
Útban van. Az Abraham Linciln repülőgép-hordozó és harccsoportjának közeledése egyre fokozza az Iránra nehezedő nyomást
Fotó: PACOM.mil
A USS Abraham Lincoln repülőgép-hordozó harccsoport jelenleg az Indiai-óceánon tartózkodik, így közelebb van ahhoz, hogy segítséget nyújtson az Irán ellen irányuló esetleges amerikai műveletekhez – közölte két forrás a CNN-nel.
2026. január 27., 11:012026. január 27., 11:01
Az Iránra gyakorolt nyomást fokozó csoport az Amerikai Központi Parancsnokság felelősségi területén belül tartózkodik, amelynek hatásköre kiterjed a közel-keleti katonai műveletekre.
Ennek ellenére
Donald Trump elnök továbbra is fontolgatja az Irán elleni csapás lehetőségét, de nincs jele annak, hogy bármilyen döntés született volna.
A repülőgép-hordozó harccsoport általában egy repülőgép-hordozót, irányított rakétás cirkálókat, légvédelmi hadihajókat és tengeralattjáró-elhárító rombolókat vagy fregattokat tartalmaz.
A szövetségesek ugyanakkor arra kérik az Egyesült Államokat, hogy ne hajtson végre katonai akciót.
Iránban eközben tovább emelkedik a kormány tüntetők elleni fellépéseinek halálos áldozatainak száma.
Vasárnap az amerikai székhelyű Emberi Jogi Aktivisták Hírügynöksége (HRANA) arról számolt be, hogy
A jelentés szerint további 17 091 halálesetet még vizsgálnak.
Trump figyelmeztette Iránt, hogy ne gyilkolja tüntetőket, és többször is azzal fenyegetőzött, hogy beavatkozik az ország ügyeibe, ha ez megtörténik.
A múlt héten azonban azt mondta, hogy Irán „tárgyalni akar”, ami arra utal, hogy az Egyesült Államok tárgyalásokat kezdhet Teheránnal.
Hétfőn a kormányzat megismételte, hogy
„Nyitottak vagyunk az üzletre... ahogy mondani szokták, tehát ha kapcsolatba akarnak lépni velünk, és tudják, mik a feltételek, akkor megbeszéléseket fogunk folytatni” – mondta a tisztségviselő.
Eközben az Iszlám Köztársaság készül egy esetleges amerikai támadásra.
Teheránban vasárnap a Forradalom téren leleplezték egy nagy falfestményt, amelyen egy amerikai zászlóval ellátott hadihajó felett repülő vadászgépek raját ábrázolják.
„A régióba befektetett billió dollár a rakétáink célkeresztjében van” – mondta Mohammad Ali Akbari.
Irán az elmúlt héten fokozta az Egyesült Államok elleni retorikáját, figyelmeztetve, hogy bármilyen támadásra olyan erővel válaszolnak, amely destabilizálhatja az egész Közel-Keletet.
Eszmaeil Bagei, az iráni külügyminisztérium szóvivője hétfőn újságíróknak azt mondta, hogy
„Egy vagy több hadihajó érkezése nem befolyásolja Irán védekező szándékát” – mondta. „Fegyveres erőink minden fejleményt figyelemmel kísérnek, és egy másodpercet sem vesztegetnek el képességeik fejlesztésére.”
Szombaton az iráni hadsereg közölte, hogy rakétaképességei és hatékonysága jelentősen nőtt a júniusi 12 napos háború óta.
Irán akkor több hullámban rakétás és drónos támadásokat indított izraeli célpontok ellen a konfliktus során, amelyet az váltott ki, hogy Izrael tavaly meglepetésszerű támadást indított Irán ellen, megölve több magas rangú katonai parancsnokot és atomtudóst.
Az Egyesült Államok később csatlakozott a támadáshoz, és Irán legfontosabb atomlétesítményeit vette célba.
Drónjait, amelyek katonai erejének egyik pillérét jelentik, határain túl is bevetik, többek között Oroszország ukrajnai háborújában.
Ali Abdollahi vezérőrnagy, az iráni Hatam al-Anbija Központi Parancsnokság, egy kulcsfontosságú katonai műveleti parancsnokság parancsnoka a múlt héten kijelentette, hogy bármilyen agresszió az országa ellen „azonnal minden amerikai érdekeltséget, bázist és befolyási központot legitim, egyértelmű és elérhető célponttá” tesz Irán számára.
Iráni tisztségviselők arra is figyelmeztettek, hogy egy amerikai támadás Washington szövetségeseinek megsemmisítéséhez vezetne a régióban.
Iránnak van egy regionális proxyhálózata is, amelyet támadás esetén potenciálisan mozgósíthat.
Míg néhány ilyen proxy, például a Hezbollah, az elmúlt két évben jelentősen meggyengült Izrael miatt, mások továbbra is erősen felfegyverkezve vannak.
Eközben a BBC szerint Iránból származó, hitelesített videókon az látható, hogy a hónap elején történt példátlanul kemény fellépés után holttesteket halmoztak fel egy kórházban, mesterlövészek állomásoztak az épületeken, és megsemmisítették a térfigyelő kamerákat.
A BBC szerint a hatóságok által elrendelt, szinte teljes internetes blokád miatt rendkívül nehéz dokumentálni a tüntetők elleni állami fellépés mértékét.
Az iráni hatóságok a múlt héten azt állították, hogy több mint 3100 ember halt meg, de a többségük biztonsági személyzet vagy „lázadók” által megtámadott járókelő volt.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
szóljon hozzá!