
Azt ígérik, nem engedik elszabadulni az üzemanyagárakat
Fotó: Jakab Mónika
Üzemanyagárstop meghirdetését fontolgatja a bukaresti kormány, amennyiben még jobban meglódulna a benzin és a gázolaj ára. Gyerkó László, a Versenytanács tagja azt mondja, a legjobb az lenne, ha az üzemanyagokra kivetett adókat, illetékeket csökkentenék.
2022. január 21., 08:032022. január 21., 08:03
Ha szükséges, a román állam beavatkozik az üzemanyagárak alakulásába – jelentette ki szerda este a román közmédiának nyilatkozva Virgil Popescu energiaügyi miniszter. „Követjük az árakat az energiapiacon. Az üzemanyag ára leginkább a kőolaj árának függvényében ingadozik. Igaz,
– fejtette ki a tárcavezető. Felidézte, az elmúlt években nem volt szükség beavatkozásra, a piac szabályozta önmagát. Két évvel ezelőtt kivették a jövedéki adót, akkor gyakorlatilag olcsóbb lett az üzemanyag.
Virgil Popescu beszélt ugyanakkor arról is, hogy
de a finomítók importálnak Kazahsztánból. „Spekulációnak bizonyultak, hogy az árak elszabadulnak, mert nem lesz elég termelés; drágulás volt ugyan, de nem robbanásszerű. Követjük a piacot, ha szükséges, meghozzuk a megfelelő intézkedéseket” – szögezte le a miniszter.
„A kormány dönthet úgy, hogy befagyasztja egy meghatározott, rövid időre az árakat,
– fogalmazott a Krónika megkeresésére Gyerkó László, a Versenytanács tagja. Hozzátette, általában annak a híve, hogy az állam ne avatkozzon be a szabadpiac mozgásába, ám kritikus időszakban, mint a mostani is, rövid időre megteheti. Ugyanakkor a legnagyobb mozgástere ott van, ha csökkenti az üzemanyagra kivetett adókat, illetékeket.
Gyerkó László arra is kitért, hogy a Versenytanácson belül egy egész igazgatóság figyeli az energiaárakat, és ezen belül az üzemanyagárakat is. Egyelőre azt tapasztalják, hogy nincs más jellegű ármozgás, mint az egész európai piacon tapasztalt. A versenyhivatalban követik az európai piac, az osztrák tőzsde mozgását, az energiaár-kilengések ugyanis ott csapódnak le leginkább, az a releváns ebben a térségben. Ehhez viszonyítva pedig Romániában nem volt jelentős eltérés, ami indokolta volna, hogy a Versenytanács kivizsgálást indítson, mondta Gyerkó.
Jelezte: folyamatosan zajlik a monitorozás,
A kritikus időszakokban ugyanakkor a kormánynak jogában áll meghozni olyan döntéseket, hogy rövid időre szabályozza az árakat. „Jogilag erre megvan a lehetőség, ám ha erre sor kerül, elsősorban az adókat, illetékeket kell csökkenteni egy meghatározott időre, ezzel mérsékelve az árakat” – fogalmazta meg a Versenytanács tagja. Kifejtette, ha megvizsgáljuk az üzemanyagár összetételét, látszik, hogy 40 százalékát a különböző adók és illetékek jelentik, tehát ebben a szegmensben a kormánynak jelentős mozgástere van.
Gyerkó László ugyanakkor rámutatott, a nemzetközi piac mozgásai nagymértékben befolyásolják az ágazatot, egész Európában emelkednek az energiaárak. „Reméljük, nem lesznek óriási kilengések,
– összegzett a Versenytanács tagja.
Mint ismeretes, a magyar kormány tavaly novemberben döntött úgy, hogy megállítja az egyre növekvő üzemanyagárakat, és 480 forintos (1 lej 72 forint) literenkénti árban határozta meg a benzin és a gázolaj legmagasabb értékét. Az intézkedés bevált, ám a rendelet február közepén érvényét veszíti, hacsak meg nem hosszabbítja a kormány. Elemzők szerint utána meglódulhat az üzemanyag ára, akár 50 százalékos drágulás is bekövetkezhet.
Jelenleg 80–90 dollár között van ez az érték, ám ha a világpiaci ár emelkedik, az minden országba begyűrűzik. Magyarországon tehát attól tartanak, hogy ha február közepén megszűnik az üzemanyagárstop, és közben tovább emelkedik az olaj ára, akár 700 forintba is kerülhet egy liter üzemanyag, ami jelenleg 477, illetve 479 forint. Az RTL érdeklődésére a magyar kormány illetékesei annyit mondtak, a hatósági árazás esetleges meghosszabbításáról az aktuális világpiaci és egyéb körülmények alapján döntenek majd.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!