
A vendégmunkásokat szállító vonatokon szigorú óvintézkedéseket foganatosítanak
Fotó: MTI/Mónus Márton
Áldását adta a bukaresti kormány romániai idénymunkásokat nyugat-európai országokba szállító különvonatok üzemeltetésére, ennek megfelelően már vasárnap elindulhatnak az Ausztria által igényelt idősgondozók az országból.
2020. május 08., 16:082020. május 08., 16:08
2020. május 08., 23:302020. május 08., 23:30
A bukaresti szállításügyi minisztérium pénteken jelezte: kibocsátotta a rendeletet, amellyel engedélyezte különvonatok indítását a járványügyi helyzet idején más európai államokba román idénymunkásokkal. A vasúti folyosó jóváhagyása a munkaügyi és a külügyi tárcával folytatott konzultációt követően történt meg, a szabályozásra pedig a szükségállapot romániai életbe léptetése óta kibocsátott katonai rendeleteknek történő megfelelés érdekében volt szükség.
Karoline Edtstadler osztrák európai ügyekért felelős miniszter a múlt hónap végén már kész tényként tálalta, hogy napokon belül ezer romániai idénymunkás vállalhat idősgondozást az alpesi országban a bécsi, a bukaresti és a budapesti hatóságok által kötött, a koronavírus-járvány idején foganatosított korlátozások enyhítéséről szóló megállapodás értelmében. A tárcavezető által hivatkozott megállapodás alapján már május 2-ától utaztak volna a dolgozók vonattal Magyarországon keresztül Ausztriába, hogy ott idős személyeket ápoljanak, gondozzanak. Lucian Bode román közlekedési miniszter azonban akkor cáfolta, hogy megkötötték az egyezséget, szerinte az osztrák fél – a bukaresti nagykövetségen keresztül – csak április végén kereste meg hivatalosan az ügyben a bukaresti hatóságokat.
Vasárnap indul az első két szerelvény Temesvárról
Vasárnap este indul az első két különvonat Temesvárról, amely az osztrák idősgondozásban dolgozó román vendégmunkásokat szállítja Bécsbe – közölte pénteken a román állami vasúttársaság (CFR). A következő vonatpár május 13-án veszi fel a temesvári Északi Pályaudvaron az ausztriai idősgondozásra jelentkező, az osztrák fél által beszervezett romániai munkavállalókat. Az osztrák ÖBB szövetségi vasúttársasággal közösen üzemeltetett hálókocsi-szerelvények mindegyikén 350-350 férőhelyet alakítanak ki. A koronavírus-járvány miatt szükséges óvintézkedések betartásának érdekében az öt román és ugyanennyi osztrák vagonra valamennyi utas kizárólag a közegészségügyi hatóság engedélyével, és maszkban szállhat fel, emellett ajánlott az egyszer használatos kesztyű használata is. A román hatóságok egyik feltétele, hogy az osztrák fél megfelelő számú vendégmunkás számára foglaljon helyet a szerelvényeken.
Ausztriában 33 ezer embernek van szüksége állandó gondozásra, ám a pandémia miatt foganatosított utazási korlátozások nyomán jelentős deficit állt elő a vendégmunkások terén. Az ottani idősgondozói ellátásban mintegy 65 ezer, elsősorban szlovákiai és romániai nő dolgozik, a határok lezárása azonban megakadályozta, hogy a vendégmunkások rotációban váltsák egymást. A bécsi kormányzati illetékesek korábbi beszámolója szerint az idősgondozók érdekképviseletét ellátó osztrák kereskedelmi kamara megbízásából az osztrák vasúti társaság (ÖBB) heti rendszerességgel, éjszaka közlekedő járatokat indítana Bécsből Temesvárra, majd onnan vissza; az utazási költségeket a munkáltatók állják.
Fotó: MTI/Vajda János
Bár volumenében kisebb, a mostani megállapodás hasonlít a bukaresti és a berlini kormány hetekkel ezelőtti egyezményére, amelynek keretében ebben az időszakban mintegy százezer romániai idénymunkás vállalt mezőgazdasági munkát Németországban. Ott elsődlegesen a roppant népszerű spárgát kell leszüretelniük, majd következik az eper. Kiutazásuk visszhangos botrányt váltott ki, miután a spárgaszedők első, egy hónappal ezelőtti transzportjakor több százan zsúfolódtak össze a kolozsvári repülőtér terminálja előtt. Azóta életét vesztette a dél-németországi Bad Krozingen közeli farmon dolgozó 57 éves román férfi, akinek szervezetében utólag kimutatták a koronavírust, egy németországi vágóhídon pedig több száz romániai vendágmunkás megfertőződött.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
1 hozzászólás