
Leállhat a munka. Veszélybe kerültek a beruházások az építőipari drágulások és a lassú beszállítás miatt
Fotó: Jakab Mónika
Rohamosan növekszik az építőanyagok ára, a drágulást fokozza az ukrajnai háború, ilyen ütemben megfizethetetlenek lesznek a közberuházások – figyelmeztetnek az építőipari munkáltatók. A Krónika által megszólaltatott vállalkozók a magánépítkezések lassulására számítanak, véleményük szerint hatalmas gondot jelent, hogy az építőipari szezon kezdetén az anyagok egy részéhez nem lehet nagy tételben hozzájutni, drasztikusan megnövekedtek a beszállítási határidők.
2022. március 18., 19:422022. március 18., 19:42
Rendkívül érzékenyen érinti az építőipart az építkezési anyagok drágulása, az áremelkedések legsúlyosabb következménye lehet, hogy leállnak a közberuházások – kongatta meg a vészharangot Adriana Iftime, a romániai építkezési vállalatok munkáltatói szövetségének igazgatója. A Profit.ro gazdasági portál által idézett vállalkozó szerint tavaly a fejlesztési minisztérium sietett a segítségükre, hogy a drágulások miatt aktualizálhassák a közberuházások értékét, ám 12–14 százalékos árnövekedést fogadtak el, miközben a kivitelezési ár 20 százalékkal is növekedhetett. „Tavaly az építőanyagok átlag 40 százalékkal drágultak, ám voltak olyan anyagok – a vasbeton, vagy a műanyag termékek –, melyek ára megkétszereződött” – sorolta Iftime.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy
Mindez oda vezethet, hogy folyamatosan drágulni fog az építkezés, miközben a hazai vállalatoknak be kell illeszkedniük egy árkeretbe.
„Az ágazat már több mint egy éve azzal küzd, hogy megszakadtak a beszállítási láncok, a drágulás mellett a munkaerőhiány súlyosbítja a helyzetüket. Az elmúlt év végén újra megkezdődött a kivándorlás, a romániai munkások nyugaton keresik a megélhetést, a helyüket ázsiai munkaerővel igyekeznek pótolni” – mutatott rá Adriana Iftime, aki attól tart, hogy ilyen körülmények között nem sikerül elkölteni a helyreállítási tervben Románia által lehívható európai uniós alapokat.
– szögezte le az építőipari vállalkozó.
Nagyon nehéz helyzetbe kerültek az építkezési vállalkozók, még olyan körülmények között is, hogy törvényes lehetőségük van arra, miszerint a közberuházások terén az aláírt szerződésekben aktualizálják az árakat – erősítette meg lapunknak Boér Lehel, a Depo háromszéki barkácsáruházlánc tulajdonosa. Kifejtette, vannak olyan anyagok, melyek esetében naponta harangoznak be drágulást a beszállítók, közben az árakat a statisztikai hivatal három hónapos adatai alapján lehet újraszámolni. Mint mondta, Ukrajna nagy játékos volt a fémstruktúrákat érintő termékek, a vas romániai piacán, így ezek az anyagok nagyban már nem elérhetőek.
„Kelet-Európa nagymértékben függött az ukrán vastól, nem jönnek a szállítmányok” – részletezte a vállalkozó. Elmondta, a lerakatokban, így nála is, még van betonvas, de már nem tud eladni, mert hatalmas hullám volt a magánszemélyek részéről, nagyon sokan kifizették az előleget. Most azokat a rendeléseket leszállítják, de újakat nem tudnak elfogadni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A romániai kőzetgyapot-termelés eközben az igények 65–70 százalékát fedezte, a többi külföldről érkezett, ám az import már tavaly akadozott, hiszen a többi országban is meglódultak a felvevő piacok, az építkezések, beruházások állami támogatásával.
– részletezte Boér Lehel. Elmondta, olyan eset is előfordult, hogy leadta a rendelést az importtermékre február végén, és jelezték, hogy az idei kvótáját ezzel elhasználta.
„Ha valaki házat akar építeni, téglára, vasra, cserépre és faanyagra van szüksége, hogy pirosba felhúzza. Eddig az volt a szokás, hogy az előnyös árért ezeket csomagban megvették, ám most nem tudja a kereskedő elfogadni az előleget, mert nem tudja, honnan, mikor és mennyiért tud majd vasat rendelni” – magyarázta Boér Lehel. Hangsúlyozta,
„Az építőiparban most következik a szezonstart, egy kereskedőnek az a legkellemetlenebb, hogy nem tudja kiszolgálni a vevőit” – szögezte le a vállalkozó, aláhúzva, nem azért nem szerzi be az árut, mert drága, magasabb áron is megvenné, mert mindig akad a drága termékre is vevő, de vas például nincs a piacon, és a termékek többségénél látványosan megnövekedtek a beszállítási határidők.
Fotó: Beliczay László
Az elmúlt év második felére stabilizálódni kezdtek az árak, most újra elszabadultak – emelte ki hasonlóképpen kérdésünkre Stier Attila építészmérnök, a székelyudvarhelyi Bestatics cég társtulajdonosa. Felidézte, tavaly már árrobbanás volt a vas esetében, most az akkori 4 lejes ár 7 lejre emelkedett. Meglátása szerint a magánépítkezésben is csökkenni fog a ritmus, mert az építőanyag drágulása miatt mindenki kétszer megfontolja, mielőtt belevág.
Valószínűleg limitált határidőre, egy-két hétre tudnak majd árakat mondani, vagy belefoglalják a szerződésbe, hogy ha az anyagok 15–20 százaléknál többel drágulnak, újra kell tárgyalni az építkezés árát.
A jelenlegi helyzet később csapódik le az iparágban, ám a vállalkozó óva int a pániktól. Hangsúlyozta: a tömeghisztéria nem tesz jót, felsrófolhatja az árakat, ezért azt javasolja, hogy mindig hivatalos forrásból kell tájékozódni az árakról is, megnézni például a tőzsdén, hogy alakul a vas ára. „Ha ott nincs nagy mozgás, alaptalan a pánik, és nem kell előre nagy mennyiségeket felvásárolni, bár az árak alakulását illetően jelenleg nehéz jóslatokba bocsátkozni” – összegezte Stier Attila.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!