
Februári időszakban Magyarországon egymást érik a jobbnál jobb borkóstoló rendezvények
Fotó: Dorozsmai Endre
Téli időszakban egymást érik a jobbnál jobb borkóstoló rendezvények. Valamennyi közül az egyik legigényesebb a Budapesten megszervezett Furmint Február, amely a 22 magyar borvidék királynőjét, Tokajt helyezi közelképbe.
2018. március 05., 13:132018. március 05., 13:13
2018. március 05., 13:262018. március 05., 13:26
A rendszerváltás utáni korszak borszakíróinak legnagyobbja, Alkonyi László megannyi kitűnő meglátásának egyik szemléletformáló darabja a szőlőfajták elhelyezése a borok minőségét meghatározó koordinátarendszerben. A szerző a „Vigyázz, kész, rajt ... bor!”című kötetében írja le, hogy a bor olyan, mint egy fénykép. A borász a fotósnak felel meg, a felvétel a termőtájról készül, az évjárat a beeső fény, a fajta pedig a fényképezőgép. S ahogy a művészi fotókat sem azzal népszerűsítik, hogy az Kodak vagy Nikon, így a fajtakérdést sem kell túlhangsúlyozni.
E metaforához annyit tennék hozzá, hogy érvényessége nem egyetemes, hanem azokra a borokra érvényes, amelyek célja a termőhely megmutatása. Ideális példák Burgundia és Tokaj dűlőszelektált borai. Mindazonáltal a borok iránt érdeklődő közönség nagy része ezután is fajták alapján fog tájékozódni. Ameddig el nem érjük azt az ideális állapotot, hogy a magyar borokat mi magunk igyuk meg, és a külföldiek örvendjenek, ha egyáltalán kapnak belőle, addig bizony fontos kérdés, miként tudjuk fajtáinkat reklámozni.
Nemzetközi fronton elsősorban a furminttal van mit keresnünk. Szerencsés egybeesés, hogy épp ez a fajta a legtöbbre érdemes borvidékünk fő fajtája. A 22 magyar borvidék közül nem kétséges, hogy a legegyedibb Tokaj, amely minden túlzás nélkül egyedülálló minőséget képvisel világszinten. S ezt nemcsak egy nemzetben gondolkodó, eleve a magyar borok népszerűsítésére kiélezett borszakértő mondja, hanem lényegében mindenki, aki mélyebben foglalkozik a témával. S akkor nem is említettem, hogy hány történelmi figura méltatta a tokajit az elmúlt évszázadok során IV. Piustól XIV. Lajosig. Az, hogy Tokajban készülnek a világ legjobb édes borai, szinte közhely. Kevésbé ismert, de egyre több borisszához eljut az a tény, hogy Tokajban csúcsminőségű száraz borokat is készítenek. Amióta a magyar borászfejedelem, Szepsy István palackba zárta a legendás 2000-es, az Úrágya dűlőben termett, furmintból készült csodabort, egyre többen indultak el ebbe az irányba.
In vino veritas. Borban az igazság – tartja a mondás
Fotó: Dorozsmai Endre
Tokajban hat engedélyezett fajta van: furmint, hárslevelű, sárgamuskotály, zéta, kövérszőlő és kabar. Az utóbbi három csekély területen terem, az első három közül is a furmint emelkedik ki a területnagyság tekintetében. Minőségben nem feltétlenül, hiszen nem kevés borász a hárslevelűt többre tartja. Viszont a furmint is ad elég jó bort ahhoz, hogy mesélni tudjon a hegyaljai dűlőkről. Ugyanakkor mára már adottság, hogy a furmint az, amely az összes Magyarországon honos fajta közül a legismertebb és legelismertebb nemzetközi szinten. Éppen ezért kiemelt jelentősége van azoknak a rendezvényeknek, amelyek e fajtát állítják a középpontba.
A Furmint Február nevű kóstolót első alkalommal 2010-ben rendezték meg egy már akkor is igen reprezentatív helyszínen, a Festetich-palotában, ahonnan álköltözött a következő évben a Mezőgazdasági Múzeumba. Azóta a rendezvény évről évre népszerűbb és látogatottabb. 2011–2012-ben egy rutinos borisszának még végig lehetett kóstolni különösebb gond nélkül azt a 90–100 bort, amit a részvevő borászok kínáltak. A mai több százas választék megízlelése már csak a különleges kóstolási képességekkel és sebességgel bírók számára abszolválható, mi meg sem próbáltunk erre törekedni.
