Hirdetés

A túlélésért küzdő vendéglátás

A hideg idő beálltával a brassói Pilvaxban is esélytelen a terasz működtetése •  Fotó: Dorozsmai Endre

A hideg idő beálltával a brassói Pilvaxban is esélytelen a terasz működtetése

Fotó: Dorozsmai Endre

Egy nehéz tavasz és biztató nyár után az éttermek ismét a túlélésre rendezkedtek be. Erdélyi és magyarországi körképünk a vendéglátás nehéz helyzetét veszi számba.

2020. november 27., 08:132020. november 27., 08:13

2020. november 27., 11:392020. november 27., 11:39

Arról, hogy a Covid-19 vírus laborban készült-e, és miért szabadították a világra, még sokat fognak vitatkozni. Az azonban bizonyos, hogy a gazdasági következmények még abban az esetben is súlyosak lesznek, ha meglesz a sokak által várt oltóanyag. Mind a közép, mind a hosszú távú következmények beláthatatlanok. És akkor nem szóltunk arról, mi várható, amennyiben e sorok írója által eltúlzottnak ítélt óvintézkedések hosszú távon érvényben maradnak.
Az alábbiakban az erdélyi, valamint az anyaországi kulináris vendéglátás kilátásait igyekszem felvázolni. A szállodák, panziók kérdésével nem foglalkozom: az alighanem legmagasabb szintű politikai döntés lesz, hogy mit kezdenek a szabadesésben levő ágazattal.

Iszonyatos pénzre lesz szükség a szállodaipar megsegítésére

Hirdetés

és nagy kérdés az is, mikor indul újra a turizmus, mikorra sikerül a korábbi szintre feltornászni. Nyitott kérdés, hogy a jelenlegi szállodai kapacitás mekkora részének a megmentésére érdemes kísérletet tenni.

Jó nyarat zártak az éttermek

A nyári fellélegzés igazolt néhány elképzelést, amiből ki lehet indulni abban az esetben, ha alapfeltételezésünk az, amit a hivatalosságok jósolnak, vagyis hogy jövő év első felében beindul az élet, és csupán néhány hónapot kell még kibírnia a vendéglők, éttermek működtetőinek.
A vendéglátó-ipari egységek többsége átvészelte a tavaszt, tehát remélhetjük, hogy átvészelik valahogy a telet is. Márciusban még nem tudhattuk, hogy a bezárkózás, a kijárási tilalom, a drasztikus óvintézkedések hónapokig vagy évekig tartanak. A nyár viszont lendületet adott azoknak a helyeknek, amelyek a belföldi turizmusra alapoztak.

A Balaton körüli éttermek, kifőzdék és büfék kiugróan jó szezonnak örvendhettek, de másfelé, az ország keleti és nyugati részében is jellemzően ez volt a helyzet.

