
2015. május 16., 10:572015. május 16., 10:57
Nem titok: soha nem voltam egy konyhatündér típus, most sem vagyok az. Sőt, az elején még a konyhát is elkerültem, hacsak tehettem. Most sem időzök hosszasan ott, csupán annyit, amennyit feltétlenül muszáj. Az sem titok, hogy a kezdetek kezdetén nem sikerült egyből minden étel, sőt, elég gyakran megfordult az edényeim körül Kozma Jani is. Tudják, ő az a fickó, aki mindig felelőssé tehető, ha odaKOZMÁL az étel, azaz odaég. Ám, amint teltek-múltak az évek, rám ragadt ez-az, meg otthonról is eléggé tisztességes „ellátmánnyal” engedtek utamra a főzés terén; ráadásul mindig is érdekeltek az új ízek, új eljárások, vagyis szerettem a főzésről csevegni, ha volt kivel. Aztán az évtizedek múlásával rájöttem, mennyire jó kikapcsolódás a főzés a napi stressz után, egyre újabb ételeket, eljárásokat kezdtem kipróbálni és mire felocsúdtam, azon kaptam magam, hogy mind a gyermekeim, mind a barátaim arra biztatnak, hozzak létre egy főzős blogot. Létrehoztam tehát az internetes főzőnaplómat, erre még több ismerősöm lett, nagyon sok közülük olyan, akivel életemben nem találkoztam, de csereberéljük a recepteket, tanácsokat kérünk egymástól. Hát így lettem gasztromániás, mert a gasztronómustól még messze állok. De visszatérve azokra az ismerősökre, akikkel a virtuális térben vagyok kapcsolatban. Velük az is előfordul néha, hogy egyik-másik „előbújik” a „virtuális álca” mögül, és felfedi kilétét a tényleges világban is. Ezért nem lep meg, ha néha ismeretlen emberek szólítanak le az utcán tanácsomat kérve sütés-főzés témában. Érnek ám meglepetések ilyenkor, mert sokszor kiderül: ami nekem nagyon is egyértelmű, másoknak ugyanaz lehet bonyolult. Így jártam a minap is, amikor a piacon egy fiatal asszonyka megkérdezte, hogy én mit kezdek a húslevesben főtt hússal. „Megesszük azt is, mert még annyira gazdagok nem vagyunk, hogy kidobnánk a kutyáknak” – mondtam viccesen a hölgynek, mire ő visszakérdezett: „De mit készít belőle, mert én csak franciasalátát szoktam, de azt nagyon unja már a család.” „Készítsen mellé szószt vagy mártást és egy kis rántott krumplival kitűnő második lesz belőle a húsleves mellé” – vágtam rá gondolkodás nélkül. Kerekre nyílt erre a hölgy szeme, és kétségbeesetten kérdezte, hogyan kell azt készíteni, mert ő úgy tudja, nagyon bonyolult, csak a franciák szoktak ilyeneket főzni. „Bonyolult a ráksúly!” – vágtam rá hirtelen, aztán elmagyaráztam, hogy a nagymamája bizonyára sokat nem gondolkodna azon, hogyan készítik a franciák a mártást, hanem egy-kettőre kevés lisztet pirítana egy kis vajon vagy olajon, aztán azzal ízesítené, ami épp keze ügyében akad. Ha lenne friss gyümölcs, akkor azzal, ha nem, akkor a tavaly eltett uborkával és ebben az időszakban bizonyára kaporból vagy friss tárkonylevélből készítené a mártást vagy szószt. Ám, mivel kedves facebookos ismerősömnek sem volt ez egyértelmű, inkább leírom a receptjét, ahogy én szoktam készíteni. Egy dologra azonban felhívnám a figyelmüket: Kozma Janira vigyázzanak! Semmiképp ne engedjék a szószos edény közelébe!
Tárkonymártás
Hozzávalók: 2 evőkanál napraforgóolaj, 2 evőkanál liszt, 2 kiskanál cukor, maréknyi friss tárkonylevél vagy púpozott evőkanálnyi ecetes tárkony, 1 pohár marhahúsleves, só, tárkonyecet, tejföl
Elkészítés:a tárkonylevelet leszedjük a száráról, és apróra vágjuk. Ha ecetes tárkonyból készítjük, akkor csak felaprítjuk a leveleket. A cukrot egy kislábosban világosra pirítjuk, felöntjük egy pohár vízzel és felolvasztjuk. Az olajon a lisztet addig pirítjuk, míg hólyagozni kezd, hozzáadjuk a tárkonyt, összekavarjuk és felöntjük egy pohár hideg húslevessel. Hozzáadjuk a felolvasztott karamellt, és még annyi vizet, hogy selymes mártást kapjunk. Sóval és tárkonyecettel ízesítjük, majd folytonosan kavargatva sűrűre főzzük és ízlés szerint tejfölt kavarunk bele.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!