
Hosszas tervezés. Izrael évekig készülődött az Irán elleni megelőző csapásra
Fotó: Agerpres/EPA
Izrael legalább hat légicsapást hajtott végre Irán elleni a „Felkelő oroszlán” elnevezésű művelet keretében péntekre virradóra – írja a The Economist. Az izraeli hadsereg (IDF) ugyanakkor pénteken délután befejezett egy támadássorozatot Irán föld-föld rakétarendszere ellen.
2025. június 13., 17:212025. június 13., 17:21
Az elkövetkező órákban és napokban további csapások várhatóak Izrael részéről. Az első csapás iráni idő szerint hajnali 3 óra 30 perc körül irányító és ellenőrző központokat, ballisztikus rakéták bázisait és légvédelmi ütegeket ért. Izrael azt állítja, hogy az iráni atomprogram létesítményeit találta el, és a közösségi médiában képek jelentek meg a Natanz melletti urándúsító üzemből felszálló füstről.

Oroszország aggodalmát fejezi ki, és elítéli az Izrael és Irán közötti konfliktus hirtelen eszkalációját – jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára pénteken a sajtónak, az Iránra mért izraeli katonai csapást követően.
Izraeli források szerint a célpontok között voltak az iráni hadsereg, a légierő és az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) vezérkari főnökei, valamint a Kudsz expedíciós erő parancsnoka. Az iráni állami média szerint meghalt Hoszein Szalami, a Forradalmi Gárda vezetője, Irán legfőbb katonai tisztségviselője.
Egyes jelentések szerint Ali Samhani, Ali Khamenei, az iráni legfelsőbb vezető nemzetbiztonsági tanácsadója, aki az iráni atomprogramot felügyeli, megsebesült. Ez azt jelzi, hogy Izrael az iráni politikai vezetés egy részét is megsemmisítette, bár izraeli tisztségviselők ragaszkodnak ahhoz, hogy a rendszerváltás nem célja a műveletnek.
Jelentések szerint
Izrael éveket töltött az Irán nukleáris és ballisztikus rakétaprogramja elleni művelet előkészítésével – mondta egy biztonsági tisztségviselő a The Times of Israel című lapnak. Így többek között drónbázist építettek ki Iránon belül, valamint precíziós fegyverrendszereket és kommandósokat juttattak be az országba. Az akciót az IDF és a Moszad hírszerző ügynökség szorosan együttműködve közösen tervelte ki.
A tisztségviselő szerint

Izrael péntekre virradóra támadást indított Irán ellen, az akció célpontjai az ország nukleáris programjának létesítményei, a ballisztikus rakéták és magas rangú katonai vezetők.
A drónokat az éjszaka folyamán aktiválták, és föld-föld rakétakilövőkre mértek csapást, amelyek Izraelt vették célba. Emellett fegyverrendszereket szállító járműveket csempésztek Iránba. Ezek a rendszerek kiiktatták Irán légvédelmét, és légi fölényt és cselekvési szabadságot az izraeli repülőgépek számára biztosítottak Irán felett.
Izrael azt állítja, hogy azért csapott le most, mert Irán átlépte a veszélyes nukleáris küszöböt. Egy izraeli tisztségviselő szerint a titkos hírszerzési adatok azt mutatják, hogy Irán gyors előrelépést tett a nukleáris fegyverek alkatrészeinek fejlesztése és gyártása terén, és
Csütörtökön a NAÜ vezetőtanácsa is kijelentette, hogy Irán megsértette atomsorompó-kötelezettségeit. Az izraeli hírszerzés úgy véli, hogy Irán az Egyesült Államokkal folyó tárgyalásokat késleltető mechanizmusként használta fel, miközben a militarizálás kritikus szakaszába lépett, bár erre nincs egyértelmű bizonyíték.
Az izraeli hadsereg (IDF) befejezett egy támadássorozatot Irán föld-föld rakétarendszere ellen – jelentette az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője pénteken. Péntek délután a légierő vadászgépei pontos hírszerzési irányítás mellett hajtották végre a támadásokat Irán nagy hatótávolságú, Izraelt fenyegető rakétái ellen. Emellett Izrael felé elindított újabb iráni drónokat számoltak fel. „A légicsapások során megsemmisültek a többi között rakétakilövő állások tucatjai, föld-föld rakéták tárolóhelyei, valamint egyéb katonai létesítmények. Az egyik, célpontként szolgáló nyugati iráni helyszínen egy különleges indítórendszert alakítottak ki, amelyet konténerekbe rejtve helyeztek el” – közölte az IDF.
„A háború során (tavaly áprilisban és októberben) az iráni rezsim százszámra indított föld-föld rakétákat Izrael területére. Ezeknek a rakétáknak a megsemmisítése kulcsfontosságú feladat Izrael polgárainak védelme érdekében. Az iráni rakétaarzenálban több ezer kilométeres hatótávolságú rakéták is találhatók. Ezeket Irán kezében hagyni veszélyt jelent a térségre és az egész világra nézve” – emelte ki a katonai közlemény.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
1 hozzászólás