Ugyanezt mondhatjuk el Erdélyről is. A nyáron, illetve ősszel az ismételt bezárás előtt – köszönhetően egy készülőben levő étteremkalauznak – Erdélyben megfordultam több tucat étteremben, bárban, cukrászdában Aradon, Begaszentmihályon, Brassóban, Csíkszeredában, Fehértemplomon, Fogarason, Kémeren, Kézdivásárhelyen, Kissinken, Kovásznán, Kundon, Lugoson, Négyfaluban, Ópáloson, Orczyfalván, Ötvényen, Segesváron, Sepsiszentgyörgyön, Szilágysomlyón, Temesváron, Újszentesen, Zetelakán és Zilahon.
Az anyaországban jártam Alcsútdobozon, Aszófőn, Ábrahámhegyen, Badacsonyban, Badacsonytomajon, Baján, Balatonakaliban, Balatonakarattyán, Balatonalmádiban, Balatonfenyvesen, Balatonfőkajáron, Balatonfüreden, Balatonkenesén, Balatonlellén, Balatonszemesen, Balatonszőlősőn, Balatonvilágoson, Balatonudvariban, Békéscsabán, Biatorbágyon, Csabdiban, Cegléden, Csongrádon, Csopakon, Deszken, Diósdon, Dörgicsén, Dunakeszin, Esztergomban, Érden, Gárdonyban, Gyálon, Gyenesdiáson, Győrött, Győrújbaráton, Hévízen, Hódmezővásárhelyen, Királyszálláson, Lakitelken, Lajosmizsén, Makón, Martonvásáron, Nyúlon, Pakson, Pátyon, Pécelen, Révfülöpön, Siófokon, Soltvadkerten, Somlóvásárhelyen, Szegeden, Szentendrén, Szekszárdon, Székesfehérváron, Szigligeten, Szolnokon, Tapolcán, Tenyőn, Tihanyban, Vácon, Várpalotán, Veszprémben, Visegrádon, Zamárdiban és Zánkán. Állíthatom, a forgalom a helyek többségében nem maradt el a korábbi nyarak alkalmával tapasztaltaktól. Sajnálatos kivételt a külföldi turistákra alapozó éttermek jelentettek.

A Pilvax belső tere. Az étterem tulajdonosa az elvitel mellett a kiszállításra alapoz •  Fotó: Dorozsmai Endre Galéria

A Pilvax belső tere. Az étterem tulajdonosa az elvitel mellett a kiszállításra alapoz

Fotó: Dorozsmai Endre

A vírus áldozatait a csúcsszegmensben szedte

Közkeletű tévhiedelem, hogy a fine dining abszurd mértékben drága, azaz irreális a legigényesebb éttermek díjszabása. Megkockáztatom, hogy egy átlagos hely, egy fősodratú csárda, ahol 8–10 euro körül kínálnak egy főételt, sokkal nagyobb haszonkulccsal dolgozik, mint egy csúcsétterem, ahol ennek kétszeresét vagy akár háromszorosát kérik egy adag ételért. Még akkor is így van ez, ha az adagok jellemzően kisebbek az utóbbi egységekben. Más a bérezése a személyzetnek, jóval drágábbak az alapanyagok s nem ritkán a helyiségnek is magasabb a bérleti díja. Az, hogy el tudja-e magát tartani egy csúcsétterem, elsősorban azon múlik, hol nyitja meg kapuit (a másik persze a megfelelő üzletpolitika, nem könnyű egy túltelített piacon megkapaszkodni nagyvárosokban sem, kell hozzá csúcsteljesítmény, megfelelő gazdálkodás és jó reklám.)

Azt láthattuk 2020 márciusa előtt, hogy évek óta több csúcsétterem nyílik a magyar fővárosban, mint ahány bezár. A vidéki városok jellemzően stagnálnak.

Az erdélyi háromszázezres lélekszámú nagyvárosokban viszont a helyzet a budapestihez hasonló, március előtt itt is egyre-másra nyíltak a jó helyek kevés bezárás mellett.
Ismerünk üdítő kivételeket, amikor nagylelkű befektető nélkül – aki éveken át támogatná a hiányt – sikerült eldugott helyeken is országos ismertségig jutni. E kivételek, ha nem is erősítik a szabályt, de csekély számuk miatt le sem rontják. A nagy ellenpélda az Anyukám mondta Encsen. A balatonszemesi Kistücsök mégiscsak a Balatonnál van, ahol szezonban hatalmas tömegek fordulnak meg, Fertőrákoson a Ráspi étterem építhetett a vírusjárvány beköszöntéig az osztrák turistákra, a magyarországi csúcséttermek zöme nagyvárosokban működik, jellemzően egyetemi központokban, ahol számosabb a kulinárisan nyitott, az újdonságokra éhes, igényes közönség. S még ezek jó része mögött is áll olyan vállalkozó, akinek az étterem fenntartása szívügye, és inkább befele viszi a pénzt, minthogy kilapátolná belőle.

