Hirdetés

Űrhajósok kapták a Magyar Szent István Rendet

Új rendtagok. Farkas Bertalan és Kapu Tibor úrhajósok vehették át a Magyar Szent István Rendet •  Fotó: MTI

Új rendtagok. Farkas Bertalan és Kapu Tibor úrhajósok vehették át a Magyar Szent István Rendet

Fotó: MTI

Farkas Bertalan és Kapu Tibor kutatóűrhajósok vehették át a Magyar Szent István Rend kitüntetést az augusztus 20-i állami ünnepen Sulyok Tamás köztársasági elnöktől a Sándor-palotában.

MTI

2025. augusztus 20., 14:402025. augusztus 20., 14:40

Farkas Bertalan és Kapu Tibor kutatóűrhajósok vehették át a Magyar Szent István Rend kitüntetést az augusztus 20-i állami ünnepen Sulyok Tamás köztársasági elnöktől a Sándor-palotában.

A Magyar Szent István Rendet évről évre Magyarország legmagasabb rangú elismeréseként adjuk át, az idei évben pedig a magyar űrhajózás két kiválóságának szeretnénk kifejezni, hogy teljesítményükkel nemcsak az űrkutatás históriájába és a világ tudománytörténetébe, hanem a magyarság szívébe is beírták a nevüket – emelte ki az államfő.

Hirdetés

Ahogyan sportolóink sikerei, feltalálóink világszenzációi is minden magyar öröme és büszkesége, úgy a mai nap kitüntetettjeinek fantasztikus űrmisszióit is méltán övezi magyarok millióinak nagyrabecsülése

– hangsúlyozta az államfő.

Hozzátette, hatalmas kincs, hogy miközben megüljük államalapítónk ünnepét, átélhetjük a magyarság sokszor nehezen látható, de szilárd és felemelő egységét is.

A két kitüntetett küldetése által hazánk felkerült az űrkutatás térképére, közreműködésükkel tudósaink ott lehetnek a tudományos fejlődés élvonalában, formálva a jövő innovációit
– mutatott rá Sulyok Tamás, hozzátéve: tudásközpontok és országok fogtak össze, hogy az emberiség sorsát előremozdítsák, s ennek a magyarok is részesei.

A távlatok, amelyeket meghódítottak, egy átlagember számára alig felfoghatóak, elvégzett kísérleteik az emberi ismeretek legvégső határán zajlottak – mondta a köztársasági elnök, kiemelve, felkészültségből, bátorságból és profizmusból a legtöbbet adták, amit adni lehet.

„Fáradozásukkal nem csupán az űr egyes titkai tárulnak fel, hanem az emberiséget közvetlenül is segítik az orvostudomány, a sejtbiológia, a fizika, a meteorológia, a katasztrófamegelőzés vagy éppen a műholdas alapú navigáció terén” – mondta az államfő.

Ahogy űrhajósaink a magasba emelkedtek, minket, magyarokat is magasabbra emeltek

– hangsúlyozta Sulyok Tamás, kiemelve: megmutatták mindannyiunknak, hogy az emberi civilizációért, benne a magyarság jövőjéért egymást segítve, okosan és összefogva, nagyon sokat lehet tenni.

Farkas Bertalan, a HUNOR Magyar Űrhajós Program tanácsadója, nyugállományú dandártábornok, vadászpilóta, kutatóűrhajós Magyarország és a magyar tudomány jó hírnevét világszerte erősítő, a magyar űrkutatás szolgálatában példaértékű elhivatottsággal végzett tevékenysége, első magyar űrhajósként legendássá vált küldetésétől a HUNOR Magyar Űrhajós Program sikeres megvalósításáig ívelő életműve elismeréseként vehette át a kitüntetést.

Kapu Tibor, a HUNOR Magyar Űrhajós Program kutatóűrhajósa Magyarország és a magyar tudomány jó hírnevét világszerte erősítő, a hazai űrstratégia és a HUNOR Magyar Űrhajós Program sikeres megvalósítását elhivatottan szolgáló és kiemelkedően eredményes tevékenysége,

a magyar nemzetet és annak kivételes talentumait a világ előtt méltó módon képviselő küldetése elismeréseként érdemelte ki a kitüntetést.

Farkas Bertalan a díj átvételekor elmondta: azt szeretné kérni, hogy

Idézet
legyen a mi kis csodálatos országunk, ami fentről is gyönyörű, egy olyan béke sziget Közép-Európában, Európában és a csodálatos bolygónkon, ahol a béke, a nyugalom, az egyetértés, az együtt gondolkodás képes megvalósulni”.

Kapu Tibor emlékeztetett: küldetése végén, amikor végre megnyugodhatott volna, akkor érezte magában a legnagyobb tenni akarást és a legnagyobb tüzet.

Hozzátette, ezzel a motivációval, ezzel a tenni akarással, ezzel a tűzzel szeretne továbbra is a magyar tudományért, a magyar űrkutatásért dolgozni, és a jövő magyar űrhajósai mellett állni.

