közti különbség, nemcsak a finanszírozás kérdését, hanem a klub felépítését, a döntések meghozatalát is tekintve. A köztulajdonban lévő klubok egyrészt ki vannak szolgáltatva a politikai döntéseknek, másrészt elesnek a magánszféra hathatós támogatásától – hívta fel a figyelmet az FRF elnöke.
Fotó: Facebook/Primăria Hunedoara
Egyébként a Corvinul július 11-én mutatkozik be az Európa-ligában, az első selejtezőkör visszavágóját július 18-án rendezik.
Az első kör sorsolását június 18-án tartják. Az biztos, hogy a vajdahunyadi szurkolók legalább két európai párharcot megtekinthetnek, hiszen kedvenc csapatuk El-búcsú esetén átkerül a harmadik számú európai kupasorozat, a Konferencialiga következő körébe.
Bár a Corvinul klubvezetői még közvetlenül a kupagyőzelem után azt szerették volna, ha Sepsiszentgyörgyön fogadják nemzetközi ellenfeleiket, ugyanis a Sepsi Arénának minden szükséges európai engedélye megvan,
Ez azért előnyösebb számukra, mert a távolság másfél óra alatt, nagyrészt autópályán tudható le, másrészt szép emlékek kötik Florin Maxim együttesét Szebenhez, hiszen május közepén itt nyerték meg a Román Kupa döntőjét.
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) újabb mérkőzésre delegálta a nagykárolyi Kovács Istvánt, aki negyven év után az első romániai futballbíró, aki világbajnokságon vezetett meccset.
Lionel Messi lett a labdarúgó-világbajnokságok történetének legeredményesebb gólszerzője, miután hétfő este megszerezte 17. találatát a torna döntő szakaszában.
Kipipálta élete első világbajnoki mérkőzését Kovács István nagykárolyi labdarúgó-játékvezető: európai idő szerint vasárnap reggel debütált a Tunézia-Japán mérkőzés sípmestereként.
Aranyérmet nyert – ezzel megvédte címét – a Szilágyi Áron, Szatmári András, Rabb Krisztián, Dallos Benedek összeállítású magyar férfi kardcsapat a franciaországi vívó Európa-bajnokságon, Antonyban.
Pályafutása során először kap megbízást vb-mérkőzés vezetésére Kovács István: a nagykárolyi születésű futballbíró a világbajnokságok történetének 1000. meccsén fújhatja a sípot.
A társházigazda Mexikó és a Dél-afrikai Köztársaság csütörtöki mérkőzésével veszi kezdetét a XXIII. labdarúgó-világbajnokság, amelyen az Európa-bajnok Spanyolország és a legutóbb ezüstérmes Franciaország számít a legnagyobb favoritnak.
A szurkolók Szoboszlai Dominikot választották az idény legjobbjának az angol bajnokságban szereplő Liverpool labdarúgócsapatánál.
Szoboszlai Dominik bekerült az angol labdarúgó-bajnokság álomcsapatába, amelyet a szurkolók szavazatai alapján állítottak össze, és a honlapján tett közzé a Premier League.
Megvédte címét a Paris Saint-Germain a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjében, ugyanis 1–1-es döntetlent és hosszabbítást követően tizenegyesekkel 4–3-ra legyőzte az Arsenalt.
Azonnali hatállyal távozik a Liverpool FC labdarúgócsapatának vezetőedzői posztjáról Arne Slot.
szóljon hozzá!