
Fotó: Dorozsmai Endre
2016. március 19., 18:322016. március 19., 18:32
Ha az emberiségnek marad még annyi ideje, hogy korunkat kultúrtörténészek is értékeljék, előbb vagy utóbb valaki papírra fogja vetni: az ezredfordulós évek meghatározó értéke a hatékonyság volt. Az a hatékonyság, melynek jelentőségét aligha lehet túlbecsülni. És aminek vitathatatlan hiányossága, hogy sem a szép, sem az igaz, sem pedig a jó nem hatékony – ellentétben a csúnyával, az igaztalannal és a rosszal, amelyek ráadásul nyereséggel is kecsegtetnek a mindennapi életben – írta Alkonyi László bő másfél évtizede, 2000-ben, a Borbarát őszi számának előszavában.
S mennyire igaza volt.
A hatékonyságmániás profitközpontúság az oka a társadalmi problémák egész sorának, a kereskedelmi televíziók lejtmenetéből eredő közbutulástól a közerkölcs romlásán át az elszegényedésig. Egy okkal több, hogy tiszteljük azokat, akik saját profitszempontjaikat háttérbe tolva értéket mutatnak fel. Középszerű alapanyagból középszerű ételeket adni dohányfüstös étteremben, az igénytelen átlagot kiszolgálni: ez az, ami leginkább profittal kecsegtet manapság. Minőségi alapanyagokat használni, amikor egy szűk kisebbség képes csak azt értékelni, s annak csak egy része hajlandó megfizetni is azt, a közönséget nevelve kíméletesen, kreatívan elkészíteni az ételeket nagyon is értékelendő dolog ma, amikor tömegek isszák a félédes vörös lőrét, eszik átsütve a bélszínt, tonhalat vagy lazacot és a roppanós zöldségről azt hiszik, hogy nyers, miközben túlfőve esznek szinte mindent.
Ilyen étterem Temesváron a mediterrán ízekre alapozó Misto a Savoyai Jenőről elnevezett utcában. Igényes, elegánsan lezser, hangulatos, otthonos a beltér, igényes az étlap, az alapanyagok és a konyha. A hely megalapításától tilos a dohányzás, ami persze természetesnek tűnhet, de sajnos mifelénk messze nem az. Hála Istennek, mire e méltatásnak beillő kritika megjelenik, ez már vélhetően nem lesz probléma – abban az esetben legalábbis nem, ha a jogalkalmazó szervek komolyan veszik a vendéglátóipari egységekre vonatkozó dohányzási tilalmat.
Elég rápillantani a hely Facebook-oldalára ahhoz, hogy lássuk, itt nem törődnek az elmúlt fél évszázadban meggyökeresedett kulináris sémákkal, a képekről is átjön, hogy üde, friss, fantáziadús konyhát visznek és szépen tálalnak. Az olasz konyha klasszikusai dominálnak az étlapon, rizottók, pasták – értékeltük, hogy a penne, spagetti, papardelle mellett van ravioli is, amit, ha helyben készítenek (és ennek itt jó esélye van) – akkor sokkal nagyobb kihívást jelent a konyha számára. Emellett kínálnak klasszikus pubos ételeket, hamburgert, tortillát, angus steakeket és népszerű nemzetközi salátákat.
Rendeltünk töklevest, ami a napi menühöz tartozott, spárgás lazacot, hamburgert zöldségchipsszel, sült krumplival, panna cottát, valamint canollot, ezt a szicíliai izgalmas és Budapesten legalábbis egyre népszerűbb desszertet. A leves korrekt volt, a lazacot kíméletesen készítették el, kis pörzs nem ártott volna, de így is messze átlag feletti volt, a spárgát nem főzték túl, a fogást összességében élvezetesnek találtuk. A hamburger is kifejezetten jó választásnak bizonyult, a legjobbak közé tartozott, amit a tágan értelmezett Erdélyben ettem. A hasábburgonya nem volt mirelit, a gombából, répából, zellerből, krumpliból álló zöldségchips, amit az előbb említett hasábburgonyával együtt mini-fritőzkosárkában hoztak ki, kifejezetten jó kísérője volt főételeinknek. Ízlett a panna cotta is, kézműves áfonyalekvárt adtak hozzá, friss gyümölcs coulis-nak jobban örültünk volna (mondjuk málnából), de így is nagyon jó volt, a canollo pedig verte mindazt, amit eddig ebben a műfajban ettem.
Az itallap is korrekt, fejleszthető ugyan, de túlmutat a szokványos kommerszkínálaton, legyen szó sörökről (tartanak Hobgoblint, Spitfire-t, Oyster Stuot-ot és Paulaner búzasört is), borokról (az itallapon szereplő tételek tekintélyes részét a helyi PetroVaselo nevű, igen korrekt pincészet szállítja, tartanak néhány kiemelkedő pezsgőt is) vagy töményekről (kapható például 12 éves Glenlivet single malt skót whiskey is).
Aki épp a volán mellől ült be enni, annak sem kell valami nagyipari, üdítőnek csúfolt egészségtelen borzalmat innia, szép a limonádéválaszték – ezt is teszteltük, remek volt mindkét rendelt változat –, készítenek frissen facsart gyümölcsleveket, s mindenki kap fahéjas vizet a ház részéről, ami nagyon szép gesztus, hiszen bizonyára sokakat arra ösztönöz, hogy italra már ne költsenek. Az árak értékarányosak, a kiszolgálás kifogástalan.
Összességében leszögezhető, hogy nagyon jó hely nyílt Temesváron a múlt évben a város szívében, sok sikert és sok vendéget kívánunk neki.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!