
Emmanuel Macron (középen) francia elnök szerint a napi esetszám ugrásszerű emelkedése miatt „nyugtalanító” a helyzet hazájában
Fotó: Emmanuel Macron/Facebook
A koronavírus-járvány megfékezésére a francia kormány rendeletben szerdán ismét kihirdette az egészségügyi rendkívüli állapotot, amely biztosítja a jogi keretet bizonyos korlátozásokhoz október 17-én éjféltől az ország egész területén.
2020. október 14., 23:212020. október 14., 23:21
2020. október 15., 01:002020. október 15., 01:00
A kormányülésen született döntésről alig fél órával azelőtt jelent meg a közlemény, hogy Emmanuel Macron államfő élő televíziós interjúban bejelentette az újabb szigorításokat. A maximális riasztási övezetekben, így Párizsban és az elővárosokban, valamint nyolc nagyvárosban (Lille, Rouen, Saint-Etienne, Toulouse, Lyon, Grenoble, Aix-en-Provence és Marseille körzete, valamint Montpellier) este 9 órától reggel 6 óráig kijárási tilalom lép életbe szombat éjféltől. „A kijárási tilalom először négy hétig fog tartani, és a parlament elé megyünk a december 1-ig tartó hosszabbításért. Hat hét az az idő, ami jelenleg szükségesnek tűnik” – mondta az államfő.
A köztársasági elnök elmondta, hogy az érintett nagyvárosokban minden színháznak, mozinak, étteremnek este 9 óráig be kell zárnia. Megerősítette, hogy a vendéglátásban, az idegenforgalomban, a kulturális életben, a rendezvényszervezésben és a sportban kényszerszabadságra kényszerülők fizetésének 100 százalékát átvállalja az állam a munkahelyek megtartására érdekében. „Nem megyünk étterembe 21 óra után, nem megyünk bulizni a barátokhoz, mert jól tudjuk, hogy ott fertőződhetünk meg a leginkább” – hangsúlyozta az elnök. A szabálysértőket 135 euróra büntetheti a rendőrség.
„Az intézkedés célja a magánéleti kapcsolatok lecsökkentése, amelyek a legveszélyesebb kontaktok, mert azokban a pillanatokban jobban elengedjük magukat” – jelezte Emmanuel Macron, hozzátéve, hogy napközben nem változik az élet. „Szeretném ha mindenki megértené, hogy az a cél, hogy a gazdaság működjön, hogy dolgozzunk, hogy az iskolák, a gimnáziumok, az egyetemek nyitva legyenek és működjenek” – tette hozzá. Az államfő kiemelte, hogy az országon belüli közlekedésben nem lesznek korlátozások. Ugyanakkor arra is megkérte a franciákat, hogy a magánrendezvényeken ne legyenek hatnál többen.
Az egészségügyi tárca szerda esti adatai szerint az elmúlt 24 órában 22 591 új fertőzöttet regisztráltak, a szombati csaknem 27 ezres, és az azt megelőző napokon regisztrált több mint 20 ezres rekordok után. A járvány kezdete óta 779 063 koronavírusos esetet tártak fel az egészségügyi hatóságok. A kórházi kezelésre és azon belül intenzív kezelésre szorulók száma is nő, de kisebb ütemben, mint az esetszám: jelenleg 9194 fertőzött van kórházban, számuk 245-tel nőtt az elmúlt 24 órában, közülük 1673-en fekszenek intenzív ágyon, ami 31-gyel több, mint kedden. Május óta nem volt ilyen sok súlyos beteg, de a szám elmarad a járvány első hullámának tetőzésétől, amikor is több mint 7200-an voltak lélegeztetőgépre kapcsolva. Az elhunytak száma az elmúlt 24 órában 104-gyel 33 037-re emelkedett.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
szóljon hozzá!