
Áramlik a munkaerő ki az országból...
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból. Siegfried Mayer fuvarozási vállalkozó a Krónikának azt mondta: az autóalkatrész-gyártás visszaesésével a nemzetközi munkaerőpiacon sincs akkora igény a sofőrökre, mint az elmúlt években, de valóban nehéz megbízható alkalmazottat találni.
2025. május 13., 14:042025. május 13., 14:04
Az Arad megyében bejegyzett fuvarozási cégek tulajdonosai 2023-ban arra panaszkodtak, hogy mintegy 750 kamionsofőrrel volt kevesebb az ágazatban a kelleténél, mára azonban megduplázódott a munkaerőhiány: mintegy 1500 hivatásos gépjárművezetőre lenne szükség. Adrian Pop, az aradi székhelyű Transzportőrök Európa 2002 Egyesülete (Román betűszóval: APTE 2002) elnöke azt nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek, hogy a szállítmányozási vállalatok egymástól próbálják elcsábítani a sofőröket, mert kevés a piacon a szabad és szakképzett munkaerő.
„A munkaerőhiány rányomja a bélyegét az áruszállításra, ami automatikusan forgalom- és nyereségcsökkenést eredményez. Nehéz helybeli munkaerőt találni, mert sok esetben a jelentkezők nem rendelkeznek szakképesítéssel. Megoldást jelentene a harmadik országbeli vendégmunkások alkalmazása, ami viszont eltarthat egy fél évig is, mert szükség van a bevándorlási hivatal engedélylére is” – mondta Adrian Pop.
Románia csatlakozása idén január elsejétől a belső határőrizet nélküli schengeni övezethez óriási fejlődési lehetőséget kínál a fuvarozóknak, de a szakmai szervezet képviselője szerint a hivatásos sofőrök hiánya miatt a romániai szállítmányozók nem tudnak élni a kínálkozó alkalmakkal.
Az APTE 2002 a nyugati országrész legnagyobb szakmai szervezetem, mintegy 2200 fuvarozási vállalkozás a tagja, ezek összesen több mint 15 ezer kamionnal rendelkeznek. Arad megye több teherforgalmi határátkelőhellyel is rendelkezik, ezenkívül autópálya-összeköttetése is van, ezért az ipari övezetekben a multinacionális gyárak mellett sok szállítmányozó vállalat is telephelyet létesített.
Siegfried Mayer, egy aradi fuvarozócég tulajdonosa megerősítette: valóban nagy a munkaerőhiány az ágazatban, de koránt sincs akkora krízis, mint néhány évvel ezelőtt. „Világszinten visszaesett az autóalkatrészgyártás, ennélfogva kevesebb a fuvar, így a nemzetközi piacon sincs akkora kereslet a sofőrök iránt – valahogy minden összefügg egymással” – nyilatkozta a Krónikának. Hozzátette, hogy kis céget működtető vállalkozó lévén szerencsés helyzetben van, nem küzd munkaerőhiánnyal.
A vállalkozó érdeklődésünkre elmondta: egy nemzetközi fuvarokat is vállaló, Romániában alkalmazásban álló sofőr havonta átlagban 2000 eurónak megfelelő lejt kereshet nettóban, de külföldön ennél jóval többet kap, és a nyugati fizetésekkel nem konkurálhatnak a hazai munkaadók. A schengeni csatlakozás kapcsán hozzátette: óriási segítség a fuvarozóknak, hogy nem kell órákat, fél vagy egész napokat a vámban vesztegelniük a kamionoknak, és ezáltal nem csak pénzt takarítanak meg, a gyorsabb, kiszámíthatóbb és tervezhetőbb lett a szállítás.

Több mint 100 ezer külföldi állampolgárnak volt érvényes munkavállalási célú tartózkodási engedélye 2024 végén, a legtöbben Nepálból és Srí Lankáról érkeztek – derül ki az Economica.net elemzéséből.
Rendszerszintűvé vált az energiaszegénység Romániában Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke szerint.
A Romániai Bankok Szövetsége (ARB) nyilvánosan felszólította a Versenytanácsot, hogy adjon konkrét magyarázatot arra vonatkozóan, hogyan állapították meg a ROBOR-manipuláció miatt szankcionált tíz bank bűnösségét.
Az ANAF csalásellenes ellenőrei adóügyi szabálysértéseket tártak fel a valutaváltóknál országos szinten végrehajtott kísérleti ellenőrzési projekt keretében vizsgált gazdasági szereplők több mint 85 százalékánál – közölte pénteken az adóhatóság.
Márciushoz képest áprilisban 95 lejjel (1,6 százalékkal) 5843 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az áprilisi 10,71 százalékról májusban 10,85 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Miközben ma egy álláshelyre kétszer annyi jelentkező jut, mint tavaly, az álláshirdetések száma harmadával csökkent – a Bestjobs szakértői szerint így lehet összefoglalni a 2026-os munkaerőpiacot.
Rekordot döntött a romániai polgárok által a bankokban tartott pénz összege – közölte az Economica.net.
Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter a Facebook-oldalán csütörtökön közzétette bejegyzésben.
Miközben a régi, ügyvivő kormány jelentős béremelést ígér a pályakezdő pedagógusoknak, az új közalkalmazotti bértörvény, azon belül a tanárfizetések tervezete komoly feszültségeket szül a tanügyben.
A versenyhivatal szerdán közölte, hogy megnyerte azt a két pert, amelyet a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló ROBOR bankközi kamatláb meghatározása ügyében vizsgált bankok közül kettő indított az intézmény ellen.
szóljon hozzá!