
Fotó: Jakab Mónika
Biztosan tudható, hogy az Electrica Furnizare áramszolgáltató kereskedőcégének az ügyfelei a tavaly novemberben és decemberben kiállított számlákra nem kapták meg a sürgősségi kormányrendelet által előírt energiaár-kompenzálást, és az árbefagyasztást sem alkalmazták – szögezte le kedden a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.
2022. január 19., 08:322022. január 19., 08:32
Amint arról beszámoltunk, ezért a hatóság pénzbírságot rótt ki az erdélyi fogyasztók többségét ellátó szolgáltatóra. A fogyasztóvédelmi hatóság pedig 27 energiaszolgáltatót bírságolt meg, mert figyelmen kívül hagyták a tavaly októberben elfogadott energiaár-kompenzálásról szóló sürgősségi kormányrendeletet, és jogtalanul magas számlákat állítottak ki a fogyasztóknak.
„Már nincs értelme visszamenőleg a november–decemberi számlák miatt panaszt tenni, a hatóságok beazonosították a kihágásokat. Ígéretet kaptunk, hogy a januári számlákon korrigálnak, azon szerepelni fog a novemberi és decemberi értékre vonatkozó kiigazítás is.
– részletezte Nagy-Bege Zoltán. A szakember azt javasolja a fogyasztóknak, hogy ellenőrizzék a januári számlát, és ha nem jelenik meg rajta a kompenzálás, a befagyasztás, akkor azt próbálják meg kideríteni, egyáltalán jogosultak-e ezekre a támogatásokra.

A romániai energiatermelők és -szolgáltatók képviselőivel tárgyalt a miniszterelnök kedden a Victoria-palotában.
„Ahhoz, hogy a fogyasztó tudja, jogosult, vagy sem a különböző energiaár-támogatásokra, ismernie kell a kulcsinformációkat, a hatóság honlapjára feltöltöttek egy tájékoztatót a kormányrendeletben szereplő sarokszámokkal” – mondta Nagy-Bege Zoltán.
A földgáz esetében még nehezebb követni a feltételeket, hiszen ott is a fogyasztáshoz van kötve a támogatás, de ennek a felső határértéke hónapról hónapra változik, míg novemberben 1600 kilowattóra, decemberben és januárban már több. Tehát csak az kap 33 százalékos kompenzációt, aki az adott hónapban a megadott határértéknél kevesebbet fogyaszt.
„Szerencsére egyelőre kevés olyan fogyasztó van, akinek 250 lejes egységárnál drágábban számlázzák a földgázt” – mutatott rá a hatóság alelnöke. Hozzátette, nem kell pánikba esni, ha a támogatások nem jelennek meg a számlán, azokra ugyanis nem mindenki jogosult, hiszen ha kevesebbet vagy többet fogyasztanak, mint a megszabott érték, akkor nem kapnak kompenzálást, ha kisebb áron kötöttek szerződést, nem esedékes a befagyasztás. A hatóságok – az ANRE és a fogyasztóvédelem – is fokozottan figyelnek, ellenőriznek, és találtak is kihágásokat az eddig megvizsgált tavalyi számlákon, a januári számlázást is folyamatosan figyelik, tehát ha tömeges mulasztás van, arra fény derül. A jelenlegi visszajelzések szerint a szolgáltatók most már tudják, mi a teendő, hogyan kell alkalmazniuk a törvényt, és próbálják azt betartani, szögezte le Nagy-Bege Zoltán.

A Szociáldemokrata Párt (PSD) által javasolt és a kormánykoalícióban jóváhagyott intézkedések hatására csökkenni fognak a lakosság áram- és földgázszámlái – jelentette ki kedden az alakulat elnöke.
„A hétfői koalíciós egyeztetés után, a nyilatkozatok alapján az körvonalazódik, hogy a február–március hónapokra tervezett intézkedéseknek ugyanaz a 2021/118-as sürgősségi kormányrendelet az alapja, tehát a kompenzálás és az árbefagyasztás, de megváltoztatott sarokszámokkal, például növelik a fogyasztás határértékét, a földgáz esetében 33 százalékról 40 százalékra emelik a kompenzálást.
– fogalmazta meg ugyanakkor kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán. Hangsúlyozta, meg kell várni a végleges döntést, legkésőbb a jövő heti kormányülésen, de lehet, már ezen a héten kiderülnek a részletek.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
szóljon hozzá!