Hirdetés

Európa-szerte megszünteti a beutazási és egyéb járványügyi korlátozásokat a turistaidény

Görögország számos enyhítést hozott a turisták miatt •  Fotó: Pixabay

Görögország számos enyhítést hozott a turisták miatt

Fotó: Pixabay

Európa számos országában oldották fel a beutazási és egyéb járványügyi korlátozásokat június elsejétől kezdődően a turistaszezon kezdete miatt. Számos országban az átlagnál jóval több látogatóra számítanak idén.

Hírösszefoglaló

2022. június 05., 09:022022. június 05., 09:02

Június elsejétől várhatóan augusztus végéig feloldották a németországi beutazásra eddig érvényes koronavírus-szabályozásokat: a visszatérő utazóknak és más beutazóknak nem kell igazolniuk, hogy oltási vagy gyógyultsági igazolással rendelkeznek és teszt sem kell – közölte a Német Turisztikai Hivatal (DZT).

A vírusvariáns-területekről érkezők számára azonban továbbra is érvényben maradnak a szigorú szabályok, a beutazás után 14 napos karanténba kell vonulniuk akkor is, ha oltási vagy gyógyultsági igazolással rendelkeznek. Jelezték ugyanakkor, hogy jelenleg egyetlen ország sem tartozik a vírusvariáns-terület besorolás alá.

Hirdetés

A tömegközlekedési eszközökön (városi és távolsági is), illetve az egészségügyben azonban továbbra is kötelező a védőmaszk használata.

Ugyanígy viselni kell a maszkot a Németországból induló, illetve az oda érkező repülőgépek fedélzetén is.

Szlovénia, Ciprus és Görögország is enyhít

Feloldotta a koronavírus-járvány megfékezésére hozott összes fennmaradt korlátozást és hatályon kívül helyezte a védekező intézkedéseket szabályozó fő rendeletet a leköszönő szlovén kormány is – közölte a szlovén kormányzati kommunikációs hivatal (UKOM).

Szlovénia is megszüntette a korábbi korlátozásokat •  Fotó: Pap Melinda Galéria

Szlovénia is megszüntette a korábbi korlátozásokat

Fotó: Pap Melinda

A kabinet a járványügyi szakértők javaslata alapján határozott úgy, hogy felold minden korlátozást, mivel a vírus dominánssá váló omikron variánsa miatt viszonylag kedvezőbben alakul a járványhelyzet. A kabinet egyben feloszlatta a járvánnyal foglalkozó, Mateja Logar vezette szakcsoportját is.

Ljubljana még április közepén eltörölte a járvány miatti intézkedések zömét. Egy utolsó rendelet szerint egyedül az egészségügyben kellett még maszkot hordani.

Logar a sajtónak úgy nyilatkozott: ezentúl a fertőzések megelőzésével és kezelésével foglalkozó kórházi szolgálatok döntik el, hogy szükség lesz-e a maszk viselésére, és ha igen, mikor.

Eltörölte a beltéri maszkviselés kötelezettségét június elsejétől kezdődően Ciprus és Görögország is a kezdődő turisztikai szezonra való tekintettel, az enyhítés három hónapra szól.

A szigetországban azonban a közszállítási eszközökön, a kórházakban és az öregotthonokban továbbra is megkövetelik az arcvédő használatát. Az egészségügyi miniszter ugyanakkor közölte, hogy a mostani enyhítéseket szeptember elseje után újra fogják tárgyalni.

Görögországban is megtelnek a napozóágyak Galéria

Görögországban is megtelnek a napozóágyak

Olaszország magasra teszi a mércét

Júniustól Olaszország is megszüntette azt a kötelezettséget, amely szerint az országba lépőknek igazolniuk kell a koronavírus elleni védettségüket, illetve friss negatív szűrési leletet kell felmutatniuk. Az olasz egészségügyi tárca közölte, hogy júniustól már nem érvényesek az eddigi szabályok, amelyek alapján az országba igyekvőknek igazolniuk kell, hogy átestek a betegségen, oltással védettek, vagy friss negatív teszttel rendelkeznek.

Az európai országok közül Olaszországban jelent meg először a koronavírus, és az ottani járványellenes intézkedések is a legszigorúbbak közé tartoztak.

A járvány enyhülésének köszönhetően a legtöbb korlátozást már feloldották, de például az iskolákban és a tömegközlekedésben még mindig kötelező a maszkviselés.

