Hirdetés

Nem tudja ellátni a Mol üzemanyaggal Magyarországot, az Orbán-kormány megszünteti az ársapkát

Több mint egy évig bírta az üzemanyagár-korlátozás Magyarországon •  Fotó: Rostás Szabolcs

Több mint egy évig bírta az üzemanyagár-korlátozás Magyarországon

Fotó: Rostás Szabolcs

A hétfőn hatályba lépett kőolajszankciók után két nappal a kormány – a Mol javaslatára – a benzinárstopot megszünteti – jelentette be kedden késő este Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Budapesten. Az országban az elmúlt napokban ellátási gondok és pánikvásárlás alakult ki a töltőállomásoknál.

Rostás Szabolcs

2022. december 06., 23:542022. december 06., 23:54

2022. december 07., 01:142022. december 07., 01:14

A tárcavezető Hernádi Zsolttal, a Mol elnök-vezérigazgatójával közösen tartott sajtótájékoztatóján jelentette be az üzemanyagárstop kivezetését, amelyet kedden magyar idő szerint 23 órától gyakorlatba is ültettek. Gulyás Gergely közölte, a hétfőn életbe lépett uniós olajembargó és az ezzel kapcsolatos uniós szankciók zavarokat okoznak Magyarország ellátásában, hiába küzdött „hősiesen” a magyar kormány.

A miniszter elmondta, a Mol hétfőn levélben tájékoztatta az energiaügyi minisztert, hogy import nélkül nem képes ellátni Magyarország üzemanyagellátását.

Hirdetés

„A brüsszeli szankciók eredménye az, hogy a 480 forintos benzinárat már nem tudjuk az ország benzinkútjain a magyar családoknak a továbbiakban biztosítani. A kőolajszankciók hatályba lépése után két nappal ezért a kormány a Mol javaslatát megfogadva a benzinárstopot megszünteti” – jelentette be Gulyás Gergely. Hozzátette, a kormány felkéri a Mol-t, hogy akár a drágább brent típusú olaj beszerzésével is biztosítsa az ország üzemanyagellátását.

Hernádi Zsolt, a kőolajipari társaság elnök-vezérigazgatója közölte: töltőállomásaik negyedében volt leürülés az elmúlt napokban. „Amióta a Mol van, ilyen nem történt” – idézte az MTI a Mol-vezért. Hangsúlyozta: több mint egy évig tartott a hatósági áras üzemanyagár és a Mol mindent megtett az ellátás biztosításáért. „Éjjel-nappal mennek teherautóik, de nem bírnak többet teljesíteni” – fogalmazott. Tájékoztatása szerint múlt héten 2,2 millió vásárlót szolgáltak ki, ez a legrobosztusabb turistaforgalomnak felel meg a töltőállomásoknál. A Mol idén eddig 2,2 milliárd liter üzemanyagot adott el a tavalyi 1,5 milliárddal szemben; az utóbbi hét napban több mint 50 millió liter üzemanyagot értékesítettek, amely 60 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőtti forgalmat. Benzinben az elmúlt napok forgalma csaknem duplája volt az előző évinek, két és félszerese a 2020-asnak. 

Stop árstop. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója bejelenti az ársapka kivezetését •  Fotó: MTI/Balogh Zoltán Galéria

Stop árstop. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója bejelenti az ársapka kivezetését

Fotó: MTI/Balogh Zoltán

A Mol elnök-vezérigazgatója arra is kitért: fel kell készülni, hogy a már bevezetett brüsszeli szankciók késleltetett hatása mellett a február ötödikén életbe lépő újabb szankciók ismét kritikus helyzetet jelentenek majd.

Felhívta a figyelmet, hogy februártól hiányozni fog az Oroszországból érkező, tíz százalékos arányú dízel üzemanyag az európai piacról. „Ez a környező országokban is nagy problémát okoz, a pozsonyi finomító termelésének kétharmada orosz olajból exportra ment és korlátozás alá esik” – mondta Hernádi Zsolt, aki szerint arra is fel kell készülni, hogy ha a Barátság kőolajvezeték szállításán bármiféle fennakadás van, az alternatív megoldásokat hogyan tudják életbe léptetni. „Emiatt vissza kell állítani az importot és újra kell tölteni a készleteket” – hangsúlyozta Hernádi Zsolt, hozzátéve, hogy ma kell lépni ahhoz, hogy jövő év elejére egy stabil, importtal megtámogatott üzemanyagpiac legyen újra Magyarországon és jelentősen magasabb készletekkel rendelkezzen az ország.