A legjobbak Kolozsváron is bezártak

A csúcséttermek egy része bezárt, másik része igyekszik túlélni házhoz szállítással, kiszállással és elvitelre történő ételkészítéssel. Minap érdeklődtem egy fővárosban élő stabil kulináris kalandpartneremnél, ő átállt a hősiesen küzdő minőségi éttermekből vásárolt ételek hazavitelére, s otthon pótolja az éttermi élményt. Ezzel viszont az éttermeknek csak egy töredéke élhet túl középtávon.
Erdélyben is hasonló a helyzet, itt is a csúcson van a legnagyobb probléma.

Kolozsvár pezsgett a drasztikus védekező intézkedések előtt. Most a város legjobb éttermei zárva tartanak:

a 13 Gault Millau-pontos Serpenyőügyi és borászati rendelő (Cabinet de vin si cocotte) zárva, a 12 pontos Via zárva, a 15 pontos Baracca oldaláról ez nem derül ki, de telefonhívásra válaszolva jelezték, zárva vannak. Hasonló a helyzet a szintén 15 pontos Fragmenttel. Üdítő kivétel Kolozsvár minőségi éttermei között a magyar kézben levő Bistro 1568, amely nemcsak elvitelre készít ételeket, de ételkiszállítást is kínál igen kedvező áron. Helyszűkében nem mehetek végig a város elképesztő mennyiségű kimagasló éttermén (tapasztaláson alapuló becslésem szerint ezek száma 50 feletti). A pontszámokat a 2019-es kalauz szerint adom meg, 2020-ben nem jelent meg a kiadvány.
Temesváron egy fokkal jobb a helyzet. A város első fine dining irányába mozduló étterme, a ma már új csapattal működő, 11 Gault Millau-pontnak örvendő Merlot átállt kiszállításra, együttműködnek a Glovóval és a tazz by eMAGgal, a 11 pontos Caruso már 2019 végén bezárt, Facebook-oldalán az üzemeltetők más városba költözést helyeztek kilátásba. Az azonos pontszámú Fehér lóhoz címzett étterem (La Calul Alb) bezárt, de a csapat várja az újranyitás lehetőségét, a 11,5 pontos Vinto, valamint a 11 pontos Casa Antinori házhoz szállít.
E szöveg megírása előtt megkérdeztem Kézdivásárhely legjobb éttermének, a Jazz bisztrónak a tulajdonosát, Hegedüs Ferencet, mit tudnak a kialakult helyzetben tenni. A sikeres vállalkozó jelezte, hogy félgőzzel működnek, kénytelen volt az alkalmazottak felét elbocsátani, a maradék csapattal üzemeltetik a teraszt, elvitelre is adnak ételt, de a tél beköszöntével vélhetőleg bezárnak.

Sikerült telefonvégre kapni Gábor Emesét is, a brassói Pilvax mindenesét, ő az elvitel mellett a kiszállításra alapoz, mert esélytelennek érzi a terasz működtetését.

A Foodpandával, a Takeaway-jel dolgozik együtt, valamint a tazz by eMAGgal. Előbbiek viszont igényt tartanak az ételár 25 százalékára. A tazz – mivel ők két étteremmel, a Pilvax-szal és a remek Taqueria Mexacanával is bent vannak – „csak” 23 százalékot vesz el. Szóba került, hogy az állam segíthetne azzal, ha magyarországi példa alapján a kiszállított és elvitelre adott ételek áfáját 5 százalékra csökkentené. Jelenleg az 5 százaék a helyben fogyasztásra vonatkozik Romániában, a kiszállítás áfája 9 százalék.
Azt a következtetést szűrhetjük le, hogy az erdélyi és az anyaországi éttermi vendéglátás a reményteli várakozás állapotában van. Ki zárva, ki takaréklángon, ki pedig a házhoz szállítás üzletfenntartó lehetőségében bízva.

Dorozsmai Endre

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés