
Jókai Mór nagyon szerette Erdővidéket, járt az Almási-barlangoknál is, írt is élményeiről
Fotó: Wikipédia
A 30. Erdővidéki Közművelődési Napok programjának részeként a baróti múzeum kertjében nyílik meg a Jókai Háromszéken című tárlat október 9-én, csütörtökön 13 órakor.
2025. október 02., 21:062025. október 02., 21:06
Az író születésének 200. évfordulóján nyílik a Jókai Háromszéken című emlékkiállítás, amely a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy, Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Művelődési Központ közös szervezésében jött létre.
A tárlatot Szebeni Zsuzsanna, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy igazgatója nyitja meg, házigazdaként Demeter László, a Baróti Múzeum igazgatója köszönti a résztvevőket – szerepel a szervezők közleményében.
a fotó és grafikai szerkesztés Szebeni Szabó Róbert, a kivitelezés a Kobak Design munkája.
Támogatásával és gazdag képanyaggal segítette a kiállítás létrejöttét a Petőfi Irodalmi Múzeum, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, valamint József Álmos helytörténész és Pásztor Csilla nemzetközi referens. A korábbi illyefalvi szabadtéri tablókiállítás és a tanulmányok (Kiss Jenő részletes leírása Jókai háromszéki útjairól, illetve Jánó Mihály elemzése a Jókai Mór ötvenéves írói jubileumára készült díszalbumról) a tárlat fontos előzményként szolgálnak.
Fotó: Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy
Jókai nagyon szerette Erdővidéket, és ennek nyoma írásaiban is felfedezhető. Így mesél a Vargyas-szorosban tett látogatásáról:
gyöngéd arccal, erős szívvel, mert valóban erős szív kell ahhoz, hogy hölgyek e barlangba jutásra elszánják magukat. Itt hallatszanak a csodálatos hangok, mintha a föld feletti kutyák ugatása és kakas kukorékolása hallatszanék ide alá, mit a föld alatt elzúgó patak tombolása s a bak denevérek viaskodása okoz, mely érzékcsalódás azt hiteti el a lakókkal, hogy e helyen a csíki kutyák és kakasok szavát lehet már hallani.”
Az idei, a Jókai Mór-emlékévhez kapcsolódó, Jókai 200 – 24 órás felolvasási kihívás méltó tisztelgés az íróóriás életműve előtt.
A rendezvény a Jókai200 emlékév hivatalos programsorozatának része. A 24 órás folyamatos felolvasással párhuzamosan rövidebb, a hely szelleméhez illeszkedő felolvasásokat is szerveznek több ikonikus helyszínen:
A felolvasások alapját szabadon választott Jókai-szövegek képezik, a helyi közösségek adottságaihoz és lehetőségeihez igazodva.

Szeptember 6-án és 7-én 36. alkalommal rendezik meg a Petőfi-emlékünnepet Koltón. Az idei rendezvény fő eseménye Jókai Mór szobrának a leleplezése lesz.
A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.
Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.
Változatos programokkal ünneplik a szecesszió világnapját június 13-án az erdélyi szecesszió központjainak számító Marosvásárhelyen és Nagyváradon.
Méhes Katit, a szatmárnémeti Harag György Társulat művésznőjét is beválogatta Tízen a filmért listájába a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).
Lisa Simone amerikai jazz- és gospelénekes, Marcos Valle brazil zenészlegenda és Arooj Aftab pakisztáni Grammy-díjas zenész is fellép a június 5–7. közötti kolozsvári Jazz in the Park fesztiválon – közölték szerdán a szervezők.
Kortárs erdélyi magyar szerző, Karácsonyi Zsolt regénye alapján készült előadást mutat be a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
A szenátus kinevezte a Román Kulturális Intézet (ICR) új vezetőségét keddi ülésén.
Premierre készül a Kolozsvári Magyar Opera: Anger Ferenc rendezésében mutatják be Giuseppe Verdi Nabucco című operáját. Az előadást a tervek szerint Erdély több városában láthatja a közönség.
Rendezői pályafutásáért Életműdíjjal tüntette ki Tompa Gábort, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatóját a Román Színházi Szövetség (UNITER).
Bírálta Cannes-ból való visszatérése után a román államot Cristian Mungiu filmrendező, aki Fjord című filmjével Arany Pálmát nyert a filmfesztivál szombat esti díjkiosztó gáláján.
szóljon hozzá!