Az olasz idegenforgalmi miniszter korábban úgy nyilatkozott, hogy az olasz turizmus idén még nem tudja elérni a pandémia előtti turizmus szintjét. Massimo Garavaglia idegenforgalomért felelős olasz miniszter szerint nem ígérkezik könnyű feladatnak két és fél év járvány után helyreállítani a 2019-es nyár turistaforgalmát.

Hangsúlyozta: mindent megtesznek annak érdekében, hogy az olaszországi idegenforgalom az idén nyáron ismét hozza a három évvel ezelőtti szintet.

Olaszországban jóval több turistára számítanak, mint tavaly •  Fotó: Tóth Gödri Iringó Galéria

Olaszországban jóval több turistára számítanak, mint tavaly

Fotó: Tóth Gödri Iringó

„Jobb magasra tenni a mércét, de tudjuk, hogy nehéz lesz” – mondta. Garavaglia elmondta, hogy áprilisban országosan 41,7 százalékos volt a szálláshelyek kihasználtsága. A nyári hónapokban az olaszországi repülőtereken azonban már a forgalom majdnem négyszáz százalékos emelkedésére számítanak a tavalyi év ugyanazon időszakához képest, de 2019 nyarával összehasonlítva – a becslések szerint – továbbra is mintegy harminc százalékkal kevesebb lesz az érkezések és indulások aránya.

A legtöbb látogatót Németországból, Franciaországból és Nagy- Britanniából várják.

A számítások szerint Rómát az országba belépő külföldi turisták 10,4 százaléka keresi fel: a fővárosba tavalyhoz képest kétszáz százalékkal több külföldivel számolnak, így számuk elérheti az 5,4 milliót. Velencébe – ahol 2019-ben a látogatók száma megközelítette a 13 milliót – az idén év végéig 5,3 millió turistát, Milánóba 2,8 milliót, Firenzébe pedig 2,6 millió külföldi látogatót várnak.

A miniszter megjegyezte, hogy az ukrajnai háború távol tartja az orosz turistákat, akiknek hiánya elsősorban Rómában és Milánóban lesz érezhető.

Úgy vélte, az idegenforgalom újraindítására az országok közti versengés helyett európai szintű együttműködésre van szükség. „Így a távolabbról érkezők akár több európai országot is érinthetnek, valamint közös célt képviselhet az idegenforgalmi szezon meghosszabbítása is” – fogalmazott Garavaglia.

A politikus szerint problémát a munkaerőhiány jelent, jelenleg 250–350 ezer állás betöltetlen az idegenforgalomban. Massimo Garavaglia szerint megoldást az ágazat vállalkozásainak támogatása jelenthet.

Elárasztják a turisták Spanyolországot

Spanyolországban már most jóval meghaladta a turisták száma a korábbi szintet. Idén áprilisban tízszer annyi külföldi turista utazott a dél-európai országba, mint tavaly ugyanebben a hónapban, közölte a spanyol statisztikai hivatal (INE).

Spanyolországban már most látszik a növekedés •  Fotó: Tóth Gödri Iringó Galéria

Spanyolországban már most látszik a növekedés

Fotó: Tóth Gödri Iringó

A havi jelentés szerint az év negyedik hónapjában 6,1 millióan látogattak az országba, ami jelentős növekedés az elmúlt két évben mért eredményhez képest ebben a hónapban.

A látogatószám ennek ellenére továbbra is elmarad a járvány előtti szinttől, amikor is 7,1 millióan választották úti célul Spanyolországot. Az INE közleményéből kiderült: az áprilisban beutazó külföldi turisták 6,9 milliárd eurót költöttek el. Tavaly ugyanebben a hónapban ennek mértéke 670 millió euró volt. A 2019-es referenciaévben viszont meghaladta a 7 milliárd eurót.

A statisztikai hivatal rámutatott, hogy a járvány évei után az adatok a turizmus helyreállását mutatják, ami nagyban köszönhető a brit turisták visszatérésének.

Áprilisban 1,2 millióan érkeztek a szigetországból, és megközelítőleg 1,3 milliárd eurót költöttek el Spanyolországban. Nincs változás abban, hogy Spanyolországban a legkedveltebb úti célnak továbbra is Katalónia, a Kanári-szigetek és a Baleár-szigetek számít. Áprilisban a legtöbben, 1,2 millióan Katalóniába látogattak el, többségük a szomszédos Franciaországból érkezett.

