
Gulyás Gergely miniszter
Fotó: MTI/Illyés Tibor
Csak a magántulajdonú gépjárművek, mezőgazdasági erőgépek, traktorok, valamint a taxik kaphatják a 480 forintos garantált áron az üzemanyagot, a Mol javaslatára, a kormány döntése értelmében – jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter szombaton, Budapesten.
2022. július 30., 12:482022. július 30., 12:48
2022. július 30., 14:082022. július 30., 14:08
Gulyás Gergely a Kormányinfón közölte, az ellenőrzés „könnyű és gyors”, mert a forgalmi engedélyen vonalkód található és leolvasható. A miniszter elmondta, a rendelet még szombaton megjelenik.
Gulyás Gergely hozzátette: az üzemanyagellátást így most importból és a stratégiai készletek negyedének felszabadításából biztosítják. Ismertetése szerint ahogy eddig is, ezentúl is piaci áron tölthetők a 7,5 tonnát meghaladó, magyar rendszámú gépjárművek, továbbá a külföldi rendszámú járművek, de ide tartozik a kannás üzemanyagtöltés is; ezentúl piaci áron tankolhatnak – a személytaxi-szolgáltatást nyújtó gépjárművek kivételével – a nem természetes személy által fenntartott gépjárművek.
„A háború és a szankciók miatt ma senki nem tudja garantálni, hogy a kőolajszállítás folyamatos lesz ősszel és télen, ezért a stratégiai készlet felszabadítása nem lehetséges, csak annyit tudnak felszabadítani, amelynek pótlására reális esély van a következő fél- háromnegyed évben” – magyarázta. Gulyás Gergely kifejtette, a stratégiai készletek negyedének feloldása – a Molnál lévő készletekkel együtt – csak a hazai igények egy részének kielégítésére elég, a többit importból kell fedezni. Kitért arra, hogy az import ára a háborúk és szankciók miatt rendkívül magas, és feldolgozott gázolajat decembertől nem lehet Oroszországból behozni, mivel azt Brüsszel megtiltotta. Úgy összegzett, hogy a megmaradó készletek csak a lakossági fogyasztásra elegendőek.
Az üzemanyag árát tavaly november 15-étől fagyasztották be Magyarországon, és 480 forintos áron (5,9 lej; 1 lej 81 forint) rögzítették a benzin és a gázolaj esetében. Az árszabályozást közvetlenül az orosz–ukrán háború kitörése előtt hosszabbította meg a budapesti kabinet a február 15-től május 15-ig tartó időszakra, majd aztán október 31-éig. Május végén ugyanakkor az Orbán-kabinet arról is döntött, hogy csak magyar rendszámú autók tankolhatnak kedvezményes áron Magyarországon, ezzel a kormány vissza kívánja szorítani a benzinturizmust.
Az Európai Bizottság azt kérte Budapesttől, hogy szüntesse be az üzemanyagok „diszkriminatív árazását”, és a külföldiek számára is ugyanazon az áron értékesítse a benzint és a gázolajat a töltőállomásokon, mint a magyar rendszámú autók tulajdonosainak. Brüsszel kötelezettségszegési eljárást is kilátásba helyezett Magyarországgal szemben.

Az élelmiszer- és a benzinárstopot október 1-jéig, a hitelmoratóriumot és a kamatstopot december 31-ig meghosszabbítja a kormány – közölte Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön a Facebook-oldalán.
Donald Trump elnök szerdán kijelentette, hogy Volodimir Zelenszkij elnök „elég jól boldogul” Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója ellen, és az ukrán vezetőt a folyamatos harcok ellenére is kitartónak nevezte.
Bekérették a román nagykövetet az orosz külügyminisztériumba – jelentette be csütörtökön Maria Zaharova külügyi szóvivő az Interfax hírügynökség tájékoztatása szerint.
Szlovénia is csatlakozott ahhoz a romániai kezdeményezéshez, amely a barnamedvék európai uniós védettségi szintjének csökkentését sürgeti, mert a növekvő állomány egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre és a haszonállatokra.
Bírálta Irán Romániát, miután Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán arról beszélt: Bukarest komoly támogatást nyújtott az Egyesült Államoknak a perzsa állam elleni háború során.
A moldovai polgárok többsége elveti a Romániával való egyesülést – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Románia még a kereskedelmi repülőjáratok rovására is támogatta az Egyesült Államok Irán elleni katonai műveleteit – jelentette ki Mark Rutte.
Ukrajna úgy véli, hogy sikerült megszereznie a Fehér Ház támogatását egy olyan művelethez, amelynek célja, hogy Oroszországot érdemi tárgyalásokra kényszerítse – közölte a Kyiv Independent saját értesülésekre hivatkozva.
Magyarország elhalasztott egy olyan alapvető eljárási lépést, amely elengedhetetlen az Ukrajna és Moldova által benyújtott EU-csatlakozási kérelmek előrehaladásához – közölte a brüsszeli ügyekben jártas Politicoval két uniós diplomata.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
szóljon hozzá!