Az idei rendezvény is emlékezetes volt minden szempontból. Ott voltak a nagy sztárok, akik régóta foglalkoznak ezzel a fajtával. De a kiállítók között találkozhattunk több olyan birtokkal is, amelyekről még a borpiacokat állandóan pásztázó vájt fülűek sem hallottak. Kis csapatunknak idén mindössze három óra állt rendelkezésre: a több mint száz kiállító közül nagyjából két tucatnak ízlelhettük meg a borait. Jártunk a sztároknál, róluk nem írnék hosszabban, a világhálón rengeteg hivatkozást találni a nevükre (Tokaj Nobilis, Bott Judit, Demetervin, Spiegelberg, Baumkauf Pince, Dereszla, Dobogó, Barta, Holdvölgy).
Jó élmény volt az Angyal Borászat kereskedelmi igazgatójával elbeszélgetni. Hamar kiderült, hogy ugyanazon értékrendi szemüvegen keresztül figyeljük a világ dolgait. A boraik is meggyőztek, persze nem először kóstoltuk őket. Egyik legkellemesebb élményünk a Joós Pince volt Somló-hegyről, ahol harmad hektáron gazdálkodnak hat fajtával. Furmintjuk kifejezetten megnyert.
Első ízben kóstoltuk a borújságíróból lett borász Csite Norbert erdőbényei borait, s meg is fogadtuk, hogy idén ellátogatunk a „Bor, mámor, Bénye”nevű rendezvényre, ahova egyébként Berger Zsolt helybeli borász is invitált egy standdal odébb. Nem hagytuk ki a Budaházy pincét, örömmel nyugtáztuk, hogy Újvári Vivien lett a Barta Pince borásza és kedélyesen elbeszélgetünk Demeter Endrével, akivel valaha közös blogunk is volt Borbandi néven.
Öröm volt látni, hogy egyre több kiállító érkezik a Tokajon és Somlón kívüli borvidékekről (ugyebár e két vulkanikus borvidéknek a meghatározó fajtája a furmint). Ott volt Nagy Sagmeitser Ernő a Szerémségből, Bott Frigyes Felvidékről, azon belül a Garam mentéről a Katona Borház és a Garamvári Pincészet Balatonboglárról. Ez utóbbi képviselői remek furmintpezsgőt hoztak a közeljövőben piacra kerülő reduktív borukon kívül, amely alighanem a piac egyik legjobb ár/érték arányú könnyű furmintja lesz. A Gilvesy Pince a badacsonyi borvidékről érkezett, azon belül a Szentgyörgy-hegyről, a Pálffy Pince Köveskálról (Balatonfelvidék), a Skrabski Pince Balatonudvariról, a Petrányi és a Szent Donát Csopakról (mindhárom a Balatonfüred-Csopaki borvidékről való), hogy csak azokat említsük, akiknél megfordultunk. Ha már szóba került a Szent Donát Pince, hadd emlékezzünk meg arról is, hogy másnap a pincészet kimagasló minőséget nyújtó saját éttermében, a Márga Bisztróban ebédelhettünk Csopakon, amit jó szívvel ajánlunk minden ínyenc figyelmébe.
A borkóstolás mellett a harapnivaló sem maradhat el
Fotó: Dorozsmai Endre
A Dobogó Pince, valamint a Chateau Deresza édes boraival zártuk a sort. Aki megéhezett és nem akarta elhagyni a rendezvény helyszínét, kiváló sajtok és felvágottak közül válogathatott.
Külön élmény volt, hogy a pár éve debütált és akkor még arányáron kínált furmintos pohárból kóstolhattuk a jobbnál jobb borokat.
A február egyébként nemcsak Budapesten szólt a furmintról. Miskolcon 9-én volt nagysikerű rendezvény, 16-án Debrecenben, 18-án Mádon volt furmintkóstoló, ahol a 2017-es év étterme, a Mádi Udvarház biztosította a háromfogásos menüt a borok mellé.
Az is örömteli, hogy a Furmint Február oldalvizén más hasonló filozófiájú kóstolók is felfutnak (pl. Olaszrizling Október, Nagy Kékfrankos Kóstoló), amelyek megmozgatják a borfogyasztó közönséget anélkül, hogy egyik rendezvény elszívná a közönséget a másik elől, Sőt inkább arról számolhatok be, hogy a nagyszabású boros programok –bár egyre több van belőlük –egyre látogatottabbak. Mint ahogy a minőségi borozók forgalma sem csökken attól, hogy egyre újabbak tárják ki kapuikat.
Bízzunk benne, hogy e rendezvények előbb-utóbb átlépik a határt és Erdélyben, Felvidéken, valamint Délvidéken is lesznek februárban furmintkóstolók a magyar borok nagyobb dicsőségére.
Dorozsmai Endre
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!