
Marokkó már a négy évvel ezelőtti vébén is bizonyított elődöntőbe jutásával
Fotó: Agerpres/EPA
Az afrikai labdarúgó-válogatottak hangzatos választ adtak a kritikus – főleg európai – hangoknak, amelyek nehezményezték, előbbiek miért kaptak annyi pluszhelyet a 48 fősre bővített idei labdarúgó-világbajnokságon. A „fekete kontinens” 10 csapata közül 9 most ott van a kieséses szakaszban, felülmúlva a dél-amerikaiak és az európaiak továbbjutási arányát is. Összefoglaljuk, mivel magyarázható az afrikai futball látványos előretörése.
2026. június 28., 15:012026. június 28., 15:01
2026. június 28., 15:042026. június 28., 15:04
Komoly viták övezték korábban a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) döntését, amellyel a plusz 16 kiadó helyet elosztotta a konföderációk között a 32-ről 48 fősre bővített amerikai-kanadai-mexikói labdarúgó-világbajnokság előtt, Afrika együtteseit „jutalmazva” bőkezűen.
A csoportkör után 16 csapat kiesett, és 32 válogatott maradt versenyben – ami megegyezik a korábbi, 2022-es vb teljes mezőnyének létszámával. Afrika fantasztikus hatékonyságot mutatott: a 10 induló válogatottból 9 sikeresen bejutott a tizenhatoddöntőbe (egyetlen kiesőjük Tunézia volt). Ezzel a 90%-os mutatóval Afrika teljesítménye és hatékonysága felülmúlja Dél-Amerikát (83%) és Európát (81%) is. Közép-Amerika 50%, Ázsia: 22%, Óceánia: 0%-on teljesített.
Ha a legjobb 32-be jutott csapatokat összevetjük a 2022-es katari rajttal, egyértelműen látszik Afrika fölénye: az afrikaiak az akkori 5 helyett most 9 csapattal bírnak a mezőny ezen szakaszában. Ezzel szemben Európa a 3 plusz indulója ellenére ismét csak 13 csapatot tudott kvalifikálni a legjobb 32 közé. Ázsia a vb nagy vesztese: 3 extra helyük ellenére a katari 6 csapathoz képest most mindössze 2 válogatottjuk maradt versenyben – olvasható a Golazo.ro sportportál elemzésében.
Bár a torna 104 mérkőzésesre duzzasztását sok bírálat érte, a cikk írója szerint ez a stratégia elengedhetetlen volt az afrikai futball fejlődéséhez.
Az afrikai kontinens erejét és belső konkurenciáját mutatja, hogy olyan óriások, mint Nigéria és Kamerun, ki sem jutottak a világbajnokságra. A kint lévő csapatok remeklése bizonyítja, hogy Afrika valóságos futballnagyhatalommá vált, és elnémította az elégedetlenkedő európai hangokat.
Ghána is nagy hangsúlyt fektet a diaszpóra professzionális integrálására
Fotó: Xinhua/Agerpres
Nemzetközi sportelemzések szerint az afrikai válogatottak 2026-os kollektív áttörése nem a véletlen műve, hanem egy tudatos, többszintű fejlődési folyamat eredménye. A szakértők a következő főbb tényezőkkel magyarázzák a kontinens szintlépését:
Afrika ezzel végleg kinőtte az elszigetelt, egy-egy csapat által elért bravúrok korszakát, és rendszerszintű bázist épített ki a globális elitben való tartós jelenléthez.
A kieséses szakasz már vasárnap este megkezdődik, Dél-Afrika és az egyik házigazda, Kanada között.
A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) újabb mérkőzésre delegálta a nagykárolyi Kovács Istvánt, aki negyven év után az első romániai futballbíró, aki világbajnokságon vezetett meccset.
Lionel Messi lett a labdarúgó-világbajnokságok történetének legeredményesebb gólszerzője, miután hétfő este megszerezte 17. találatát a torna döntő szakaszában.
Kipipálta élete első világbajnoki mérkőzését Kovács István nagykárolyi labdarúgó-játékvezető: európai idő szerint vasárnap reggel debütált a Tunézia-Japán mérkőzés sípmestereként.
Aranyérmet nyert – ezzel megvédte címét – a Szilágyi Áron, Szatmári András, Rabb Krisztián, Dallos Benedek összeállítású magyar férfi kardcsapat a franciaországi vívó Európa-bajnokságon, Antonyban.
Pályafutása során először kap megbízást vb-mérkőzés vezetésére Kovács István: a nagykárolyi születésű futballbíró a világbajnokságok történetének 1000. meccsén fújhatja a sípot.
A társházigazda Mexikó és a Dél-afrikai Köztársaság csütörtöki mérkőzésével veszi kezdetét a XXIII. labdarúgó-világbajnokság, amelyen az Európa-bajnok Spanyolország és a legutóbb ezüstérmes Franciaország számít a legnagyobb favoritnak.
A szurkolók Szoboszlai Dominikot választották az idény legjobbjának az angol bajnokságban szereplő Liverpool labdarúgócsapatánál.
Szoboszlai Dominik bekerült az angol labdarúgó-bajnokság álomcsapatába, amelyet a szurkolók szavazatai alapján állítottak össze, és a honlapján tett közzé a Premier League.
Megvédte címét a Paris Saint-Germain a labdarúgó Bajnokok Ligája budapesti döntőjében, ugyanis 1–1-es döntetlent és hosszabbítást követően tizenegyesekkel 4–3-ra legyőzte az Arsenalt.
Azonnali hatállyal távozik a Liverpool FC labdarúgócsapatának vezetőedzői posztjáról Arne Slot.
szóljon hozzá!