
Anger Ferenc, Szép Gyula és Jankó Zsolt. Több erdélyi városban láthatja-hallhatja a közönség a Verdi-remekmű alapján készülő előadást
Fotó: Kolozsvári Magyar Opera
Premierre készül a Kolozsvári Magyar Opera: Anger Ferenc rendezésében mutatják be Giuseppe Verdi Nabucco című operáját. Az előadást a tervek szerint Erdély több városában láthatja a közönség.
2026. május 27., 13:232026. május 27., 13:23
2026. május 27., 14:512026. május 27., 14:51
A Nabucco premierjét május 28-án, csütörtökön tartják a Kolozsvári Magyar Operában, majd június 2-án látható ismét az előadás. Szép Gyula intézményigazgató közölte: Verdi Nabuccója olyan opera, melynek minden operaház repertoárjában szerepelnie kell. Kolozsváron legutóbb 1999-ben mutatták be,
– idézte fel. Verdi művének fontosságát az is jelzi, hogy az 1842-es milánói ősbemutató után pár évvel később, 1858-ban színpadra állították Kolozsváron.
A mostani produkciót Jankó Zsolt vezénylésével, Anger Ferenc rendezésében láthatja a kincses város közönsége. A szegedi születésű rendező már a társulat állandó tagja. Szép Gyula közölte:
Eleve hordozható díszletben gondolkodtak,
– idézte az MTI az igazgatót. Anger Ferenc óriási megtiszteltetésnek nevezte, hogy állandó jelleggel dolgozhat Kolozsváron. Az a tény pedig, hogy első alkalommal megrendezheti a Nabuccót, minden várakozását felülmúlta - mondta.
A rendező szerint a fantasztikus szereposztás és a karnagy a biztosíték arra, hogy magas színvonalú előadás született. Anger Ferenc, aki az előadás díszlettervezője is, abban bízik, hogy a produkció vizualitásában és tartalmában is megállja a helyét. Elmondta: időtlen, univerzális nyelvet keresett a cselekmény tolmácsolására. Arra törekedett, hogy elvonatkoztasson az opera történelmi helyzetétől, de ne aktualizálja a történetet. A produkció „lélektani felhajtóereje”, hogy napjainkban a kommunikáció két részre szakadt, a digitális és valós, immár évezredek óta létező interperszonális kommunikációra. Anger Ferenc szerint a színházi nyelvet a virtuális kommunikációhoz sorolják, és a kétfajta kommunikáció közötti összeférhetetlenség késztette arra, hogy az előadásban a legegyszerűbb és legősibb megszólalási módot keresse. Ez jól illett a Nabucco ősi történetéhez, és az opera konfliktusai helyett inkább a szereplők érzelmeit igyekezett a legzsigeribb módon megjeleníteni – mondta. Jankó Zsolt karmester közölte: számára a Nabucco születésének körülményei voltak inspirálók. Felidézte, hogy
Verdi „felemelkedése” Nabuccóéval is párhuzamba állítható, aki zsarnokból válik Istent dicsérő emberré – mondta.
Rámutatott: a mű zenei megvalósítása a lehető legelemibb, legegyszerűbb. És bár a mű darabos, már benne van a szerző későbbi megoldásainak a csírája. És épp ez a „darabosság” garantálja, hogy az opera stabil lábakon áll – tette hozzá. Az előadásban Balla Sándor, Melody Moore, Szabó Bálint, Veress Orsolya, András Gábor-Róbert, Szilágyi János, Bardon Tony és Vígh Ibolya látható, többségük debütál szerepében.

Ősbemutatót tart a Kolozsvári Magyar Opera a 90. születésnapját ünneplő Bodor Ádám író tiszteletére, a Nikita című darabot opera-performansz formájában láthatja a közönség.
Beválogatták az június 15–21. közötti magyar Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába az Aradi Kamaraszínház fesztiváldíjas monodrámáját, a Keant. Közös gyergyószentmiklósi–sepsiszentgyörgyi koprodukciót is látható.
Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.
A Teatro di Roma 2026/2027-es évadában is látható lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című előadása.
A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.
Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.
Változatos programokkal ünneplik a szecesszió világnapját június 13-án az erdélyi szecesszió központjainak számító Marosvásárhelyen és Nagyváradon.
Méhes Katit, a szatmárnémeti Harag György Társulat művésznőjét is beválogatta Tízen a filmért listájába a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).
Lisa Simone amerikai jazz- és gospelénekes, Marcos Valle brazil zenészlegenda és Arooj Aftab pakisztáni Grammy-díjas zenész is fellép a június 5–7. közötti kolozsvári Jazz in the Park fesztiválon – közölték szerdán a szervezők.
Kortárs erdélyi magyar szerző, Karácsonyi Zsolt regénye alapján készült előadást mutat be a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
A szenátus kinevezte a Román Kulturális Intézet (ICR) új vezetőségét keddi ülésén.
szóljon hozzá!