Hirdetés

Vízitúra Arad és Szeged között a két megye kapcsolatának szorosabbá tételéért

vízitúra

Idén is lesz vízitúra Arad és Szeged között

Fotó: Facebook/Dél-Alföldi Evezésért Közhasznú Alapítvány

Kapocs a Maros – ezzel a mottóval zajlott vízitúra az elmúlt két évben Arad és Szeged között a Dél-Alföldi Evezésért Közhasznú Alapítvány égisze alatt, és Krämmer Erika főszervező elmondása szerint idén augusztusban a két szomszédos megye önkormányzatainak támogatásával teljesítik a több mint 110 kilométeres távot. Péró Tamás, az Arad megyei tanács RMDSZ-es alelnöke a Krónikának kifejtette: a vízitúra kiváló apropó arra, hogy szorosabbra fűzzék kapcsolatukat Csongrád-Csanád vármegyével a tömegsport, a kultúra, az idegenforgalom és az infrastrukturális fejlesztések terén.

Pataky Lehel Zsolt

2025. július 26., 18:552025. július 26., 18:55

A Maros természetes kapocs Arad és Szeged között, és ezt szerette volna kihangsúlyozni a Dél-Alföldi Evezésért Közhasznú Alapítvány az elmúlt két évben a Kapocs a Maros elnevezésű vízitúra megszervezésével. A szegedi székhelyű szervezet partnere az aradi West Sport nevű evezősklub volt a projektben, amely eredetileg egy Erasmus+ program támogatásával indult, de „önszerveződővé” vált, és a résztvevők szándéka, hogy minden évben lecsorogjanak a Maroson Aradtól Szegedig, ahol a folyó a Tiszába torkollik.

„Idén szervezzük meg harmadszor a túrát, és szeretnénk, ha ebből hagyomány lenne. Törekszünk arra, hogy aradiak és szegediek közösen vegyenek részt benne, Aradról továbbra is partnerünk a West Sport, illetve élvezzük a Szegedi Vízisport Egyesület támogatását. Öröm számunkra, hogy úgy tűnik, immár mindkét megye önkormányzata fantáziát lát ebben a kezdeményezésben, és mellénk állt” – mondta a Krónika megkeresésére Krämmer Erika főszervező, a Szegedi SZC Móravárosi Szakképző Iskola tanára, aki Arad megye szülötte, így nem véletlen a kötődése mindkét városhoz.

Hirdetés

A túrán olyanokra számítanak, aki szeretik a természet közelségét, a vízisportokat, nem riadnak vissza a vadkempingezéstől és a szabadtűzön való főzéstől.

Idézet
Tavaly 16 résztvevővel, öt hajóval vágtunk neki az Arad–Szeged szakasznak. Sátoroztunk, de élveztük a helyiek vendégszeretetét is, több városban is fogadtak bennünket, megismerkedtünk a kulináris hagyományokkal, de elsősorban a víz tisztaságát és a természet szépségét élveztük. Igazi kaland volt” – idézte fel Krämmer Erika.
vízitúra Galéria

Krämmer Erika (a kenu elején) a tavalyi túrán

Fotó: Facebook/Dél-Alföldi Evezésért Közhasznú Alapítvány

Idén augusztus 16. és 19. között szervezik meg az evezőtúrát, és a résztvevők négy szakaszban teljesítik a távot:

  • Aradról indulva az első nap végén Pécskán,
  • másnap Nagylakon,
  • majd Makón táboroznak,
  • végül megérkeznek Szegedre.

„Az esemény időzítése nem véletlen: párhuzamosan zajlik az Aradi Városnapokkal és augusztus 20., a magyar nemzeti ünnep előestéjén érünk célba” – fűzte hozzá a főszervező.

Több mint vízitúra: együttműködési lehetőségek önkormányzatok, intézmények és civil szervezetek között

A szegedi kezdeményezésű vízitúra lehetőséget teremt Arad és Csongrád-Csanád vármegye önkormányzatai, több település, közintézmény és civil szervezet közötti együttműködésre – ismerte fel Péró Tamás, az Arad megyei tanács RMDSZ-es alelnöke, akinek a kezdeményezésére a múlt héten egy aradi küldöttség látogatott Makóra és Szegedre, hogy szorosabbra fűzzék a kapcsolatot csongrád-csanádi kollégáikkal, együttműködési lehetőségeket keressenek.

Látogatást tettek a makói Maros Malomban, amely hagyományos módszerekkel őrli a gabonát, és Péró Tamás szerint a nagyipari malmoknál jobb minőségű lisztet állít elő. „Szívesen fogadnák a Makóra érkező romániai turistákat, hogy bemutassák a tevékenységüket, egyfajta ipartörténeti múzeumot alakítanának ki a munka mellett” – ismertette a látogatás célját.

Péró Tamás (balról), az Arad megyei tanács alelnöke a Maros Malomban •  Fotó: Arad Megyei Tanács Galéria

Péró Tamás (balról), az Arad megyei tanács alelnöke a Maros Malomban

Fotó: Arad Megyei Tanács

Szegeden a közútkezelő képviselői tanácskoztak. „Bemutatták azokat a módszereket, amelyekkel kiszűrik a túlsúlyos tehergépjárműveket, és megvizsgáljuk, hogy mit tudnák ebből gyakorlatba ültetni Arad megyében. Több mint ezer kilométeres úthálózat tartozik hozzánk, fontos ezek állapotának megőrzése” – mondta erről. A Szegedi Vízisport Egyesület székhelyén találkoztak a vízitúra szervezőivel, akiket a támogatásukról biztosítottak.

Idézet
Ez egy olyan kezdeményezés, aminek van jövője. Kedden egy munkamegbeszélést tartottak online az aradi és szegedi érintettek, minden olyan intézmény, amelyik a népszerűsítésben, vendéglátásban, logisztikában tud segítséget nyújtani. A jövőben egy pályázatot is benyújthatunk erre, és akkor európai uniós támogatásból valósíthatjuk meg a túrát” – foglalta össze a Krónika kérésére Péró Tamás.

A keddi tanácskozáson Iustin Cionca, az Arad megyei tanács elnöke kifejtette, hogy a szegedi partnerekkel közösen kívánnak elindítani egy olyan projektet, amelynek keretében a Maros mentén található települések bevonásával a természeti, épített és kulturális örökség népszerűsítenék. Arad megyében Soborsin, Lippa, Pécska és Nagylak önkormányzata jelezte csatlakozási szándékát, továbbá az Arad Megyei Múzeumot és a megyei könyvtárt is bevonnák. Kiemelt célként szerepel többek között a Szépfalu határában feltárt középkori bencés apátság (a bizerei kolostor), a hódos-bodrogi ortodox és a bezdini szerb ortodox monostorok történelmi értékeinek ismertetése.

Aradtól a magyar határig 80 kilométeren át kanyarog a Maros, a folyó mentén található a Maros-ártér Tájvédelmi Körzet,

az ország nyugati részének legfontosabb vizes élőhelye, amelyet hordalékos erdők, tavak, bozótosok és indák alkotnak.

A natúrpark több mint 200 madárfaj és más védett állat számára nyújt fészkelő helyet és menedéket. A terület a 22 romániai nemzeti és természetvédelmi park egyike, 17 455 hektáron terül el Arad és Temes megyében, vízi-, kerékpáros és gyalogtúrák kiváló helyszíne, tanösvényei mindkét ország fiataljai számára nyújthatnak ismereteket.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés