2015. február 28., 12:262015. február 28., 12:26
Édesanyám gyerekként főleg akkor hívott maga mellé figyelni, no meg segédkezni, amikor valami finomságot készített a családnak. A mindennapi sütés-főzés gyors egymásutánjában mi gyerekek kevesebb helyet kaptunk. Bár három-négy éves húgom egyszer azzal mutatta ki nemtetszését, amiért kimaradt a számára fölöttébb vonzó zöldségpucolásból, hogy „kicsimamával” – vagyis nagymamánk testvérével – együtt bezárt engem a kamrába. Csak amikor délután édesanyánk hazaért, sikerült végre kijutnunk a fogságból.
Szóval akadtak kivételek is, de a szabály mégis az volt, hogy ha édesanyánk édességet vagy sóst sütött, én segítettem – és persze nyalogattam. Tojást kevertem ki cukorral, zsírt vagy margarint morzsoltam liszttel, majd később krémet kevertem, dagasztottam, gyúrtam, aztán sütöttem is. Bakik akadtak ugyan, de általában sikeres volt a közreműködésem. Emlékezetes, amikor egyszer a lisztet a receptből kifelejtve igyekeztem csokis piskótát sütni és csodálkoztam, hogy nem nő meg. De olyan is megesett, amikor a nagy méricskélési koncentrációban csak azt nem vettem észre, hogy a mérleg fehér edényében fokhagymagerezdek pihennek. Volt aztán nagy meglepetés, hogy sikerült teljesítenem az elvárást: addig dagasztottam, amíg a tészta tényleg fokhagymaszagú lett, miközben az egyenként dobta ki magából az elbújt gerezdeket…
Aztán amikor elkerültem otthonról, vettem észre, hogy sütni csak-csak tudok, főzni viszont kevésbé, ezért sokszor, mint a kvízműsorokban, telefonos segítséget kellett igénybe vennem. Mára azokat az ételeket, amiket szeretek, el is tudom készíteni, csak azokat nem tanultam el, amit amúgy sem szívleltem. És persze egyre szélesebb perspektívák nyíltak meg előttem sütni-főzni szerető barátnők, receptes könyvek és az internet segítségével. Miután lejárt az össze-vissza órarendek miatt össze-vissza étkezős egyetemista élet, és már nem csak magamra kellett főznöm, főleg online szereztem inspirációt, ha a bevált recepteken túli lehetőségekre voltam kíváncsi. És miután férjhez mentem, s ezáltal újabb családtagokat nyertem, anyósom repertoárjából is eltanultam néhányat. Bár a különböző forrásokra alapozó tanulási folyamatot a magam részéről máig nem tekintem lezártnak, kedvenc édességeimet szívesen megosztom, hogy együtt édes pillanatokkal csalhassunk mosolyt szeretteink arcára. A következő recept egy többször kipróbált sajttorta, azaz cheescake. Férjem szerint finomabb, mint a bolti, tehát érdemes kipróbálni.
New York-i sajttorta
Hozzávalók: 25 dkg darált omlós (lehetőleg digestive típusú) keksz, 10 dkg olvasztott, langyos vaj, 65 dkg natúr sajtkrém (mascarpone), 15 dkg porcukor, másfél evőkanál liszt, 2 kávéskanál vaníliás cukor, 1 citrom reszelt héja, 1 dl tejföl, 3 tojás, valamilyen savanykás nyers vagy fagyasztott gyümölcs, 1 tortazselé
Elkészítés: az apróra tört kekszet összekeverjük a langyos vajjal, az így kapott elegyet egyenletesen belenyomkodjuk egy kapcsos tortaformába. Ezt előmelegített sütőben közepes hőfokon nagyjából 10 percig sütjük. Az alap nem kell teljesen átsüljön! A mascarponét a cukorral, liszttel, vaníliával, citromhéjjal és a tejföllel kikeverjük, majd egyenként hozzáadjuk a tojásokat. A masszát ráöntjük a kekszes alapra és további 50 percet sütjük. Ne ijedjünk meg, ha lágynak tűnik a tészta, mert hűlés közben még szilárdulni fog! Rácson hagyjuk kihűlni a formában, és hűtőben tároljuk. Másnap tálcára vagy nagyobb tányérra tesszük, de nem árt először tésztájával felfele kiborítani egy tányérra, hogy ha véletlenül kicsit odakapott a kekszalap, egy késsel segíthessünk a problémán. Ha kellően kihűlt, tetejére valamilyen gyümölcsöt (pl málnát, szedret, áfonyát) helyezünk, majd tortazselével leöntjük. Ha fagyasztott gyümölcsöt használunk, az összegyűjtött levet használjuk a zselé elkészítéséhez. Ha 25 dekás mascarponéból veszünk hármat, ne aggódjunk a „felesleg” miatt. Fél kanállal több liszt, picit több cukor és egy kis tojás pluszba megoldja a problémát. És figyeljünk oda, hogy ne szintetikusan előállított vanilint tartalmazó vaníliás cukrot használjunk, hanem valódi vaníliát tartalmazót vásároljunk (ebben apró fekete vaníliapöttyök lesznek), vagy természetesen magát a vaníliarúd magját keverjük a masszába.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!