
2015. szeptember 27., 10:282015. szeptember 27., 10:28
Keserédes élmény meglátogatni egy szépen felújított erdélyi magyar kastélyt. Egyik oldalról az embert lenyűgözi a környezet, örvend, hogy belekóstolhat a boldog békeidők hangulatába, másik oldalról nem tud nem gondolni azon Kárpát-medencei kastélyok százaira, melyeket leromboltak, vagy melyek ebek harmincadján várják, hogy összedőljenek. S persze nem tudunk nem gondolni arra, hogy milyen élet lenne tájainkon, ha 1918-ban nem kerül Magyarország élére egy idegen érdekeket szolgáló politikai kommandó, amely leszerelte a veretlen, harcképes és a kisantant államok haderejénél nagyságrenddel ütőképesebb magyar hadsereget, ha azt az utat választjuk, amit Kemal Atatürk, aki megvédte országát a Párizs környéki rablóbéke által előírt felszabdaltatástól.
A Haller-kastélyban étterem is működik, ahová nemrégiben sikerült végre ellátogatni. Gyönyörű, gondozott kerthelyiség fogadott, de inkább a felső, benti termet választottam, mondtam is a csodálkozó felszolgálónak, hogy a beltérben többet magába tud szívni az ember a történelmi levegőből, jobban át tudja magát adni a patinás hangulatnak. Mind az étkezőrész, mind a felvezető lépcső, a lépcsőforduló szavakba önthetetlenül megnyerő, hangulatos, lenyűgöző. Kazettás mennyezet, díszes világítótestek, polgári parketta, a falon festmények, az asztalon élő virág és dizájnos olaj-ecet-só-bors tartó. Nem bántuk volna, ha az olajtartóban extra szűz olívaolaj van s nem ipari napraforgó. Azon is morgolódhatnánk, hogy csak románul van kiírva, hogy a kiállított tárgyakhoz nem szabad hozzányúlni, de nem tesszük, hisz van ennek egy olyan olvasata is, hogy a magyarok tudják ezt maguktól.
Az étlap széles választékot nyújt, tán túl széleset is. Meglepő az ételek egy részének igen baráti, átlagos vendéglőket idéző ára. A füstölt húsos bablevesért mindössze 10 lejt kérnek, a rizzsel és áfonyamártással körített rántott Camembertért 24-et, a cigánypecsenyéért 16-ot, a füstölt húsos töltött káposztáért 17-et. De más példák is sorolhatók.
Megszoktam lassan, hogy sikerül kiszúrnom az étlapról azt, ami éppen nincs. Ezúttal is így jártam, amikor arról érdeklődtem, hogy a potom 24 lejért zsírjában kínált libamáj hízott állatból való-e. Pincérem arról biztosított, hogy ez az egyetlen étel, amivel nem szolgálhat. Hamar kiderült, hogy ez nem pont így van, mert pezsgő sabayon sem volt. Némi hezitálás után roston cápaszeleteket rendeltem rozmaringos krumplival és vajmártással, valamint somlói galuskát.
A cápát elég vékony szeletekre vágták, viszont egyrészt friss volt az alapanyag (a cápa igen érzékeny hal, ha túl sokat tartjuk a hűtőben, sütéskor rettenetes ammóniaszagot produkál és ízben is kellemetlenné válik), másrészt szép pörzsesre sütötték úgy, hogy nem szárították ki. A krumplit másképpen képzeltem el, a rozmaringos krumpli alatt a legtöbb európai vendég főtt, majd sült krumpli-kockákra asszociál, amit friss vagy száraz morzsolt rozmaringgal ízesítenek. A cápa mellett viszont porrá őrölt rozmaringgal ízesített, fagylaltos-kanállal szépen formázott krumplipüré került, amelybe alighanem még burgonyapelyhet is tettek. A vajmártás egyszerű, hagyományos, de szép sima volt, izgalmasabbá lehetett volna tenni valami rozmaringgal harmonizáló zöld fűszerrel (pl. kakukkfűvel). Összességben nem volt ez rossz, mindenképpen túlmutatott a mai erdélyi vendéglátás átlagszínvonalán, miközben árban (27 lej) barátinak mondható. A somlói galuska (11 lej) remeknek bizonyult: szaftos volt, ahogy kell, többrétegű, diós, a tejszínhab állati eredetére viszont nem mernék mérget venni.
Összefoglalásképpen: a Haller-kastély étterme jó ár/érték arányú hely, ahol a magyar főúri pompát idéző történlmi környezetben ehetünk az apró hibák ellenére is tisztesen elkészített ételeket. A helyet jó szívvel ajánljuk minden átutazónak.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!