A magyar kormány 2021. november 15-ei hatállyal 480 forinton (akkori árfolyamon 6,5 lej) rögzítette a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árának felső határát. Az akkor három hónaposra tervezett intézkedést azóta többször meghosszabbította a budapesti kabinet, amely idén májusban arról is döntött, hogy csak magyar rendszámú gépkocsik tankolhatnak kedvezményes áron Magyarországon. Az elmúlt napokban ugyanakkor jelentős üzemanyaghiány alakult ki az országban, sok helyen hosszan kígyózó sorok alakultak ki a töltőállomásoknál.

Az árstop miatt külföldről nem volt kifizetődő benzint importálni, mászrészt a magyaroszági termelés is csökkent amiatt, hogy a Mol százhalombattai olajfinomítója több ideig nem működött.

Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója kedden bejelentette, hogy a kőolajipari társaság a karbantartás után ugyan újraindította a százhalombattai Dunai Finomítót, de a teljes kapacitás elérése több hetes folyamat, egyik napról a másikra nem oldódnak meg az ellátási problémák, és ahhoz az importnak is helyre kellene állnia a jelenlegi pánikvásárlások és készletfelhalmozások mellett. Az igazgató közölte: a napi forgalom a benzin esetében a normális piaci szint kétszeresére, a dízelnél pedig közel a másfélszeresére ugrott. Az ellátási helyzet egyértelműen kritikussávált, a kereslet az egekbe szökött, a fogyasztók készleteznek, beindult a pánikvásárlás.

korábban írtuk

Meghosszabbítja a benzin- és élelmiszerárstopot a magyar kormány
Meghosszabbítja a benzin- és élelmiszerárstopot a magyar kormány

A benzin- és az élelmiszerárstop meghosszabbításáról döntött a kormány - jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter szombaton Budapesten, a Kormányinfón.

A bukaresti kormány júniusban döntött arról, hogy literenként 0,50 lejjel kompenzálja az üzemanyagok árát. A július elsején hatályba lépett intézkedés három hónapra vonatkozott, azóta az év végéig meghosszabbították. Romániában jelenleg a 95-ös oktánszámú benzin ára – az 50 banis kompenzáció nélkül – 7 és 7,16 lej között mozog, míg a standard gázolajé 8 és 8,3 lej között alakul. Eközben Magyarországon a Mol-kutaknál jelenleg a két fő üzemanyagtípus piaci ára 641 forint (7,63 lej) a benzin esetében és 699 forint (8,32 lej) a dízel esetében, ugyanakkor más kőolajipari társaságoknál ezek az árak eltérőek lehetnek.

Mindez azt jelenti, hogy a romániai árkompenzáció hatálya idején a magyar–román határ menti megyékben érdemes lesz a partiumi települések töltőállomásaira átjárni tankolni az anyaországból. Különben idén májusig, amíg külföldiek is tankolhattak hatósági (leszállított) áron Magyarországon, a térség országaiból, így Romániából is sokan ott vásárolták az üzemanyagot.

korábban írtuk

Ciucă: év végéig érvényben marad az 50 banis üzemanyagár-kompenzáció
Ciucă: év végéig érvényben marad az 50 banis üzemanyagár-kompenzáció

Nicolae Ciucă miniszterelnök a csütörtöki kormányülés elején bejelentette: év végéig meghosszabbítják az üzemanyag árának kompenzálását.


    

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést

A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést
Hirdetés
2026. június 24., szerda

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját

Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját
2026. június 24., szerda

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra

Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra
2026. június 24., szerda

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát

Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán

Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán
2026. június 23., kedd

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról

Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.

Nem akarnak újra ütközőzónává válni. Észak-Komárom polgármestere a magyar–szlovák viszonyról
2026. június 22., hétfő

Újabb lépés az EU felé: Brüsszel felgyorsítaná Moldova csatlakozását

Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.

Újabb lépés az EU felé: Brüsszel felgyorsítaná Moldova csatlakozását
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter bejelentette, hogy elindul a „tisztítótűz-művelet”, és az olasz maffiával példálózott

A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.

Magyar Péter bejelentette, hogy elindul a „tisztítótűz-művelet”, és az olasz maffiával példálózott
2026. június 22., hétfő

Ennyi volt: távozik Keir Starmer brit miniszterelnök

Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.

Ennyi volt: távozik Keir Starmer brit miniszterelnök
2026. június 21., vasárnap

Ukrajna hatalmas támadást indított a Krím ellen, Zelenszkij jogos megtorlásról beszél

Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.

Ukrajna hatalmas támadást indított a Krím ellen, Zelenszkij jogos megtorlásról beszél
Hirdetés
Hirdetés