Az év első négy hónapját tekintve a Kanári-szigetek volt a legnépszerűbb, 4 millióan választották az országba beutazó 15,8 millió turistából, akik ebben az időszakban 18,7 milliárd eurót hagytak a dél-európai országban.

Növekvő pályán a kelet-közép-európai régió turizmusa is

Idén nyáron visszatér az emelkedő pályára a turizmus a kelet-közép-európai régióban is, a növekvő szállásárak, a globális infláció és a szomszédságban dúló háború ellenére, a régió minden országában nőtt az utazási kedv, 2022-ben tízből kilenc ember szeretne utazni, többnyire a régión belül – derül ki a Szallas Group legfrissebb régiós kutatásából.

Magyarországon a Balaton a kedvenc célpont •  Fotó: Pixabay Galéria

Magyarországon a Balaton a kedvenc célpont

Fotó: Pixabay

Szigetvári József vezérigazgató a Nielsennel közösen végzett legutóbbi regionális kutatásuk alapján az MTI-vel közölte:

a régió minden országában – Magyarország, Csehország, Lengyelország, Románia – több mint 90 százalékra nőtt az utazási kedv.

A vendégek önállóan szervezett belföldi utazásra való hajlandósága 7–18 százalékkal nőtt. Változás van a preferált szállástípusokban is, a koronavírus-járvány miatt megerősödött a „non-hotelizáció”, azaz a hotelek és szállodák helyett sokan inkább a különálló, magán apartmanokat és vendégházakat választják. Moldován Anna, a Google iparági menedzsere a közleményben ismertette a régiós utazási keresés néhány trendjét.

A turizmus visszaállt növekvő pályára, az adatok alapján az idegenforgalmi és szálláskategóriás belföldi keresések idén már a 2019-es szint felett vannak a teljes régióban.

A határokon átnyúló utazások és a turizmussal kapcsolatos keresések Kelet-Közép-Európában 41 százalékkal nőttek március és április között a február végi, az orosz-ukrán háború kezdetekor mért jelentős visszaesést követően.

A Google keresések alapján a legnépszerűbb úti cél Magyarországon a Balaton, Csehországban pedig egyre inkább a turisztikai látványosságokat keresik. Lengyelországban az agroturizmus iránti kereslet mutat növekvő tendenciát. Hozzátette: vélhetően az idén tovább fog nőni a régió országai közötti utazások száma is.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Sandu szerint irreleváns a Moldova és Románia egyesüléséről hallgatólagosan elfogadott törvény

Az egyesülés mindig is valós lehetőség volt a moldovai társadalom egy része számára, de ez csak a polgárok tömeges szavazatával valósulhat meg – szögezte le Maia Sandu, a Moldovai Köztársaság elnöke a bukaresti parlamentben Diana Șoșoacă pártja, az S.O.S.

Sandu szerint irreleváns a Moldova és Románia egyesüléséről hallgatólagosan elfogadott törvény
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette

Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.

Trump szerint Zelenszkij jól boldogul az oroszokkal szemben, Lavrov a Nyugatot figyelmeztette
2026. június 25., csütörtök

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt

Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.

Berendelte a román nagykövetet az orosz külügy a konstancai főkonzulátus bezárása miatt
2026. június 25., csütörtök

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét

Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.

Medveveszély: Szlovénia is enyhítené a nagyvadak uniós védelmét
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban

Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.

Teherán kikelt Románia ellen, amiért Bukarest támogatta Washingtont az Irán elleni háborúban
2026. június 24., szerda

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést

A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a moldovaiak többsége nem tartja jó ötletnek a Romániával való egyesülést
2026. június 24., szerda

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját

Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.

NATO-főtitkár: Románia a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni háborúját
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra

Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.

Trump engedélyezhette, hogy Ukrajna keményebben csapjon le az oroszországi célpontokra
2026. június 24., szerda

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát

Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.

Csak lassan a testtel: Magyarország késlelteti Ukrajna és Moldova EU-csatlakozási folyamatát
2026. június 23., kedd

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán

Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.

Irán: máris ellentmond egymásnak Washington és Teherán az atomtevékenység ellenőrzése kapcsán
Hirdetés
Hirdetés