
A mezőgazdasági miniszter ígérete szerint idéntől gyökeresen átalakul a paradicsomprogram
Fotó: Makkay József
A paradicsomprogram helyett új zöldségtermesztési programot tervez idén tavasztól a mezőgazdasági minisztérium. A korábbi paradicsomprogramot kibővítenék több más, fólia alatt, és üvegházakban termesztett zöldségekkel, és a gazda a teljes veteményes területnagyságára kaphatna támogatást. A mezőgazdasági érdekvédelmi szervezetek szerint itt az ideje a váltásnak, mert a régi program pénzszórásnak minősült: nem volt hatékony, miközben duplájára nőtt az importált paradicsommennyiség.
2025. február 23., 18:522025. február 23., 18:52
Idéntől gyökeresen átalakítaná a de minimis támogatású paradicsomprogramot Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Az Agro tv-nek adott interjúban az agrártárca vezetője azt mondta, hogy a következő hetekben bocsátják közvitára az új tervezetet, amelyet március végéig hirdetnének meg.
A miniszter azt szorgalmazza, hogy a nagyobb területen kertészkedő zöldségtermesztő gazdák a teljes termesztési felületre kaphassanak támogatást.
Fazakas Miklós, a LAPAR alenöke régóta szorgalmazza a program kibővítését más zöldségekkel
Fotó: Orbán Orsolya
,,Sok gazda 2-3 ezer négyzetméter fölötti fóliasátorral rendelkezik, de nem ritka a fél hektáros, vagy az ennél nagyobb terület sem. Őket is meg kell hogy illesse az állami támogatás, függetlenül attól, hogy mekkora területen gazdálkodnak” – mutatott rá a miniszter. Florin Barbu a de minimis támogatást kiegészítené egy mezőgazdasági hitelcsomaggal, ami állami garanciavállalás mellett 1,95 százalékos, kedvezményes bankhitelt jelent.
A miniszter arról is beszélt a bukaresti tv-műsorban,
A tárcavezető a program finanszírozását a szakminisztérium rendelkezésére álló költségvetési forrásoktól tette függővé, ami azt jelenti, hogy a támogatható területnagyság növelésének függvényében a dotáció mértéke csökkenhet.

Idén is népszerű a paradicsomprogram, azonban a csúcstermelés időszakában piacra kerülő nagy mennyiségű paradicsom az értékesítési gondok miatt csak részben jut el a fogyasztókhoz. Szakemberek szerint változtatni kell a program kiírásán.
Fazakas Miklós, a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete Maros megyei szervezetének elnöke, és a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületei Ligájának (LAPAR) alelnöke a Krónikának elmondta, hogy noha a LAPAR színeiben az elmúlt két hónapban többször is találkoztak a mezőgazdasági minisztérium képviselőivel, a szaktárca még nem árult el konkrétumokat az új zöldségtermesztési elképzelésekről.
,,Az eddig futó paradicsomprogrammal az a legnagyobb gond, hogy nem volt hatékony. Hivatalos szakminisztériumi adatokból tudjuk, hogy
– mutatott rá a lesújtó statisztikára a gazda-érdekvédelmi szervezet vezetője.
Népszerű a fóliaházban termesztett paprika, idéntől erre is igényelhetnek támogatást a gazdák
Fotó: Makkay József
Fazakas szerint a program azért nem vált be, mert a minisztérium olyan feltételekhez kötötte, amit a gazdák nem tudtak teljesíteni, ennek ellenére mindenki megkapta a 3000 eurós támogatást. Akinek például 50 ár fóliája volt, annak ezer négyzetméterenként külön pályáztak a gyerekei, a testvérei vagy a szülei, miközben a megtermelt paradicsom rendszerint nem került kereskedelembe, innen-onnan beszereztek papírokat az elszámoláshoz.
A Maros megyei Nyárádkarácsonban fólia alatti zöldségtermesztéssel foglalkozó agrárvállalkozó szerint a program egyik legnagyobb hibája abban keresendő, hogy az értékesítési időszakot az egész országban egységesen állapították meg, Dobrudzsától Máramaros megyéig. Erdély hidegebb régióiban jóval később lehet hideg fóliában veteményezni, így a zöldségek is később érnek be, emiatt sok erdélyi gazda már nem tudta hasznos időben értékesíteni a termést, ezért fals elszámolásokra kényszerült.
A LAPAR keretében történt egyeztetések alapján Fazakas Miklós azt szorgalmazza, hogy a támogatás valóban a piacra termelő, és a fejlődni képes gazdaságokat illesse meg, különben újra felesleges pénzosztogatás lesz, ami nem tükröződik a zöldségtermesztés fejlődésében.
ami ettől fejlődne, növekedne, és hatékonyabbá válna, így a megtermelt zöldség valóban eljutna a zöldségpiacokra, és bevásárlóközpontokba. Csak ezzel a módszerrel lehetne növelni a hazai zöldségválasztékot, és jelentősen csökkenteni az importot.
A LAPAR és az RMGE Maros szervezet egyaránt azt szorgalmazza, hogy a de minimis támogatásként kapott összeget a gazda fektesse be a termesztés korszerűsítésébe: öntözőtechnikába, fűtésbe, új fóliasátrak építésébe, mezőgépekbe, stb., a támogatást csak befektetésként lehessen elszámolni. Fazakas Miklós szerint ez valódi fejlődést hozna a zöldségtermesztési ágazatban.
A nyárádkarácsonyi farmon termesztett kápiapaprika
Fotó: Makkay József
,,Már korábban elmondtuk a minisztérium képviselőinek, hogy a programot meg kell változtatni: be kell vonni a támogatásba minden fóliaházban termeszthető zöldséget. Ezt régóta kérik a kertészek, és úgy tűnik, most végre meghallgatásra talált. Azt szeretnénk, hogy a program véglegesítése előtt a minisztérium egyeztessen a szakma képviselőivel. Nem szociális támogatásként kell működtetni, hanem valódi zöldségtermesztési programként, amelynek a hozadéka meglátszik a gazdaságok fejlődésében, és a piaci felhozatalban egyaránt” – mutatott rá a Krónikának Fazakas Miklós.

Nehéz évet zárt a romániai mezőgazdaság, a legnagyobb ráfizetést a gabonatermesztők könyvelhették el. Magyar Lóránd-Bálint RMDSZ-es parlamenti képviselőt mérlegkészítésre kértük: milyen volt az elmúlt esztendő és mi várható idéntől az agráriumban?

Két héttel meghosszabbította a kormány a fólia- és üvegházakban paradicsomot termesztő gazdák számára nyújtott támogatás elszámolását.
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Némileg csökkent ugyan a romániai turisták érdeklődése a bolgár fekete-tenger-parti üdülőhelyek iránt, de azért még mindig nagyon sokan vágynak oda. A romániai nyaralók egyre gyakrabban foglalnak szállást az utolsó pillanatban.
szóljon hozzá!