
Festői szépségű vízesés az Aranyos mentén
Fotó: Kisréti Zsombor
A 130 km hosszú Aranyos-völgye Erdély egyik legszebb természeti képződménye rengeteg látnivalóval. A turistaösvényektől átszelt térségben újraindult a vendéglátás, több étterem kinyitott, működnek a panziók. Kirándulásunk során az aranybányai Mirador étterembe is betértünk.
2021. január 13., 15:312021. január 13., 15:31
A téli szabadságolások idején, aki teheti, pár napra vagy akár egy-két hétre is a hegyekbe utazik. A koronavírus-járvánnyal sújtott 2020-as esztendő sem vette el a kedvét az embereknek, még akkor sem, ha az elmúlt napokban a legtöbb helyen hó helyett csak zuzmarával találkoztak. A szigorú járványügyi előírásoknak a menedékházak, szállodák üzemeltetői vagy a faluturizmus keretében működő egyéni szállásadók nehezen tudtak ugyan megfelelni, sok helyen mégis telt ház volt. Az Aranyos-völgye Fehér megyei részében tapasztaltuk ezt meg, ahol a szállásadók kisebb csoportokat, családokat fogadtak. Nagy bulik sehol nem voltak, de a vendéglátók mindenhol fenn akarják tartani vállalkozásukat, ezért a szükséges megszorításokat betartva a vendégek kedvében járnak.
A Szolcsvai buvópatak barlangjának a bejárata
Fotó: Kisréti Zsombor
Összességében mindenki eleégedett volt. A szúrópróba-szerű hatósági ellenőrzések nem arról szóltak, hogy az amúgy is nehéz helyzetben levő vendéglátót még jobban ellehetetlenítsék, a vendég viszont annak örült, hogy az éttermek több hónapnyi bezárása után végre olyan terített asztalhoz ülhet, amelynek felhozatalát nem a családnak kell elkészítenie.
Az Aranyos-völgye télen-nyáron festői szépségű hely. 130 kilométeres hosszával a Maros legnagyobb jobboldali mellékfolyójaként Bihar, Fehér és Kolozs megye érintésével ömlik Székelykocsárd felett a Marosba. Az igazán szép helyek a Bihar hegységben eredő két forráspatak, a Kis- és a Nagy-Aranyos vidéke, illetve a topánfalvi víztározót követő Aranyos-völgye, amely a Gyalui-havasokat választja el az Erdélyi-érchegységtől. Torda fele közeledve lenyügözőek a Borév környéki mészkőszurdokok, ahonnan a folyó az Erdélyi-medence magyarlakta régiójába, Aranyosszékre jut ki.
A megszelídült Szolcsva pataka, útban az Aranyos fele
Fotó: Kisréti Zsombor
Aki a gyalogtúrákat szereti, annak az Aranyos-völgye ideális hely, hiszen a több mint száz kilométeres völgy két oldalán számtalan látnivaló – nagy kiterjedésű fensíkok, izgalmas barlangok, számtalan vízesés, völgykatlanok és barátságos móc települések – fogadják a látogatót. Az Aranyos-völgyének a valamivel csendesebb Fehér és Kolozs megyei részét kedvelem. A bihari Vertop nyereg – amely az Aranyos és a Fekete-Körös medencéjének a vízválasztója –, tömegturizmusra rendezkedett be ennek minden negatív következményével együtt.
Topánfalvától és Aranyosbányától lefele haladva igazi turistaparadicsom a szoros két oldala.
Régebb megfelelő felszereléssel látogatható volt, napjainkra azonban lezárták, mert itt található Európa legnagyobb denevérkoloniája. Külön természetvédelmi engedélyével lehet belépni, de ha be is jut az ember a fémrácsokon túlra, hegymászói tapasztalatokra, felfújható gumicsónakra vagy buvárfelszerelésre is szüksége van. Hatalmas vízesések, több méter mélységű tavak és magas sziklafalak fölött folytatódó járatok fogadják. A hegyet megkerülve viszont meglátogathatjuk azt a helyet, ahol a Bedellőről eredő Szolcsva dús hozamú pataka eltűnik a barlangrendszerben, hogy több kilométer után a baralang hatalmas szájából törjön elő nagy robajjal.
Aranyosbánya vezető étterme, a Mirador
Fotó: Kisréti Zsombor
Az utóbbi 10-15 évben a környékbeli falvakban sok vendégfogadó épült. Román vendéglátóink szerint az elmúlt években sok magyarországi turista is járt az Aranyos-völgyében, ígya Mócvidéknek ebben a szegletében sem ritka a magyar szó. Másrészt a környék városaiban – Aranyosbányán, Topánfalván vagy Abrudbányán – mindenhol vannak aprócska magyar közösségek és római katolikus, református vagy unitárius templomok, amelyek a bányavárosok középkori múltját idézik fel. Barangolásunk során eljutottunk a 14. században német bányászok által alapított Aranyosbányára is. A kis település férfilakosságát foglalkoztató aranybányáját 2004-ben zárták be, a kisváros azóta vegetál. Sokan elköltöztek, mások azonban a turizmus fejlesztésében látnak fantáziát, hiszen a környéken megforduló nagyszámú turista a mintegy háromezres lakosú kisvárosba is betér. Ahogyan mi is tettük. Jó volt megtapasztalni, hogy a város éttermei működnek. A hatóságok 30 százalékos kapacitást írnak elő a vendéglők számára, a tulajdonosok pedig örülnek, hogy legalább így túlél a vállalkozásuk.
Étterembelső. A vendéglátók a kevés vendégnek is örülnek
Fotó: Kisréti Zsombor
Aranyosbánya három-négy étterme közül a Mirador vendéglő a legjobb felhozatalt kínáló hely. Nemzetközi konyhát vezet, ugyanakkor nem szakadt el az erélyi konyhától sem. Innentől fogva széles a választéka házikolbásztól, sült tarjától, csirkemell-flekkentől kedezve a „parasztos” kivitelű hamburgerig és a sokféle pizzáig. A pizzakészítés a pandémia időszakában futott fel, hiszen a tavaszi bezártság idején csak házhoz szállítással foglalkozhattak.
Hamburger „parasztosan”, tojással és házihúsokkal
Fotó: Kisréti Zsombor
Miközben közülünk többen a ropogos csirkemell-szeletek és a helyi konyha átértelmezésével készült hamburger mellett döntenek,
Jól döntöttem, hogy ebből rendeltem, mert tepertős-túros puliszkát már többször ettem, de füstölt házikolbásszal és oldalassal étteremben még soha. A puliszka állaga és a felszolgált füstölt húsok íze remek volt. Ahogyan a parasztkonyha összetevőiből készített hamburger is.
Móc turispuliszka füstölt kolbásszal és oldalassal
Fotó: Kisréti Zsombor
Egy ilyen jó konyha mellé egy többnyelvű étlap is elkelne, mert az ide látogató külföldi turista a román nyelvű ételek nevével nehezen boldogul. Szóvá is tettem a pincérnek, aki kedvesen megjegyezte, hogy szól a tulajdonosnak. Abban reménykedem, hogy a festői vidékre érkező turisták is figyelnek az ilyesmire.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!