Az ünnepségen részt vett mások mellett Orbán Viktor miniszterelnök, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Áder János korábbi köztársasági elnök is.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Trump azt mondta: nagyon közel a megállapodás, majd rakétákat lőtt ki Iránra

Újabb rakétacsapásokat hajtott végre az Egyesült Államok hadserege iráni célpontok ellen szerdára virradóra.

Trump azt mondta: nagyon közel a megállapodás, majd rakétákat lőtt ki Iránra
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Egyre több gondot okoz a kábítószer-fogyasztás: az egészségügyi ártalmakon túl Európa biztonságát is fenyegeti

A természetes, a félszintetikus és a szintetikus opioidok használata, általában más anyagokkal kombinálva, továbbra is a kábítószerek okozta halálesetek vezető oka Európában – derült ki az EU Kábítószer-ügynökségének kedden közzétett éves jelentéséből.

Egyre több gondot okoz a kábítószer-fogyasztás: az egészségügyi ártalmakon túl Európa biztonságát is fenyegeti
2026. június 09., kedd

Kreml: az európaiak sokkal inkább a háború folytatására koncentrálnak, mintsem a béketárgyalásokra

A Kreml elfogadhatatlannak tartja azokat a feltételeket, amelyeket az európai országok támasztanak Oroszországgal szemben ahhoz, hogy közvetítői erőfeszítésekbe kezdjenek az ukrajnai konfliktus rendezéséért – jelentette ki Dmitrij Peszkov.

Kreml: az európaiak sokkal inkább a háború folytatására koncentrálnak, mintsem a béketárgyalásokra
2026. június 09., kedd

Dák műkincsek: még a börtönben is a műtárgyakból próbál pénzt csinálni az egyik rabló

Még a börtönben is az ellopott dák műkincsekből próbál jövedelemre szert tenni a bűncselekmény egyik elkövetője – számolt be a holland sajtó.

Dák műkincsek: még a börtönben is a műtárgyakból próbál pénzt csinálni az egyik rabló
Hirdetés
2026. június 09., kedd

„Büszke vagyok, hogy román vagyok”. Parázs vita a magyar Országgyűlésben

Éles vita dúlt a magyar Országgyűlésben a képviselők állampolgárságának nyilvánosságra hozatalát célzó mihazánkos kezdeményezésről. Gurzó Mária, a Tisza Párt képviselője tisztázta: soha nem rendelkezett román állampolgársággal.

„Büszke vagyok, hogy román vagyok”. Parázs vita a magyar Országgyűlésben
2026. június 08., hétfő

Ukrajnai háború: ismert üzletember közvetít Moszkva és Kijev között, jöhetnek a béketárgyalások?

Ukrajna vezetői és szoros európai szövetségesei – az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország – öt feltételt fogalmaztak meg egy „igazságos és tartós” megállapodás elérése érdekében, amely véget vetne az Oroszországgal folytatott háborúnak.

Ukrajnai háború: ismert üzletember közvetít Moszkva és Kijev között, jöhetnek a béketárgyalások?
2026. június 08., hétfő

Megint eldurvult a háború, Irán megtámadta Izraelt, a zsidó állam visszaütött

Ismét közvetlen katonai csapások történtek Irán és Izrael között, miután Irán rakétákat lőtt ki a zsidó államra.

Megint eldurvult a háború, Irán megtámadta Izraelt, a zsidó állam visszaütött
Hirdetés
2026. június 06., szombat

Kuvait és Bahrein ellen is rakétákat indított Irán

Irán hét rakétát lőtt ki Kuvait és Bahrein irányába – közölte szombaton az amerikai hadsereg. Tájékoztatásuk szerint a rakéták közül hatot elfogtak, valamint a hetedik sem találta el a kijelölt célpontját – jelentette az AFP és a Reuters.

Kuvait és Bahrein ellen is rakétákat indított Irán
2026. június 05., péntek

Kárpátaljai pártelnök a Krónikának: nagy a bizakodás, a magyar kormány a szomszédok számára is kikaparta a gesztenyét

Nagy a bizakodás a magyar és az ukrán kormány között a kárpátaljai magyar közösség jogainak visszaadásáról megkötött megállapodás kapcsán – jelentette ki a Krónikának Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke.

Kárpátaljai pártelnök a Krónikának: nagy a bizakodás, a magyar kormány a szomszédok számára is kikaparta a gesztenyét
2026. június 05., péntek

Ukrajna elismerte, hogy az övé volt a román kikötőben felrobbant drón

Ukrajna elismerte, hogy a pénteken reggel Konstanca kikötőjében felrobbant tengeri drón az ukrán haditengerészethez tartozott. Közben az incidens miatt több száz személyt evakuáltak megelőző jelleggel Konstanca és Tulcea megye tengerparti övezeteiből.

Ukrajna elismerte, hogy az övé volt a román kikötőben felrobbant drón
Hirdetés
Hirdetés